Založ si blog

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

 

 

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov.

Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte.

Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac ako tridsať rokov? Nuž iba jediné a to: „Z blata do kaluže a naspäť.“

 

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Prečo?

Pretože politika neslúži na riadenie štátu, či hájenie záujmov občanov, aj keď sa mnohí politici oháňajú práve touto frázou a to nielen v predvolebnej kampani.

Politika je v prvom rade výnosný biznis. Preto na Slovensku vzniká stále viac a viac politických strán a tie strany nevznikajú kvôli občanom a práci pre štát, ale najmä kvôli osobnému prospechu jednotlivých politikov a aj kvôli zastupovaniu záujmov mocenských skupín a oligarchie. Stačí pripomenúť, aký štedrý príspevok od štátu dostávajú po voľbách politické strany, ktoré získajú vo voľbách aspoň tri percentá hlasov a ani nemusia dostať do parlamentu. Tieto peniaze vraj využívajú na predvolebné kampane a chod strany. Po voľbách v roku 2020 to bolo 10,63 eur, čiže jedno percento z priemernej mzdy na Slovensku.

Takže to znamená, že štát, čiže občania platia politickým stranám ich činnosť a predvolebné kampane. Tento príspevok sa ospravedlňuje tým, že takto nemusia byť zaviazaní žiadnemu oligarchovi či finančnej skupine. Ale je to skutočne tak?

Stačí sa pozrieť do minulosti. Dnes už je verejne známe a M. Šimečka sa tým vôbec netajil, že filantrop G. Soros venoval na bicyklový majdan v roku 1998 20 miliónov dolárov, len aby bol na slovensku porazený „Mečiarizmus“. Takéto príspevky sú v súčasnosti verejne nazývané „politická filantropia“ a samotný filantrop G. Soros sa pochváli tým, že pomohol týmto spôsobom získať prezidentské kreslo pani Čaputovej a zabezpečil tak „fungovanie demokracie“ na Slovensku.

Aké sú výsledky tohto fungovania demokracie pociťujeme každým dňom čoraz viac. Začalo to výpredajom štátneho majetku a strategických podnikov zahraničným „investorom“ a končí to úplným rozkladom štátu a jeho priamym zatiahnutím do vojny.

Komu slúžila štátna moc je napríklad aj „Kauza Váhostav“ počas druhej Ficovej vlády.

O tom, či by hnutie OĽANO získalo toľko percent vo voľbách ako získalo, ak by na svojej kandidátke nemalo tých najhorších vojnových štváčov a jastrabov, už dnes hovorí to, že títo ľudia z hnutia odišli a založili si vlastnú stranu „Demokrati“ ktorá svojím názvom hovorí za všetko. Ten istý scenár zažila aj strana SMER SD, ktorá sa takto rozštiepila a s Petrom Pellegrinym zo SMERu odišlo celé liberálne krídlo.

Hnutie OĽANO spolu s ostatnými vládnymi stranami  v spolupráci s prezidentkou, počas „covidovej plándémie“ slúžilo záujmom predstaviteľov „Big Farmy“ a spoločne dovolili vykonávať na občanoch „medicínske a sociálne experimenty“.  A pred viac ako rokom podpisom „Zmluvy o obrannej spolupráci medzi SR a USA“, vytvorili z nášho protektorát USA.

V týchto dňoch dokonca títo politici nehanebne protizákonne a hlavne proti vôli ľudu darovali Ukrajine stíhačky MiG-29 a zatiahli náš štát do vojny.

Takže obhajovať súčasnú politiku a politické strany tým, že slúžia záujmom štátu a jeho občanom je scestné.

O názorovej pluralite sa takisto nedá veľmi hovoriť, keďže spoločnosť a to najmä tá „vyspelá západná“ ku ktorej sa Slovensko hrdo hlási, v posledných rokoch prechádza procesom otvorenej „fašizácie“, kde iný názor, ako hlási transatlantická, alebo bruselská propaganda začína byť neprípustný. Táto propaganda sa šíri nielen mainstreamovými médiami, ale v súčasnosti najmä verejnoprávnymi médiami a dokonca aj bulvárom. A politici v skutočnosti hája iba vlastné a stranícke záujmy, ktoré čítame hlavne v rôznych statusoch a vyjadreniach na soc. sieťach.

Názory občanov sú nepodstatné a rôznymi spôsobmi potláčané.

Politické, filozofické a názorové prúdy už dávno stratili svoj význam a charakter. Buď sú úplne potláčané, alebo sú zámerne deformované a zdehonestované. Vlastenectvo sa stalo extrémizmom, ľavica už dávno neslúži na obhajovanie záujmom pracujúcej triedy, ale prezentuje sa rôznymi   skupinami, ktoré predstavujú rôzne menšinové záujmy napr. „neomarxizmus“ a pod.  Pravica je viac ľavicovejšia ako samotná ľavica a začína hájiť tradičné hodnoty ako sú napríklad rodina.

Takže samotná súčasná politika a najmä politické strany slúžia najmä na trieštenie spoločnosti a vytváranie čoraz väčšieho spoločenského napätia a dokonca aj nenávisti medzi samotnými ľuďmi.

Preto postupne padá mýtus o tom, ako veľmi je potrebná politika a samotné politické strany, pretože pre občanov je to skutočne iba: „Z blata do kaluže a naspäť.“

 

Devana

Slnovratovo 19. marec 2023

 

Článok bol pôvodne zverejnený na Belobog.sk

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Medveď

V košickej zoo sa Xene narodilo medvieďa Ares

19.04.2024 13:08

Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program.

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

19.04.2024 13:07, aktualizované: 13:20

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu.

Rudolf Huliak

SaS podá návrh na odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru

19.04.2024 13:00

Hlina tvrdí, že podnet bude musieť byť zaradený na rokovanie a musí byť o ňom rozprava.

Čierny kašeľ / Pertussis /

Čierny kašeľ v Bratislavskom kraji: Hygienici evidujú 74 prípadov ochorenia

19.04.2024 12:21

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zistená vo vekovej skupine nularočných osôb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5485597x
Priemerná čítanosť článkov: 3932x

Autor blogu