Založ si blog

Čas ticha. . .

Dnes sa mi sníval zvláštny sen…

Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí.

Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila.

A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov.

Stála som na pokraji zvláštneho vysokého útesu a videla, ako sa odrazu ľudský pokoj a šťastie mení na ticho tmy strachu a beznádeje, ktorým sa ľudia nechali dobrovoľne pohltiť. A tí ľudia so strachom v očiach mlčali a boli ticho a ticho a poslušne kráčali na okraj útesu a padali z neho do antracitovočiernej tmy zabudnutia. Padali jednotlivci, silní muži so sklonenými hlavami, matky s deťmi v náručí… Padali celé rodiny, rody, národy… Ticho, bez nádeje v srdci…

 

Ilustračné foto: Pixabay

 

Po celý čas som mala pocit zvieravej bolesti smútku a zobudila som sa s očami plnými sĺz.

Odvtedy premýšľam o tom, ako môžu sny, ktoré dielom nášho podvedomia ukázať krutú realitu ľudského bytia v jej plnej nahote. Realitu, ktorú sa snažíme zakryť pozlátkom falošného šťastia.

Odvtedy premýšľam o tichu v nás ľuďoch. O tichu, ktoré je dôsledkom hluku ľudskej  nenávisti, chamtivosti, zloby,  nečestnosti a neľudskosti.

Premýšľam o tichu poroby a beznádeje. O tichu strachu a tmy, ktoré nútia byť ľudí poslušnými otrokmi, ktorí idú dobrovoľne až na útes samotného súcna vlastného bytia a padajú z neho do ticha  tmy zabudnutia.

Áno, pre mnohých je to jediná cesta, pretože inú ani nehľadajú. Preto budú  dobrovoľne padať bez toho, aby pochopili, že žiť sa dá aj inak.

Áno, mnohí sú ticho vtedy, keď by ticho nemali byť. Sú ticho, keď majú niekomu prejaviť lásku a úctu. Sú ticho, keď vidia, že sa deje bezprávie a nečestnosť. Sú ticho, keď vidia zbytočné utrpenie a bolesť. Sú ticho  aj keď vôkol nich zúri hluk egoizmu a nenávisti.

Nedokážu premôcť vlastné pohodlie, alebo zbabelosť a radšej dávajú prednosť tichu, ktoré obhajujú falošnou výhovorkou – veď mňa sa to netýka…

Sú ticho… Umlčali v sebe hlas vlastného svedomia hlukom pôžitkov, ktorý im ponúka svet, alebo strachom zo straty holej existencie.

Premýšľam, prečo je pre mnohých prijateľnejšie  ticho živorenia a pád do tmy ticha zabudnutia, ako hlas vlastného svedomia?

Prečo prehlušili tichom ľahostajnosti hlas srdca, ktorý hovorí o láske a ľudskosti?

Premýšľam, prečo umlčali v sebe hlas duše, ktorý nabáda človeka hľadať poznanie dobra,  pravdy a význam vlastného bytia?

Možno je to tým, že cesta na útes tmy zabudnutia je veľmi jednoduchá a pohodlná, kým cesta hľadania ľudskosti  a poznania je často ťažká a namáhavá. Je to cesta života  plná bolestivých  pádov a  pochybností o sebe samom.  Ale je to aj cesta Svetla, pochopenia, odpúšťania a najmä lásky vo všetkých jej podobách…

 

S úctou Devana

 

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879928x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu