Založ si blog

Stretol pán minister Budaj niekedy živého medveďa?

Myslím si, že nie. A vďaka tomu sa „fundovane“, spolu so štátnym tajomníkom Smatanom a inými naslovovzatými odborníkmi na „medvediu problematiku“, k tejto téme vyjadruje.

Pred pár rokmi bolo vzácnosťou stretnúť medveďa. Dnes naopak, podľa slov ľudí, ktorí žijú v oblastiach, kde sú medvede premnožené, je považovaný za vzácny deň, keď medveďa nestretnú.

Mala som možnosť rozprávať sa s ľuďmi, ktorí na vlastnej koži zažívajú „stretnutia s medveďom“.

 

Ilustračné foto: spravy.pozri.sk

 

Prechádzky dvoch medveďov okolo malého obchodíka v Podbanskom, ktorý často navštevujú turisti, sú možno novou turistickou atrakciou pre odchovancov  a fanúšikov amerického animovaného seriálu o medveďovi Yogim. A aj keď je  jeden maco veľký a ten  druhý menší,  presne  tak ako v tom seriáli, nie sú to roztomilí mackovia. Tak isto,  ako nie je roztomilý medvedík ten, ktorý rozbil plot pri horárni a dostal sa až na dvor a snažil sa zničiť včelín, ktorý už predtým raz zdemoloval.

V sobotu sa moja známa spolu s priateľom išli previesť na bicykloch po ceste medzi Východnou a amfiteátrom. Mali so sebou aj psíky. Bolo obrovským šťastím, že sa psi spolu s medveďom nezavetrili. Ani si nechcem predstaviť to, čo sa mohlo stať…

Zničené ploty, drevárne, roztrhané ovečky… Strach ľudí ísť nielen do lesa, ale už aj pomaly na vlastný dvor… Toto je výsledok ochranárskej politiky, ktorá dostáva na Slovensku čoraz väčší priestor.

V piatok médiá  s veľkou pompou priniesli informácie o tom, ako Zásahový tím pre medveďa hnedého zasiahol proti problémovej medvedici s mláďatami, ktorá robila škodu medzi Hrebienkom a  Starým Smokovcom  a premiestnil ju do divokej prírody. Áno, ochranári ju premiestnili do teritória iného medveďa, samca, ktorý je hrozbou pre mláďatá.

 

 

Náš pán minister Budaj túto akciu ocenil slovami cit: „Ochranou tradičných obyvateľov našich hôr chránime globálnu biodiverzitu“…

Čo to v skutočnosti znamená?

Len to, čo je od začiatku úlohou tzv. „ochranárov“.  Ochraňovať obchodné záujmy svojich chlebodarcov a mecenášov.  Väčšina týchto „ochranárov“ mlčala,  keď na severovýchode Slovenska MŽP dovolilo vykonávať prieskumné vrty na ťažbu bridlicového plynu v Chránenom vtáčom území Laborecká vrchovina Natura 2000, firme Alpine Oil and Gas. Aj vtedy „ochraňovali“ záujmy tých, ktorým slúžia. Títo ľudia neochraňujú prírodu, neochraňujú Zem. Ochraňujú len parazitické  obchodné záujmy ľudí, ktorým na prírode a  planéte v skutočnosti nezáleží.

Ak by im záležalo na medveďovi hnedom, z ktorého v súčasnosti vyrobili politický a mediálny problém, nikdy by nerobili to, čo robia. Pretože to,  akým spôsob sa k tomuto živočíšnemu  druhu správajú, je neľudským týraním. Zbavujú medveďa hnedého jeho prirodzeného spôsobu života. Násilným spôsobom ho oberajú o životný priestor- teritórium, oberajú ho o plachosť, potravu a jeho význam v prírode.

Osobne si myslím, že práve „medvedia problematika“ je politickou agendou, ako vyhnať z prírody aj ľudí. Obyčajných ľudí, ktorí prírodu  milujú a je súčasťou ich života.

Novodobí ochranári sú už celé desaťročia „piatou kolónou“, ktorá má za úlohu likvidovať a pomôcť rozpredať  prírodné bohatstvo nášho štátu. Preto sa odborníkom na medveďa hnedého môže stať  aj človek s tým „správnym politickým cítením.

Preto sa napríklad na „medvediu problematiku“ vyhadzujú milióny eur, ktoré by sa dali zmysluplne využiť na skutočnú ochranu nášho prírodného bohatstva.

 

 

 

S úctou Devana

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

Zuzana Čaputová

Čaputová sa po Hegerovi stretne aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim

27.09.2021 12:00

Prezidentka hovorila s premiérom o situácii v bezpečnostných zložkách. Hlava štátu sa chce stretnúť aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim.

ruky, kladivko, rozhovor

Prvostupňové správne súdy by mohli byť v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach

27.09.2021 11:43

Vyplýva to z návrhu zákona o zriadení správnych súdov, ktorý rezort spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.

Jaroslav Haščák

Haščákov advokát: Kolíkovej dovolanie bolo plné chýb a šikanovania klienta

27.09.2021 11:42

Dovolanie ministerky Kolíkovej bolo obyčajnou šikanou obvinených Haščáka a Arpášovej, tvrdí na základe uznesenia súdu advokát Haščáka.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Pri akcii Kuriér zaistili kriminalisti vyše 12 ton nelegálneho tabaku za 1,1 milióna eur

27.09.2021 11:25

V rámci akcie Finančná správa zadržala tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti. Hrozí im väzenie na tri až osem rokov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097261x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu