Založ si blog

Gándhí – sociálne hriechy: Hospodárstvo bez morálky

 

V posledných týždňoch som mala možnosť zhliadnuť zopár dokumentárnych filmov z produkcie RTVS z cyklu  „Budujeme Slovensko“.

To čo som doteraz videla, ma primälo premýšľať nad tým, čo je príčinou takého neuveriteľného úpadku, ktorý takto verejne prezentuje verejnoprávna televízia vo svojich dokumentoch.

V častiach, ktoré som videla,  boli prezentované torzá fabrík,  vybudovaných v čase, ktorý sa teraz nazýva „totalitný komunistický režim“. Žiaľ, divákovi sú ukazované už iba ruiny kapitalizmu, či demokracie. Pri počúvaní spomienok  ľudí, ktorí v tom čase pracovali na skutočnom budovaní Slovenska, som pochopila, čo bolo príčinou „budovania ruín kapitalizmu na Slovensku“.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Slovensko je vo veľmi podobnej situácii, ako bola India v časoch Gándhího.

Aj keď si to mnohí Slováci nechcú priznať, v skutočnosti je náš štát iba druhotriedna kolónia s lacnou pracovnou silou, ktorá pracuje v montážnych halách patriacich západnému kapitálu. Takisto všetky „strategické podniky“, pompézne obchodné centrá či  banky, nepatria štátu. Rozpredaná je aj poľnohospodárska pôda, na ktorej hospodária cudzí štátni príslušníci.

Slovensko má minimum vlastných výrobných podnikov, v ktorých by nemal väčšinový podiel zahraničný kapitál. O potravinovej sebestačnosti radšej ani nebudem písať.

V skutočnosti, sme takmer vo všetkom odkázaní na dovoz, či už sú to potraviny, drogéria, lieky, textil, priemyselný tovar…

Patríme síce do spolkov „vyspelej západnej spoločnosti“, akými sú EÚ, či NATO, ale sme len surovinový prívesok a zdroj lacnej pracovnej sily. Po tridsiatich rokoch budovania demokracie a kapitalizmu, je z nášho štátu iba ruina, podobná tým, ktoré ukazujú v televízii v spomínanom dokumente.

Prečo je to tak?

„Vyspelá západná spoločnosť“ bola vybudovaná na dlhotrvajúcom vykorisťovaní a zotročovaní iných. Napríklad India bola dlhoročnou kolóniou Veľkej Británie. Všetci tí, ktorí aspoň trošku ovládajú históriu by mali vedieť, akým spôsobom vládli kolonizátori vo svojich kolóniách a mnohí vládnu doteraz.

Napríklad belgický kráľ  Leopold II., síce zanechal po svojom vládnutí „silné a bohaté Belgicko“, ale takisto zničené Kongo, z ktorého si vytvoril súkromnú  kolóniu s otrokmi, ktorých ako sa odhaduje, zomrelo počas jeho vládnutia desať miliónov na obzvlášť kruté zaobchádzanie, ktoré bolo po prvýkrát označené za „zločiny proti ľudskosti“.

V Indii, v časti Bengálsko,  v časoch Gándhího zomreli v roku 1943 na hladomor  tri milióny ľudí. Za túto tragédiu niesol plnú zodpovednosť Winston Churchill, ktorý sa nikdy netajil svojím rasizmom  a nadradenosťou.

V minulosti, tak ako aj v súčasnosti, boli a  sú všetky kolónie považované iba za zdroj surovín a lacnej pracovnej silu, ktorá má zabezpečiť prosperitu „vyspelej západnej spoločnosti“.

Nie, nemusíme ísť ani ďaleko do minulosti, aby sme videli ako v skutočnosti funguje „hospodárstvo bez morálky“. Len za posledných dvadsať rokov viedol „vyspelý Západ“ viacero likvidačných vojen, ktoré obhajoval frázami o šírení slobody a demokracie. V skutočnosti to boli zákerné vojnové výpravy na územia tých štátov, ktoré vlastnia strategické suroviny, ktoré začínajú byť čoraz vzácnejšie a drahšie. Predstavitelia týchto štátov a krajín boli mediálnou propagandou označení  za tyranov a diktátorov a „vyspelá západná spoločnosť“ začala v mene „hospodárstva bez morálky“ šíriť slobodu a demokraciu tam, kde o to nikto nestál.

Výsledkom „hospodárstva bez morálky“ je bezbrehý konzum na strane „vyspelej západnej spoločnosti“  a na druhej strane vojnou zničené krajiny a státisíce nevinných obetí, nesmierna chudoba, obrovské množstvo utečencov, ale aj  zničená a zdevastovaná planéta…

„Hospodárstvo bez morálky“ je obrovským sociálnym hriechom „vyspelej západnej  spoločnosti“, spôsobeným  iným sociálnym hriechom – „politikou bez zásad“. Je zároveň obrovským morálnym hriechom, pretože je jednoduché byť nadčlovekom s plným bruchom, prizerať sa a  ticho, bez výčitiek svedomia súhlasiť  s biedou a utrpením iných ľudí.

Na záver len malá perlička ako v skutočnosti funguje “hospodárstvo bez morálky”. Na počiatku covidovej pandémie, keď v Taliansku hrozila humanitárna katastrofa prišli na pomoc lekári z Kuby a Ruska a takisto poskytli zdravotnícky materiál. Naopak, nemecké úrady zhabali zdravotnícky materiál Slovensku a iným štátom, čo médiá  neskôr označili za hoax a prišli s informáciou, že zdravotnícky materiál  nemecké úrady iba dočasne zadržali

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879992x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu