Založ si blog

Pár slov o referende a nielen o ňom…

 

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. Preto som sa rozhodla napísať pár slov o referende a nielen o ňom.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Prečo sa ja osobne referenda zúčastním?

Nie, nepovažujem ho iba za akciu SMERU-SD, alebo  za nástroj odvolania tejto vlády. Podľa mňa je toto referendum možno jedna z posledných možností občanov tohto štátu nielen ukázať, že im ešte záleží na vlastnom štáte, ale aj ukázať, že majú záujem zmeniť niečo, čo z vlastnej nevedomosti v skutočnosti vybudovali.

Žiaľ na Slovensku sme nikdy nemali skutočnú demokraciu, ale  nadvládu demokratúry  v spojení s partokraciou. Občania nášho štátu skutočne celé desaťročia pomáhali budovať a legalizovať tento obludný systém, ktorého následky v súčasnosti  dostávajú pocítiť v plnej sile.  Viac ako tridsať rokov neustále volia svojich zástupcov, ktorým dávajú moc nad štátom a aj vlastnými životmi, ale doteraz od nich nevyžadovali žiadnu zodpovednosť za ich konanie. Preto sa odrazu mnohí čudujú, že žijú vo vykradnutom štáte, ktorý ich slobodne  a demokraticky zvolení zástupcovia rozpredali za pár drobných mecenášom, ktorým oddane  a servilne slúžia. Čudujú sa, že nič nefunguje a ich „sluhovia národa – zástupcovia ľudu“ sa im drzo vyškierajú a pľujú do tvárí, nehanebne ich  ožobračujú, oberajú ich o základnú ľudskú dôstojnosť a drzo im zasahujú aj do tých najintímnejších oblastí života.

Pred pár dňami som si listovala v mojich starých článkoch a premýšľala som nad tým, ako je možné, že to o čom som pred rokmi písala ľudia nevideli a nevenovali tomu pozornosť. Pochopila som, že v skutočnosti to videli, ale kvôli falošnému pocitu blahobytu to nechceli vidieť. Áno, nechceli to vidieť to kvôli „blahobytu na úver“,  nablýskaným autám, farebným fasádam a upraveným záhradkám, či zahraničným dovolenkám. Ľahostajne a dobrovoľne za „kus žvance“, predávali nielen vlastnú budúcnosť, ale aj budúcnosť nasledujúcich generácií.

Aj dnes mnohí spochybňujú tých, ktorí hovoria o potrebe referenda a zmeny a aj keď ich chápem, že už neveria, že referendom sa bude dať niečo zmeniť, opak je pravdou.

Žijeme v spoločnosti, ktorá je v obrovskom mravnom úpadku a v štáte, ktorý je v stave klinickej smrti. A za toto všetko nemôžeme  viniť iba politikov. Moc do rúk im predsa dobrovoľne dávajú v každých voľbách občania. A spoločnosť a štát, to sme my všetci a všetci nesieme  zodpovednosť  za to, čo sa v súčasnosti deje.

Nie, toto referendum už dávno nie je o Ficovi, či Hegerovej vláde. Ale je len a len o nás samotných. O tom , či v nasledujúcom období Slovensko prežije ako štát a Slováci prežijú ako národ. Pretože veľkej časti ľudí kvôli mediálnemu balastu a politickému divadlu uniká to podstatné. A to, že sme sa nepoučili z vlastnej minulosti. A stačilo na to vymeniť iba dve generácie. Možno sa iba potrebujeme pozrieť  necelých sto rokov späť, keď v Európe získal moc Hitler a čo bolo plánom tzv. „Generalplánu Ost – Hlavného plánu pre Východ“. Aj keď sa v oficiálnych materiáloch Slovensko nespomínalo a to najmä kvôli vtedajšiemu spojenectvu Slovenského štátu s nacistickým Nemeckom, tak ten plán sa netýkal len Židov, Rómov, Rusínov a Čechov, ktorí tu vtedy žili, ale aj samotných Slovákov. História sa znova opakuje, aj keď iným spôsobom.

Preto považujem referendum za možno posledné slobodné vyjadrenie  sa občanov štátu, pred tvrdým nástupom totality a diktatúry, ktorá sa tu postupne zavádza a upevňuje pod rúškom spojenectva a kolektívnej, fanatickej nenávisti voči inému štátu a národu.

Žiaľ,  v tejto rozbitej a zničenej spoločnosti, kde sa ľudia boja jeden druhého, nedôverujú si, závidia si a otvorene sa nenávidia, mnohí  zatvárajú oči pred tým čo prichádza. Možno z ľahostajnosti, možno zo strachu, že prídu o svoje majetky a pocit blahobytu. Lenže často sa stáva, že ten, ktorý z ľahostajnosti, alebo zo strachu, že príde o to čo má, príde nakoniec úplne o všetko a nielen o majetok…

 

Článok bol pôvodne zverejnený na: Belobog.sk

Koloniálna vojna v Európe…

22.02.2024

Koloniálna vojna v Európe je rozbehnutá na viacerých frontoch. Na riadiacom – mocenskom, informačnom a najmä na ekonomickom. Konvenčná vojna na Ukrajine je však jedným z tých najdôležitejších bojísk. V posledných týždňoch prebiehajú v celej Európe masívne protesty poľnohospodárov, ktorí bojujú o záchranu. V týchto dňoch dostáva čoraz väčší [...]

Keď korupciu a klientelizmus nazvú „lobbyingom“…

20.02.2024

Pred pár dňami som si prečítala zaujímavý príspevok českého europoslanca MUDr. Ivana Davida „Jak na ně“, v ktorom písal o skutočných príčinách protestov poľnohospodárov pred europarlamentom v Štrasburgu. Jednou z nich bol „zákaz patentovania odrôd rastlín, ktoré vznikli prírodným šľachtením, ale aj laboratórnou úpravou genómu“. Čo by [...]

Pokrytectvo, morálna a mravná stoka…

18.02.2024

Zomrel človek vo väzení, v ruskom väzení… Médiá priniesli bombastické správy o jeho úmrtí. Obvinili z neho priamo Putina a jeho „diktátorský režim“. Západní politici a aj tí naši sa predháňali vo vyjadreniach a v sobotu som videla v ktorýchsi správach, ako západné politické elity držali minútu ticha. Pred pár týždňami tiež zomrel človek vo [...]

EÚ, Európska únia, vlajka

Mihál vyzval Brusel brániť právny štát na Slovensku, Hajšel hovoril o politickom boji

23.02.2024 06:58

Vo štvrtok bolo vypočúvanie zástupcov Európskej komisie v Európskom parlamente vo Výbore pre kontrolu rozpočtu (CONT) s účasťou slovenských poslancov.

Pranie špinavých peňazí / Peniaze / Euro /

Sídlom nového úradu EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí bude Frankfurt

23.02.2024 06:41

V závažných prípadoch alebo pri opakovanom porušení zákona bude mať tento úrad právomoc uvaliť aj sankcie.

cannabis, marihuana, konope

Bundestag hlasuje o legalizácii konope na rekreačné účely

23.02.2024 06:26

Prípadné schválenie umožní dospelým ľuďom obmedzené pestovanie a tiež vlastnenie až 50 gramov tejto drogy na rekreačné účely.

húfnica M777, vojna na Ukrajine, streľba, kanón, vojaci

ONLINE: ABC News: Na jar a v lete môže mať Ukrajina katastrofálny nedostatok munície

23.02.2024 06:20, aktualizované: 07:07

Ak Ukrajina nedostane od USA sľúbenú pomoc v miliardách dolárov, tak už počas jari môže čeliť "katastrofálnemu" nedostatku munície, píše ABC News.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,387
Celková čítanosť: 5432873x
Priemerná čítanosť článkov: 3917x

Autor blogu