Založ si blog

Chceš žiť? Zaplať!

Včera uplynulo 606 rokov od upálenia Jána Husa. A dnes som si pozrela úryvok z filmu Otakara Vávru  z roku 1954, „ kázaní v Betlémske kapli“.

Zmenilo sa niečo od tej doby?

V tom vonkajšom svete veľa… Ľudstvo zažíva neuveriteľný technický a technologický „rozvoj“, ale podstata moci ostáva rovnaká ako vtedy.

„Ak chceš žiť, zaplať!“

 

 

 

Foto: Pixabay

 

 

Zaplať za to, že si sa vôbec narodil, že existuješ, že chceš dýchať, byť. To je podstatou moci a vládnutia nad ľuďmi. Zotročiť ich, ich vlastnými potrebami. Držať ich otroctvom peňazí a mamonu na reťaziach ako psov.

A ľudia platia. Platia za všetko. Platia za holý  život a platia veľmi vysokú cenu. Často platia aj životom.

Prečo?

Pretože Mamon je už pár tisícročí božstvom  ľudí túžiacich po moci.

Pretože moc chutí veľmi opojne a tí, ktorí si ku nej čo i len pričuchnú, sa na nej stávajú závislými.

Pretože meradlom moci je to, čo títo ľudia označujú za bohatstvo. Peniaze, bankové kontá, majetok v rôznej podobe. A ten sa dá získať veľmi jednoducho. Vyciciavaním a zotročovaním chudobiny.  Ničením celej planéty. Devastovaním a drancovaním prírody. Ničivými vojnami a vraždením tých najnevinnejších.

V súčasnosti sa ľudstvo ocitlo v šialenej, vražednej agónii, ktorú spôsobili tí, ktorí stále nemajú dosť. A ľudia budú znova platiť vlastnými životmi, kvôli ich nenažranosti.

To, čo sa deje v našom malinkom štáte je obrazom krutej reality šialenstva chamtivosti a túžby po moci. Bezuzdné rabovanie, vykorisťovanie, porušovanie zákonov, totalitné praktiky, ktorými sú ľudia zotročovaní, podporujú ľudia, ktorí si tiež chcú „urvať kus žvanca“.

Ničenie a drancovanie prírody  a likvidácia toho najvzácnejšieho čo ľuďom v tomto štáte ešte ostalo, sa pripravovala celé roky. A ľudia?  Mnohí ostávajú hluchí, slepí,  nemí. Zaujíma ich len vlastné brucho a pohodlie a to im stačí.  A tí, ktorí mohli a môžu zabrániť, sa správajú rovnako. Pretože si myslia, že žiť podľa hesla: „Chceš žiť? Zaplať!“,  je normálne.

Áno, ak chcú ľudia žiť, mali by aj platiť. Ale nie vydriduchom, ktorí sú opantaní mocou peňazí. Mali by začať platiť planéte a prírode za to, čo berú ako samozrejmosť. Platiť starostlivosťou, opaterou a zveľaďovaním života okolo seba. A nie merať všetko hodnotou peňazí, pretože sú hodnoty, ktoré sa peniazmi zmerať nedajú, aj  keď sa  tí, ktorí vládnu mocou peňazí, snažia ľudí presvedčiť o tom, že keď chcú žiť a prežiť, musia platiť. Správali sa tak v časoch Jana Husa, ktorého za jeho videnie sveta a názory upálili. Správali sa tak v dobe nacizmu a fašizmu. A správajú sa tak aj teraz,  v dobe totality demokratúry a korporátneho fašizmu.

Dokážu ľudia ešte precitnúť?

Dokážu pochopiť, čo má skutočnú hodnotu v ich životoch?

Dokážu zachrániť samých seba?

 

S úctou Devana

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Čína Rusko Putin Návšteva pching

Putin a Si Ťin-pching sa zrejme zúčastnia na summite G20 na Bali

19.08.2022 08:56

Mnohé západné krajiny usilujú o to, aby Indonézia, ktorá tento rok skupine predsedá, Rusko zo zasadnutia vylúčila kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Čína, koronavírus, očkovanie

Počet nových prípadov koronavírusu celosvetovo klesol

19.08.2022 08:00

Celosvetovo bolo za uplynulý týždeň zaznamenaných 5,4 milióna nových prípadov nákazy.

WEBsaudka

Viac ako tri desaťročia vo väzení. Za internet

19.08.2022 08:00

Ženu zo Saudskej Arábie odsúdili na dlhoročné väzenie za to, že mala účet na Twitteri, sledovala účty disidentov a zdieľala ich príspevky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727178x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu