Založ si blog

„Šoková terapia“

 

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde socializmu vo východnej Európe a v Rusku. Jeho ekonomické reformy, ktoré si dodnes mnohí pamätajú boli nazvané okrem iného aj „Šokovou terapiou“. Následky tejto „Šokovej terapie“ postsocialistiské štáty znášajú doteraz.  Mnohí si doteraz pamätajú ako v deväťdesiatych rokoch radil vtedajším vrcholovým predstaviteľom Ruska a do akej biedy a politického chaosu, sa Rusko vtedy vďaka jeho reformám dostalo.

 

Ilustračný obrázok: Gerd Altmann Pixabay

 

Nie, nejdem spochybňovať vyjadrenia pána J. Sachsa v spomínanom rozhovore, pretože opísal skutočný stav toho čo sa deje na Ukrajine a v celej „vyspelej západnej spoločnosti“. Všetko sú to fakty, ktoré sa už nedajú žiadnym spôsobom prekryť, ututlať, poprekrúcať, či označiť za hoaxy. Ľudia počuli to čo chceli a potrebovali počuť od niekoho, kto je západnou spoločnosťou rešpektovaný.

V rozhovore však zazneli aj mnohé vyjadrenia, ktorú v skutočnosti objasňujú aj to, prečo taká „popredná a uznávaná svetová celebrita“ poskytla rozhovor malej súkromnej televízii v bezvýznamnej treťotriednej kolónii s bábkovou vládou, ktorá bez rozmyslu likviduje zvyšky štátu. Je to aj tým, že Slovensko, aj keď si to mnohí neuvedomujú je takým malým pokusným laboratóriom, kde sa vykonávajú nielen medicínske, ale najmä sociálne experimenty, ktoré sa potom využívajú na upevňovanie moci a ovládanie ľudí aj v ostatných štátoch. Stačí iba pripomenúť  ešte stále nekončiacu covidovú plándémiu.

Pán J. Sachs má pravdu v tom, že celá  „vyspelá západná spoločnosť“ je v neuveriteľných problémoch, politických, ekonomických, sociálnych. Skutočnosť je oveľa vážnejšia, pretože je v úplnom rozklade. A deje sa to šialenou samodeštrukciou, na ktorej sa podieľajú mocenské elity a politické bábky, ktoré sa vymkli spod kontroly „vyšších mocenských elít“, ktoré v skutočnosti p. Sachs zastupuje. A boli to práve tieto „vyššie mocenské elity“, ktoré  vytvorili a zaviedli  vo „vyspelej západnej spoločnosti“ súčasný politický systém bábkových vlád. Vlád plných skorumpovaných a vydierateľných hochštaplerov a sociopatov, podporovaných médiami a novodobou buržoáziou zloženou z rôznych politikov a vysokých štátnych úradníkov, umelcov, rýchlokvasených celebrít a rôznych tzv. osobností, ktoré sa samé pasovali do úlohy intelektuálnej elity národa a štátu. Vlád, ktoré sa veľmi dobre ovládajú a ktoré bez premýšľania plnia rozkazy a príkazy.

P. Sachs v rozhovore správne pomenoval príčiny konfliktu na Ukrajine. Ale tie príčiny pozná každý normálny človek, ktorý má aspoň základný všeobecný prehľad.  Fakt, že tieto príčiny sú dlhodobo lokálnymi politickými elitami popierané znamená iba to, že sa na nich podieľajú a profitujú z nich.

Ale prečo prišlo vyjadrenia p. Sachsa až teraz?

Nuž preto, že samotné „vyššie mocenské elity“ žnú iba to, čo zasiali a sami ochutnávajú plody „šokovej terapie“, ktorou zničili životy mnohých ľudí a uvrhli ich do dlhového otroctva. Po takmer rok trvajúcom konflikte na Ukrajine pochopili, že Rusko nezničia vojenskou cestou a že v tejto vojne môžu stratiť úplne všetko, mocenský vplyv  aj ekonomický vplyv. Nepomohlo tridsať rokov hysterickej rusofóbnej kampane, ani desaťročia trvajúca hybridná vojna proti Rusku na všetkých možných úrovniach. Nepomohli  klamstvá, sankcie, prekrúcanie histórie a mocenské prevraty, či teraz ostrý  vojenský konflikt, do ktorého sa pustili politické bábky, ktoré prestali poslúchať a správajú sa ako odtrhnuté z reťaze.

A výsledok na seba nenechal dlho čakať. Mnohí obyvatelia Európy už dávno pochopili, o čom je tento konflikt, že je to  v skutočnosti pokračovanie oboch svetových vojen, ktorých cieľom bolo ovládnutie ruského územia a najmä zdrojov, ktoré už súčasná „vyspelá západná spoločnosť“ nemá  a preto hľadá akýkoľvek spôsob, aby ešte pár rokov, či desaťročí prežila.

Za posledný rok sa však ukázalo, že „vyspelá západná spoločnosť“, ktorá prevratmi a vojenskými konfliktami presadzuje svoje „demokratické hodnoty“ všade tam, kde ešte nejaké tie zdroje majú, už prestala ovládať svet. A mocenské elity veľmi dobre chápu, že keď nie sú zdroje, nie sú peniaze, ani zbrane a už vôbec nie moc a nadvláda nad ostanými. Ozbrojený konflikt na Ukrajine ukázal na akých vratkých nohách táto moc stojí, kto ju má, ale aj mravnú úroveň jej politikov, ktorí sa ako  toť nedávno pani Merkelová pochválila ako sa  falošne, nečestne  a vierolomne zachovali európske politické elity voči Rusku. Ale, čo si budeme hovoriť, veď to predsa nebolo prvýkrát.

P. Sach vo svojom rozhovore vyzýva k rokovaniam a uzavretiu  mieru v Európe. Ale má Rusko vôbec nejaké záruky, že druhá strana práve kvôli svoje nečestnosti bude svoje sľuby plniť, keď doteraz nesplnila ani jeden a naopak zo všetkého nehanebne obviňuje práve ruskú stranu?

P. Sachs uviedol  aj jeden zaujímavý výraz,  „zamrznutý konflikt“, ktorý v skutočnosti znamená to, čím bola aj tzv. „Studená vojna“. Aj tá bola v skutočnosti  desaťročia  takým zamrznutým konfliktom, počas ktorého sme v Európe žili v relatívnom mieri a v našich končinách sme budovali vojnou zničený štát a ekonomiku. A tie sme  neskôr ako na zlatom podnose darovali „vyspelému západu“.  Napokon sme sa stali tak, ako bolo pôvodne plánované, treťotriednou kolóniou a užívali sme  si každodennú „šokovú terapiu“ v podobe chudoby a dlhového otroctva.

Ktovie, možno podobný, pár rokov trvajúci mier, bude  zasa slúžiť iba na to, aby ľudia budovali niečo, čo im bude drzo a na hulváta ukradnuté, tak ako to bolo v minulosti. Čo sa nepodarilo počas druhej svetovej vojny vojenskou cestou, podarilo sa masívnou propagandou a ekonomickou cestou. A tento čas mieru bude slúžiť tak ako v minulosti na vychovávanie si nových politických kádrov a elít.  A hlavne na rozklad  Ruska zvnútra, jeho  vlastnými zradnými a nečestnými  ľuďmi.

Vo svojom statuse som napísala „neverte všetkému“, pretože nič nie je čiernobiele, ako sa vám politici a mocenské elity snažia nahovoriť. Pretože to podstatné čo sa deje okolo vás nie je ani biele, ani čierne, ale všetko má svoju skutočnú farbu. Farbu moci, peňazí a najmä krvi nevinných ľudí, tak ako vo všetkých konfliktoch ktorá „vyspelá západná spoločnosť“ rozpútala počas niekoľkých storočí na celom svete.

Aj teraz sa môže stať, že  po mierových rokovaniach celý západný svet tak trochu „zamrzne“ alebo naoko na pár rokov „uloží svoj konflikt s Ruskom k ľadu“. Vyberie si oddychový čas na zotavenie a vybudovanie novej stratégie a znova udrie v plnej sile, tak ako to robí posledných tridsať rokov.  A naše deti budú zažívať svoju vlastnú „šokovú terapiu“. Pretože pre mocenské elity je jednoduché predhodiť davu pár nezvládnuteľných hlupákov, aby si vybil na nich zlosť a frustrácie. Je jednoduché povoliť bedači reťaze  dlhového otroctva a hodiť im pár kostičiek v podobe falošnej vidiny blahobytu a neskôr tú pomyselnú reťaz znova pevne utiahnuť. S čím však mocenské elity nepočítali je to, že čoraz viac ľudí chápe, že oveľa horším otroctvom ako je to dlhové, je mentálne otroctvo, ktoré je v skutočnosti tou „šokovou terapiou“, ktorá ľudí ovláda doteraz. Veď mnohí sa ešte nepamätali zo šoku, že prišli o štát, o ľudskú dôstojnosť o budúcnosť.

Prečo p.  Sachs tak ochotne poskytol rozhovor? Podľa môjho názoru je to tým, že mocenské elity pochopili, že to čo rozpútali vo svete sa obracia voči nim samotným. Nie je to iba vojenský konflikt na Ukrajine, ktorý sa vďaka politikom, ktorých si sami vychovali a dosadili do riadiacich funkcií, môže stať jadrovou katastrofou. Mnoho ľudí má už po krk kultúry zla, smrti a hnusu, ktorá je cielenou vojnou proti ľudskosti a ľuďom. A títo ľudia už cítia a vedia, že jedinou cestou z tejto celosvetovej katastrofy, je vybudovanie novej sociálne a ľudsky spravodlivej spoločnosti. Pretože aj keď mŕtvolu spoločnosti, ktorá je už desaťročia  v hnilobnom procese znova necháme znova iba trochu navoňať  a na pár rokov zabalzamovať, stále bude iba mŕtvolou v rozklade.  A nová, nevyhnutná „šoková terapia“, ktorá  po pár rokoch príde, bude omnoho krutejšia.

Preto je potrebné zamyslieť sa nad tým, čo sa v skutočnosti stalo. Prečo p. Sachs poskytol rozhovor pre súkromné médium v takom štáte, ktorý priamo susedí s Ukrajinou, ale aj patrí k najviac proruským štátom.

 

Článok bol pôvodne zverejnený na Belobog. sk

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Medveď

V košickej zoo sa Xene narodilo medvieďa Ares

19.04.2024 13:08

Jeho genetická hodnota je mimoriadne cenná pre európsky záchranný program.

izrael, palestína, západný breh jordánu, evakuácia, amona

EÚ po prvý raz uvalila sankcie na izraelských osadníkov pre útoky na Palestínčanov

19.04.2024 13:07, aktualizované: 13:20

Palestínčania chcú, aby Západný breh bol súčasťou ich budúceho štátu.

Rudolf Huliak

SaS podá návrh na odvolanie Huliaka z postu predsedu výboru

19.04.2024 13:00

Hlina tvrdí, že podnet bude musieť byť zaradený na rokovanie a musí byť o ňom rozprava.

Čierny kašeľ / Pertussis /

Na Slovensku od začiatku roka evidujú 390 prípadov čierneho kašľa

19.04.2024 12:21, aktualizované: 14:00

Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola zistená vo vekovej skupine nularočných osôb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5485620x
Priemerná čítanosť článkov: 3932x

Autor blogu