Založ si blog

Chceš žiť? Zaplať!

Včera uplynulo 606 rokov od upálenia Jána Husa. A dnes som si pozrela úryvok z filmu Otakara Vávru  z roku 1954, „ kázaní v Betlémske kapli“.

Zmenilo sa niečo od tej doby?

V tom vonkajšom svete veľa… Ľudstvo zažíva neuveriteľný technický a technologický „rozvoj“, ale podstata moci ostáva rovnaká ako vtedy.

„Ak chceš žiť, zaplať!“

 

 

 

Foto: Pixabay

 

 

Zaplať za to, že si sa vôbec narodil, že existuješ, že chceš dýchať, byť. To je podstatou moci a vládnutia nad ľuďmi. Zotročiť ich, ich vlastnými potrebami. Držať ich otroctvom peňazí a mamonu na reťaziach ako psov.

A ľudia platia. Platia za všetko. Platia za holý  život a platia veľmi vysokú cenu. Často platia aj životom.

Prečo?

Pretože Mamon je už pár tisícročí božstvom  ľudí túžiacich po moci.

Pretože moc chutí veľmi opojne a tí, ktorí si ku nej čo i len pričuchnú, sa na nej stávajú závislými.

Pretože meradlom moci je to, čo títo ľudia označujú za bohatstvo. Peniaze, bankové kontá, majetok v rôznej podobe. A ten sa dá získať veľmi jednoducho. Vyciciavaním a zotročovaním chudobiny.  Ničením celej planéty. Devastovaním a drancovaním prírody. Ničivými vojnami a vraždením tých najnevinnejších.

V súčasnosti sa ľudstvo ocitlo v šialenej, vražednej agónii, ktorú spôsobili tí, ktorí stále nemajú dosť. A ľudia budú znova platiť vlastnými životmi, kvôli ich nenažranosti.

To, čo sa deje v našom malinkom štáte je obrazom krutej reality šialenstva chamtivosti a túžby po moci. Bezuzdné rabovanie, vykorisťovanie, porušovanie zákonov, totalitné praktiky, ktorými sú ľudia zotročovaní, podporujú ľudia, ktorí si tiež chcú „urvať kus žvanca“.

Ničenie a drancovanie prírody  a likvidácia toho najvzácnejšieho čo ľuďom v tomto štáte ešte ostalo, sa pripravovala celé roky. A ľudia?  Mnohí ostávajú hluchí, slepí,  nemí. Zaujíma ich len vlastné brucho a pohodlie a to im stačí.  A tí, ktorí mohli a môžu zabrániť, sa správajú rovnako. Pretože si myslia, že žiť podľa hesla: „Chceš žiť? Zaplať!“,  je normálne.

Áno, ak chcú ľudia žiť, mali by aj platiť. Ale nie vydriduchom, ktorí sú opantaní mocou peňazí. Mali by začať platiť planéte a prírode za to, čo berú ako samozrejmosť. Platiť starostlivosťou, opaterou a zveľaďovaním života okolo seba. A nie merať všetko hodnotou peňazí, pretože sú hodnoty, ktoré sa peniazmi zmerať nedajú, aj  keď sa  tí, ktorí vládnu mocou peňazí, snažia ľudí presvedčiť o tom, že keď chcú žiť a prežiť, musia platiť. Správali sa tak v časoch Jana Husa, ktorého za jeho videnie sveta a názory upálili. Správali sa tak v dobe nacizmu a fašizmu. A správajú sa tak aj teraz,  v dobe totality demokratúry a korporátneho fašizmu.

Dokážu ľudia ešte precitnúť?

Dokážu pochopiť, čo má skutočnú hodnotu v ich životoch?

Dokážu zachrániť samých seba?

 

S úctou Devana

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879848x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu