Založ si blog

Gándhí – sociálne hriechy: Hospodárstvo bez morálky

 

V posledných týždňoch som mala možnosť zhliadnuť zopár dokumentárnych filmov z produkcie RTVS z cyklu  „Budujeme Slovensko“.

To čo som doteraz videla, ma primälo premýšľať nad tým, čo je príčinou takého neuveriteľného úpadku, ktorý takto verejne prezentuje verejnoprávna televízia vo svojich dokumentoch.

V častiach, ktoré som videla,  boli prezentované torzá fabrík,  vybudovaných v čase, ktorý sa teraz nazýva „totalitný komunistický režim“. Žiaľ, divákovi sú ukazované už iba ruiny kapitalizmu, či demokracie. Pri počúvaní spomienok  ľudí, ktorí v tom čase pracovali na skutočnom budovaní Slovenska, som pochopila, čo bolo príčinou „budovania ruín kapitalizmu na Slovensku“.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Slovensko je vo veľmi podobnej situácii, ako bola India v časoch Gándhího.

Aj keď si to mnohí Slováci nechcú priznať, v skutočnosti je náš štát iba druhotriedna kolónia s lacnou pracovnou silou, ktorá pracuje v montážnych halách patriacich západnému kapitálu. Takisto všetky „strategické podniky“, pompézne obchodné centrá či  banky, nepatria štátu. Rozpredaná je aj poľnohospodárska pôda, na ktorej hospodária cudzí štátni príslušníci.

Slovensko má minimum vlastných výrobných podnikov, v ktorých by nemal väčšinový podiel zahraničný kapitál. O potravinovej sebestačnosti radšej ani nebudem písať.

V skutočnosti, sme takmer vo všetkom odkázaní na dovoz, či už sú to potraviny, drogéria, lieky, textil, priemyselný tovar…

Patríme síce do spolkov „vyspelej západnej spoločnosti“, akými sú EÚ, či NATO, ale sme len surovinový prívesok a zdroj lacnej pracovnej sily. Po tridsiatich rokoch budovania demokracie a kapitalizmu, je z nášho štátu iba ruina, podobná tým, ktoré ukazujú v televízii v spomínanom dokumente.

Prečo je to tak?

„Vyspelá západná spoločnosť“ bola vybudovaná na dlhotrvajúcom vykorisťovaní a zotročovaní iných. Napríklad India bola dlhoročnou kolóniou Veľkej Británie. Všetci tí, ktorí aspoň trošku ovládajú históriu by mali vedieť, akým spôsobom vládli kolonizátori vo svojich kolóniách a mnohí vládnu doteraz.

Napríklad belgický kráľ  Leopold II., síce zanechal po svojom vládnutí „silné a bohaté Belgicko“, ale takisto zničené Kongo, z ktorého si vytvoril súkromnú  kolóniu s otrokmi, ktorých ako sa odhaduje, zomrelo počas jeho vládnutia desať miliónov na obzvlášť kruté zaobchádzanie, ktoré bolo po prvýkrát označené za „zločiny proti ľudskosti“.

V Indii, v časti Bengálsko,  v časoch Gándhího zomreli v roku 1943 na hladomor  tri milióny ľudí. Za túto tragédiu niesol plnú zodpovednosť Winston Churchill, ktorý sa nikdy netajil svojím rasizmom  a nadradenosťou.

V minulosti, tak ako aj v súčasnosti, boli a  sú všetky kolónie považované iba za zdroj surovín a lacnej pracovnej silu, ktorá má zabezpečiť prosperitu „vyspelej západnej spoločnosti“.

Nie, nemusíme ísť ani ďaleko do minulosti, aby sme videli ako v skutočnosti funguje „hospodárstvo bez morálky“. Len za posledných dvadsať rokov viedol „vyspelý Západ“ viacero likvidačných vojen, ktoré obhajoval frázami o šírení slobody a demokracie. V skutočnosti to boli zákerné vojnové výpravy na územia tých štátov, ktoré vlastnia strategické suroviny, ktoré začínajú byť čoraz vzácnejšie a drahšie. Predstavitelia týchto štátov a krajín boli mediálnou propagandou označení  za tyranov a diktátorov a „vyspelá západná spoločnosť“ začala v mene „hospodárstva bez morálky“ šíriť slobodu a demokraciu tam, kde o to nikto nestál.

Výsledkom „hospodárstva bez morálky“ je bezbrehý konzum na strane „vyspelej západnej spoločnosti“  a na druhej strane vojnou zničené krajiny a státisíce nevinných obetí, nesmierna chudoba, obrovské množstvo utečencov, ale aj  zničená a zdevastovaná planéta…

„Hospodárstvo bez morálky“ je obrovským sociálnym hriechom „vyspelej západnej  spoločnosti“, spôsobeným  iným sociálnym hriechom – „politikou bez zásad“. Je zároveň obrovským morálnym hriechom, pretože je jednoduché byť nadčlovekom s plným bruchom, prizerať sa a  ticho, bez výčitiek svedomia súhlasiť  s biedou a utrpením iných ľudí.

Na záver len malá perlička ako v skutočnosti funguje “hospodárstvo bez morálky”. Na počiatku covidovej pandémie, keď v Taliansku hrozila humanitárna katastrofa prišli na pomoc lekári z Kuby a Ruska a takisto poskytli zdravotnícky materiál. Naopak, nemecké úrady zhabali zdravotnícky materiál Slovensku a iným štátom, čo médiá  neskôr označili za hoax a prišli s informáciou, že zdravotnícky materiál  nemecké úrady iba dočasne zadržali

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727517x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu