Založ si blog

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

 

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu  žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý región.

Tento prípad je jedným z príkladov toho, komu v tomto štáte skutočne slúžia politici a politické strany a štát a občania to nie sú.

 

Ilustračný obrázok: Egonetix xyz Pixabay

 

O kauze prieskumných vrtov  ťažby bridlicovej ropy na severovýchode Slovenska som písala pre mnohými rokmi v článkoch „Arogancia štátnej moci nepozná hranice“  a „Takže ešte raz… Kauza Smilno…“ v ktorých som písala o vtedajšom márnom boji občanov so štátnou mocou. Ten sa začal asi pred ôsmymi rokmi, keď sa občania dozvedeli, že v ich katastrálnych územiach majú vykonávať prieskumné vrty ťažby bridlicovej ropy a plynu.

Rozhodnutie o prieskume ložísk bridlicového plynu a ropy udelilo  na začiatku vládnutia „1. Ficovej vlády“ Ministerstvo hospodárstva 1. augusta 2006 pod vedením ministra Ľubomíra Jahnátka. Občania viac ako sedemdesiatich obcí na severovýchode o tom nevedeli takmer desať rokov až do tej doby, keď ťažobná firma začala robiť prípravy na tieto vrty, pretože končila platnosť tohto rozhodnutia.

Napriek snahám občianskych aktivistov, petícii občanov a poslancov PSK a podpore ZMOSu  zabrániť týmto prieskumným vrtom, Ministerstvo životného prostredia pod vedením ministra Žigu predĺžilo licenciu americkej ťažobnej spoločnosti a jej partnerom o päť rokov.

V čase, keď som sa zaoberala touto kauzou sa písalo o tom, že za ťažbou bridlicového plynu na Slovensku stojí firma JKX ukrajinského oligarchu Kolomojského, ktorý financoval neonacistický prápor Azov.

Pred necelými dvoma rokmi sa americká firma, ktorej vypršala predĺžená licencia stiahla zo Slovenska a v súčasnosti zažalovala SR kvôli tomu, že tu nemôže ťažiť ropu a plyn.

Mnohí si určite pamätajú, že sa veľký boom takejto ťažby aj v okolitých štátoch stratil vyparil do stratena ako smrad, ale zapáchajúce jadro problému ostalo. A tým je neuveriteľná poplatnosť a zapredanosť politikov a politických strán, ktoré aj podľa tohto príkladu neslúžia ani občanom ani štátu.

V tomto prípade bola arogancia štátnej moci tak nehorázna, že sa vôbec nečudujem sklamaniu občanov. Veď ako inak by sa dalo nazvať odmietnutie občanov ministrom Žigom a následné predĺženie licencie na prieskumné vrty dokonca v Chránenom vtáčom území Laborecká vrchovina, ktoré spadá pod sústavu chránených území Natura 2000?

Táto kauza a mlčanie súčasnej vlády je dôkazom toho, že je úplne jedno, kto v tom štáte vládne. Pretože aj keď sa politici oháňajú zastupiteľskou  a parlamentnou demokraciou, občania sú pre nich iba výťahom k moci a zdrojom ich vlastného živobytia.

Žiaľ, mnohí z občanov si vôbec neuvedomujú, že štát to nie sú politici, ktorí tu už niekoľko desiatok rokov „rabujú ako po mŕtvom“, ale oni samotní. A štát – občania, platia politikov a aj ich politické strany, vďaka ktorým sa dostávajú pomocou „slobodných a demokratických volieb“ k moci.

Absurdnou stránkou tohto všetkého je, že občania z politikov vytvárajú pomaly polobohov a politici sa preto riadia starým známym rímskym príslovím „čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi“. Napriek tomu ich neustále „voliči volia“, aj keď vedia, že sa títo „bohovia“ po voľbách správajú ako neobmedzení vládcovia, z ktorých doteraz takmer nikto neniesol žiadnu zodpovednosť za svoje konanie. A najabsurdnejšie je to, že „voliči“ nemajú žiadnu možnosť  žiadať od nich zodpovednosť najmä za škody, ktoré napáchali na štáte a občanoch.

V postate je naozaj jedno kto vládne. Kým  jedna strana politického spektra bez premýšľania uťahuje pomyselnú reťaz na krku občanov až do ich úplnej bezmocnosti, tak tá druhá tú reťaz tiež pevne drží v rukách aj keď ju občas trošku povolí a pohladká občanov nejakými tými sociálnymi benefitmi, ktoré si aj tak v konečnom dôsledku zaplatia oni samotní. Lenže reťaz vždy ostane iba reťazou a vedia o nej veľmi veľa aj tí, ktorí sa u nás hrajú na polobohov. Pretože reťaz na ich krkoch pevne držia tí, ktorým skutočne slúžia.

Keď toto ľudia pochopia, pochopia aj to, že žiť sa dá aj inak a začnú hľadať spôsoby ako meniť spoločnosť tak, aby nikto nemusel mať na krku reťaz otroctva a mohol žiť ako skutočný človek.

 

Článok bol pôvodne zverejneý na: Belobog.sk

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Ukrajina, Anulia

Bol taký hladný, že žul ešte živú krysu, a Rusi ho bili. Ukrajinský vojak opísal peklo v zajatí

19.05.2024 06:00

Ukrajinský vojak Oleksij Anulia strávil v ruskom väzení takmer 10 mesiacov a bolo to ako stupňujúce sa peklo na zemi.

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517628x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu