Založ si blog

Čas ticha. . .

Dnes sa mi sníval zvláštny sen…

Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí.

Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila.

A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov.

Stála som na pokraji zvláštneho vysokého útesu a videla, ako sa odrazu ľudský pokoj a šťastie mení na ticho tmy strachu a beznádeje, ktorým sa ľudia nechali dobrovoľne pohltiť. A tí ľudia so strachom v očiach mlčali a boli ticho a ticho a poslušne kráčali na okraj útesu a padali z neho do antracitovočiernej tmy zabudnutia. Padali jednotlivci, silní muži so sklonenými hlavami, matky s deťmi v náručí… Padali celé rodiny, rody, národy… Ticho, bez nádeje v srdci…

 

Ilustračné foto: Pixabay

 

Po celý čas som mala pocit zvieravej bolesti smútku a zobudila som sa s očami plnými sĺz.

Odvtedy premýšľam o tom, ako môžu sny, ktoré dielom nášho podvedomia ukázať krutú realitu ľudského bytia v jej plnej nahote. Realitu, ktorú sa snažíme zakryť pozlátkom falošného šťastia.

Odvtedy premýšľam o tichu v nás ľuďoch. O tichu, ktoré je dôsledkom hluku ľudskej  nenávisti, chamtivosti, zloby,  nečestnosti a neľudskosti.

Premýšľam o tichu poroby a beznádeje. O tichu strachu a tmy, ktoré nútia byť ľudí poslušnými otrokmi, ktorí idú dobrovoľne až na útes samotného súcna vlastného bytia a padajú z neho do ticha  tmy zabudnutia.

Áno, pre mnohých je to jediná cesta, pretože inú ani nehľadajú. Preto budú  dobrovoľne padať bez toho, aby pochopili, že žiť sa dá aj inak.

Áno, mnohí sú ticho vtedy, keď by ticho nemali byť. Sú ticho, keď majú niekomu prejaviť lásku a úctu. Sú ticho, keď vidia, že sa deje bezprávie a nečestnosť. Sú ticho, keď vidia zbytočné utrpenie a bolesť. Sú ticho  aj keď vôkol nich zúri hluk egoizmu a nenávisti.

Nedokážu premôcť vlastné pohodlie, alebo zbabelosť a radšej dávajú prednosť tichu, ktoré obhajujú falošnou výhovorkou – veď mňa sa to netýka…

Sú ticho… Umlčali v sebe hlas vlastného svedomia hlukom pôžitkov, ktorý im ponúka svet, alebo strachom zo straty holej existencie.

Premýšľam, prečo je pre mnohých prijateľnejšie  ticho živorenia a pád do tmy ticha zabudnutia, ako hlas vlastného svedomia?

Prečo prehlušili tichom ľahostajnosti hlas srdca, ktorý hovorí o láske a ľudskosti?

Premýšľam, prečo umlčali v sebe hlas duše, ktorý nabáda človeka hľadať poznanie dobra,  pravdy a význam vlastného bytia?

Možno je to tým, že cesta na útes tmy zabudnutia je veľmi jednoduchá a pohodlná, kým cesta hľadania ľudskosti  a poznania je často ťažká a namáhavá. Je to cesta života  plná bolestivých  pádov a  pochybností o sebe samom.  Ale je to aj cesta Svetla, pochopenia, odpúšťania a najmä lásky vo všetkých jej podobách…

 

S úctou Devana

 

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727466x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu