Založ si blog

Prečo knihy?

 

Pri pohľade na police plné kníh v našej obývačke, kde sa ukrývajú mnohé poklady, som si zaspomínala na moju prvú knihu, ktorú som dostala od starého otca. Dal mi ju možno aj preto, lebo som bola večne zvedavé dieťa, ktoré malo veľa otázok a chcel mať odo mňa aj trochu pokoj. Netušil však,  ako dokáže zmeniť kniha život jednému malému dieťaťu.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Bola ňou kniha Vojtecha Zamarovského „Za siedmymi  divmi sveta“. Najskôr ma zaujali nádherné ilustrácie a detská fantázia a zvedavosť začali naplno pracovať. Veľmi som chcela vedieť, čo je v nej napísané. K tomu mi pomohla ešte jedna detská knižôčka s názvom „Maľovaná abeceda“, z ktorej som vedela snáď všetky básničky naspamäť a poznala som aj písmená. Spomínam si, ako som sa snažila naučiť spájať prvé slabiky, ktoré začali tvoriť  slová. Ale najviac si spomínam na to, aký zázrak sa stal, keď som dokázala prečítať prvé vety a odrazu som vedela o čom  sú tie prekrásne obrázky v knihe.

Bol to zázrak poznania.

Otvoril sa mi svet nekonečnej fantázie, hľadania  a skúmania nepoznaného, myšlienok a pravdy. Čítané slovo ma primälo premýšľať, uvažovať nad tým, čo som čítala, vzdelávať sa. Hodnotu toho zázraku som pochopila až v dospelosti, keď som  sama viedla deti k láske ku knihám. A vtedy,  keď som pochopila, prečo sa  v zvláštnej  tejto dobe  spolu s inými podobne zmýšľajúcimi ľuďmi,  cítim ako  taký divný samorast.

Keď som naučila čítať, čítala som všetko, čo sme doma mali. Nielen rozprávky a detské knihy, či dobrodružné romány, ale aj knihy, ktorým som v detskom veku nerozumela, aj keď sa mi veľmi páčili. A z toho vzniklo aj zopár detských nedorozumení  ako napríklad to, keď som asi sedemročná povedala tete v zápale obdivu, že je „pekná prostibúdka“… Teta sa na smrť urazila, ale všetko sa vysvetlilo tým, že jej starý otec vysvetlil, že čítam „dospelácke knihy“ od Huga a Dumasa. Potom mi vysvetlil, čo slovo prostitútka znamená…

Ku mnohým knihám prečítaným v detstve, som sa vrátila v dospelosti a občas som si spomenula na chvíle, keď som sa chodila cez prázdniny „zašívať“ od  domácich povinností k zrúcaninám starého kostolíka vo vedľajšej dedine  a čítať si.

Moja prvá kniha od V. Zamarovského  vo mne vyvolala lásku k histórii, k tej  veľmi dávnej, ale aj nedávnej.  Preto dnes  viem, že história dáva odpovede aj na to, čo sa deje v súčasnosti.

A možno práve preto sa hodnotné knihy ocitajú v úlohe akejsi „ušmudlanej Popolušky“, ktorej chvíľa ešte len príde.

Pretože aj knihy sa dajú prirovnať k ľuďom. Tie cenné,  ktoré majú dušu a sú plné vedomostí, krásy, života, ľudskosti  sa stávajú zaznávanými. Naopak žiadanými sa stali  bezobsažné knihy bez duše, plné  lacnej povrchnosti, ktoré síce majú lákavý obal, ale sú  hodnotovo prázdne .

Žiaľ, aj kvôli najnovším technológiám mnohí ľudia prestávajú čítať knihy. Uspokojujú  sa  s  informáciami z médií, či soc. sietí. Strácajú potrebu vzdelávať sa, hľadať pravdu a poznanie. Pre mnohých je čítanie kníh stratou času.

Pre mňa osobne majú knihy osobité čaro. Majú krásnu vôňu, aj tie staré,  ale aj tie ktoré voňajú novotou. Dajú sa pohladiť ako človek. Ak sa mi v knihe páči nejaká myšlienka  o ktorej chcem premýšľať, môžem sa ku nej vždy vrátiť.

Mnoho kníh v našej knižnici považujem za  cenné poklady. Sú plné múdrosti, primäjú človeka premýšľať, dávajú odpovede na rôzne otázky, aj tie ešte nepoložené. Dokážu vyvolať  emócie, urobiť človeka lepším…

Nedávno som išla okolo výkladu jedného vychyteného kníhkupectva a videla som ponuku najnovších knižných bestsellerov. Odvtedy premýšľam, že aj knihy, ktoré sú vo veľkom vydávané,  sú svedectvom doby v ktorej žijeme. Doby, ktorá sa síce pýši technickými a technologickými  výdobytkami, ale  oberá ľudí o esenciu ľudskosti a dušu.

Verím, že príde doba, keď ľudia pochopia, o čo sa dobrovoľne pripravujú a znova začnú hľadať, pravdu a poznanie. Nájdu samých seba a pochopia aký význam majú slová, ukryté v knihách.

 

Už dávno bol bych mŕtvy

Už dávno bol bych mŕtvy, nebyť slova,

čo v dumách mojich hravých večne drieme

 a vravieť vie aj z hrobných temráv zeme

strom žitia môjho živí zas a znova

a s prúdom zástupov ma navždy skoval.

Už dávno bol bych mŕtvy, nebyť slova.

HÁFIZ

Slávik zo Šírázu

 

Článok bol publikovaný na belobog.sk

Politická história…

02.10.2023

„Históriu píšu aj takí víťazi, ktorí písať nevedia.“ Drahoslav Mika Pravda tohto aforizmu môjho priateľa Dražka Miku sa potvrdila aj v týchto voľbách. Politickú históriu Slovenska píšu rôzni víťazi, aj takí, ktorí nemusia ani vedieť písať, hlavne že vedia krúžkovať. Výsledkom je, že z politickej histórie sa napokon [...]

Pavučina moci. . .

01.10.2023

Voľby skončili, napätie mnohých voličov tiež… A výsledky? Tie z mnohých aspektov nie sú až také prekvapivé a ukazujú ako vyzerá politicko-spoločenská situácia v našom štáte. Ak takisto ako vyzerá morálna aj názorová roztrieštenosť občanov, ktorí svojimi hlasmi v každých voľbách pomáhajú vytvárať pavučinu moci na Slovensku. Výsledky takisto [...]

Chuť posledných malín…

29.09.2023

Popoludní som na pár minút vybehla do záhrady. Chvíľku som pozorovala malú čiernu mačičku, ktorá sa zakrádala pomedzi oranžové tekvice ako panter na love. Zbadala ma, zastavila sa a potom sa znova opatrnými krokmi predierala tekvicovou húštinou. V malinovisku som objavila posledných pár krásnych malín, ukrytých pod lístkami. Neodolala som ich [...]

Dojč, vražda, polícia

Prečo došlo k tragickej vražde exmanželky v Dojči? Krimi expert identifikoval dva motívy

03.10.2023 12:21

Zavraždená Martina sa spočiatku rozvádzať nechcela, no napokon bola šťastná. Exmanžel je však slobodou dlho nedoprial.

autotragedia, zochova, nehoda

Bratislava avizuje zúženie jazdných pruhov na Staromestskej ulici

03.10.2023 12:06

Hlavné mesto tak reaguje v súvislosti s vlaňajšou tragickou dopravnou nehodou.

Vražda Marek Rakovský paľov

Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy Mareka Rakovského

03.10.2023 11:55

Odvolací senát považuje prvostupňový rozsudok za správny, keďže nebolo dokázané, že by Paľov spáchal žalovaný skutok.

Robert Fico

Fico kritizuje európskych socialistov: Sú autoritárski. Za postoj voči Ukrajine totiž zvažujú vylúčenie Smeru

03.10.2023 11:24

Šéf európskych socialistov sa vyjadril, že ak bude Fico ďalej pokračovať vo svojej politike, postará sa, aby sa začal proces jeho vylúčenia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,341
Celková čítanosť: 5255662x
Priemerná čítanosť článkov: 3919x

Autor blogu