Založ si blog

Keď odchádzajú Ľudia. . .

Každý deň sa niekto narodí a každý deň niekto zomrie. Je to bežný a nemenný kolobeh života. Keď sa človek narodí, nikto dopredu nevie, čo ho čaká, ale pri odchode človeka, ľudia už vedia, čo po ňom ostane.

 

 

Foto: Pixabay

 

Dnes ráno som sa z médií dozvedela, že odišiel František Nedvěd. A moja prvá spomienka bola „Brontosauři“ a to,  ako sme si s kolegami púšťali platňu „Na kameni kámen“. Aj keď samotnú pieseň Na kameni kámen naspieval Františkov brat Jan, spustila záplavu spomienok. Na to ako sme chodili spolu s kolegami a priateľmi na koncerty nielen „Brontosaurů“, ale aj  na  Spiritual Kvintet a na to,  ako sme spievali ich piesne vždy keď bola možnosť. Myslela som na to, aký bol vtedajší svet odlišný od tohto súčasného.

A práve v tejto chvíli znova premýšľam nad nadčasovým textom piesne „Na kameni kámen“ a najmä nad slovami:

„Budem o něco se rvát,
Až tu nezůstane stát
Na kameni kámen,
A jestli není žádnej Bůh,
Tak nás vezme země – vzduch,
No, a potom amen.

A to všechno proto jen,
že pár pánů chce mít den
Bohatší králů,
Přes všechna slova, co z nich jdou,
Hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou.“

 

 

Áno, práve v tejto dobe sa  ľudia „rvú“ navzájom o niečo, čo prináša zisk len vybranej skupine ľudí a nezaujíma ich, či po tejto „ruvačke“ ostane kameň na kameni. Nezaujíma ich,  aký svet bude po šialenstve, ktoré vládne svetu a civilizácii.  Zabúdajú na dôležité veci,  ktoré by mali byť zmyslom ich života a pechoria za niečím, čo prináša do ich životov len ďalší nepokoj.

A práve vo chvíľach, keď som premýšľala o pominuteľnosti ľudského života, prišla ďalšia smutná správa. Odišiel jeden z veľkých ľudí nášho národa, pán Juraj Kubánka. Človek, ktorý spoluzakladal a viedol celé roky  SĽUK a Lúčnicu  a zaslúžil sa o propagáciu a spopularizovanie  nášho národného folklóru a tradícii. Človek, ktorý dokázal z ľudového umenia vytvoriť skutočné, hodnotné umenie a vybudoval základy kultúry slovenskej ľudovej hudby a tanca. Pána Juraja Kubánku si budem pamätať nielen ako veľkého fešáka a tanečníka z dokumentárnych filmov, ktoré som videla na tv stanici Folklorika, ale aj ako speváka už skoro zabudnutých ľudových piesní, ktoré naspieval vo vyššom veku.

Ľudia sa rodia a odchádzajú. Večný kolobeh života. Dôležité je, čo po každom z nich ostane. Aké spomienky zanechajú v srdciach najbližších, ale aj tých ostatných, ktorí ich poznali.  Či po sebe zanechajú Svetlo radosti a vďačnosti, alebo trpkú pachuť márnosti a smútku, rozpačitých spomienok a zabudnutia.

 

S úctou Devana

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

Kim Jo-čong

Juhokórejský prezident by mal sklapnúť, vyhlásila sestra severokórejského vodcu

19.08.2022 10:00

Kim Jo-čong tak reagovala na opakovanú ponuku Jun Sok-jola, že je jeho krajina ochotná Severnej Kórei poskytnúť hospodársku pomoc výmenou za jadrové odzbrojenie.

Monika Jankovská

Proces s Jankovskou odročili, nebola jej včas doručená obžaloba

19.08.2022 09:44

Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

Platan

V malackom parku sa zlomil vyše 100-ročný platan, spadol na budovu vinárne

19.08.2022 09:38

Pri udalosti sa nikto nezranil. Mesto uzavrelo jeden zo vstupov do parku.

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727479x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu