Založ si blog

Keď odchádzajú Ľudia. . .

Každý deň sa niekto narodí a každý deň niekto zomrie. Je to bežný a nemenný kolobeh života. Keď sa človek narodí, nikto dopredu nevie, čo ho čaká, ale pri odchode človeka, ľudia už vedia, čo po ňom ostane.

 

 

Foto: Pixabay

 

Dnes ráno som sa z médií dozvedela, že odišiel František Nedvěd. A moja prvá spomienka bola „Brontosauři“ a to,  ako sme si s kolegami púšťali platňu „Na kameni kámen“. Aj keď samotnú pieseň Na kameni kámen naspieval Františkov brat Jan, spustila záplavu spomienok. Na to ako sme chodili spolu s kolegami a priateľmi na koncerty nielen „Brontosaurů“, ale aj  na  Spiritual Kvintet a na to,  ako sme spievali ich piesne vždy keď bola možnosť. Myslela som na to, aký bol vtedajší svet odlišný od tohto súčasného.

A práve v tejto chvíli znova premýšľam nad nadčasovým textom piesne „Na kameni kámen“ a najmä nad slovami:

„Budem o něco se rvát,
Až tu nezůstane stát
Na kameni kámen,
A jestli není žádnej Bůh,
Tak nás vezme země – vzduch,
No, a potom amen.

A to všechno proto jen,
že pár pánů chce mít den
Bohatší králů,
Přes všechna slova, co z nich jdou,
Hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou.“

 

 

Áno, práve v tejto dobe sa  ľudia „rvú“ navzájom o niečo, čo prináša zisk len vybranej skupine ľudí a nezaujíma ich, či po tejto „ruvačke“ ostane kameň na kameni. Nezaujíma ich,  aký svet bude po šialenstve, ktoré vládne svetu a civilizácii.  Zabúdajú na dôležité veci,  ktoré by mali byť zmyslom ich života a pechoria za niečím, čo prináša do ich životov len ďalší nepokoj.

A práve vo chvíľach, keď som premýšľala o pominuteľnosti ľudského života, prišla ďalšia smutná správa. Odišiel jeden z veľkých ľudí nášho národa, pán Juraj Kubánka. Človek, ktorý spoluzakladal a viedol celé roky  SĽUK a Lúčnicu  a zaslúžil sa o propagáciu a spopularizovanie  nášho národného folklóru a tradícii. Človek, ktorý dokázal z ľudového umenia vytvoriť skutočné, hodnotné umenie a vybudoval základy kultúry slovenskej ľudovej hudby a tanca. Pána Juraja Kubánku si budem pamätať nielen ako veľkého fešáka a tanečníka z dokumentárnych filmov, ktoré som videla na tv stanici Folklorika, ale aj ako speváka už skoro zabudnutých ľudových piesní, ktoré naspieval vo vyššom veku.

Ľudia sa rodia a odchádzajú. Večný kolobeh života. Dôležité je, čo po každom z nich ostane. Aké spomienky zanechajú v srdciach najbližších, ale aj tých ostatných, ktorí ich poznali.  Či po sebe zanechajú Svetlo radosti a vďačnosti, alebo trpkú pachuť márnosti a smútku, rozpačitých spomienok a zabudnutia.

 

S úctou Devana

Vonku sa zotmelo a trochu premýšľam. .

28.07.2021

Premýšľam, aký je toto vlastne svet, keď sú muži bezmocní a ženy potajomky plačú, pretože nevidia nádej poraziť Zlo, ktoré sa šíri rýchlejšie ako mor… Na Slovensko príde pápež, následník Boha na zemi, ale stretnúť sa s ním môžu len očkovaní… Akého Boha? Netuším… Kedysi som deti v nedeľnej škole učila o Kristovi, ktorý sa [...]

Čas svetla. ..

25.07.2021

Včera večer som chvíľočku pozorovala ako nad obzorom ponad horu vychádza mesiac. Mäkké svetlo zasvietilo do večernej tmy a presvetlilo ju. Ráno nočnú temnotu úplne vyhnalo slnko a rozospievalo svojím jasom Zem. Áno, aj v životoch ľudí často býva tma. Tma beznádeje, neistoty, strachu, alebo smútku, nechuti žiť. Tma dní ťažká a hustá ako desivé [...]

Celoplošné AG testovanie nebolo iba klinickou štúdiou

20.07.2021

Pár týždňov po vlaňajšom „úspešnom nepovinnom, ale nanútenom testovaní“ vyšla najavo skutočnosť, že toto testovanie bolo medicínskym experimentom, ktorý bol vykonaný na občanoch tohto štátu bez ich vedomia a súhlasu. Po čase vychádza najavo, o čom som písala v článku „Stali sme sa účastníkmi sociálneho experimentu?“, a to, že na občanoch nášho [...]

martin pavelka

Epidemiológ Pavelka: V budúcnosti bude potrebná aj tretia dávka očkovania

30.07.2021 15:31

Pripomenul, že delta variant koronavírusu je vysoko infekčný a každý s ním príde do styku.

protest hodžovo  prezidentský palác

Vyjadrenie názoru nemôže prerásť do agresie, reaguje na protesty prezidentka

30.07.2021 14:35

Hlava štátu konštatuje, že prijaté opatrenia zo strany vlády sa niekomu môžu zdať ako predčasné a zbytočne tvrdé, s nástupom tretej vlny sa ale podľa nej ukáže ich opodstatnenie.

NCZI capek

NCZI od pondelka posilní priestor na riešenie problémov spojených s pandémiou

30.07.2021 14:20

Call centrum Národného centra zdravotníckych informácií posilnilo 30 ľudí v takzvanom operačnom stredisku.

heger

Heger: O sile tretej vlny pandémie rozhodne miera zaočkovanosti v regiónoch

30.07.2021 13:49

Premiér navštívil bojnickú nemocnicu, aby zistil, ako je pripravená na tretiu vlnu pandémie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,182
Celková čítanosť: 3961170x
Priemerná čítanosť článkov: 3351x

Autor blogu