Založ si blog

Maxim Gorkij: Keď je práca potešením, vtedy je aj život šťastím. ..

Tento citát si pamätám ešte zo školských čias. Bol nad dverami  pri vchode do školy.

Vtedy dávno, som ho ako dieťa videla každý deň a pripadal mi taký všedný. Možno to bolo tým, že nám aj práca pripadala ako niečo normálne, každodenné.

Ilustračný obrázok Zdroj: Pixabay

Boli sme vychovávaní k tomu, že práca bola prirodzenou súčasťou života a pracovali sme od detstva. To, čo bolo v tej dobe normálne, by dnes bolo západnou spoločnosťou označované ako zásah do práv dieťaťa, alebo detská práca.

Spomínam si ako sme mali na základnej škole pestovateľské a technické práce, ale učili sme sa aj variť, šiť a vyrábať rôzne veci. Zemiakové a rôzne iné brigády, sadenie stromčekov, úprava okolia školy, ale aj kúpeľného parku, dediny, pomáhanie v domácnosti boli súčasťou  môjho detstva a dospievania.

Žiaľ, po Novembrovom prevrate práca stratila svoj skutočný význam a pre mnohých sa stala len nutným zdrojom prežitia.

Práca, ktorá v čase socializmu dostávala znova význam tvorivosti a radosti z nej, sa dnes opäť stala zdrojom vykorisťovania obrovského množstva ľudí malou skupinou bohatých…

Pre iných sa stala niečím podradným, najmä manuálna práca, ktorá je základom prežitia spoločnosti a pohŕdajú ňou a z ľudí, ktorí sa ňou živia sa vysmievajú…

V našej spoločnosti  to dospelo to až tak ďaleko, že mladí ľudia už nechcú študovať remeslá kvôli pocitu menejcennosti. Bežne sa stretávam s tým, že naši absolventi vysokých škôl humanitného zamerania odchádzajú pracovať na Západ do mäsokombinátov, alebo na farmy ako nádenníci, alebo že  v pokladni obchodu miestneho reťazca sedí dievčina s červeným diplomom z filozofie.

Nie, práca ľudských rúk nie je podradnou záležitosťou a preto je nutné vrátiť jej pôvodný význam a jej skutočnú hodnotu. Aby neostala len nutným zlom pre  milióny  ľudí, ktorí ju vykonávajú len preto, aby mali na jedlo a  mali z čoho zaplatiť strechu nad hlavou.

Je nutné vrátiť jej pôvodný význam, aby neostala  len  nástrojom boha Mamona  na bezbrehé vykorisťovania človeka človekom a zdrojom zisku za každú cenu a nástrojom na zotročovanie človeka človekom.

Je nutné vrátiť jej pôvodný význam nielen zdroja prežitia človeka, ale aj ducha tvorivosti,  a radosti zo samotnej práce a jej výsledkov.

Pretože práca to je v prvom rade tvorivosť, ktorá odlišuje človeka od iných živočíšnych druhov  a najmä od strojov.

Tvorivosť, ktorá vytvára v človeku esenciu ľudskosti, tým že človek dokáže používať svoje vedomosti a zručnosti na vlastné napredovanie a napredovanie spoločnosti a dokáže vytvárať „hodnotné diela“ svojich rúk a umu…

Tvorivosť, ktorá vytvára radosť a potešenie so samotnej práce a z jej výsledku.

Mnohí si možno pri čítaní týchto riadkov budú myslieť, že je to nemožné…

Ale opak je pravdou…

Skúste si napríklad doma upiecť vlastný chlebík… Možno prvý pokus nebude taký ako by ste chceli, ale budete jesť niečo, čo ste dokázali sami vyrobiť. Venujete tomu  chvíľku vlastného času, ktorý  by ste mohli využiť aj tak, že by ste sadli do auta a išli kúpiť do najbližšieho hypermarketu strojovo vyrábaný chlieb plný umelých prísad a dochucovadiel, ktorý síce vyzerá lákavo, ale kvôli Zisku za každú cenu už pomaly ani neprišiel do kontaktu s ľudskou prácou a často už ani nechutí ako chlieb.

Skúste si vypestovať vlastnú zeleninu, ktorá síce nebude vyzerať ukážkovo ako zo supermaketu, ale bude chutiť tak ako má. Možno mnohí nemajú záhradu, ale jedna paradajková sadenica sa dá pestovať aj balkóne, takisto  aj bylinky.

Skúste sa vybrať na prechádzku a nazberať si liečivé bylinky na čaj.

Skúste niečo vyrobiť vlastnými rukami. Nehľadajte výhovorky, že v paneláku sa to nedá…

Skúste hľadať aj v drobnej práci potešenie, radosť.

Skúste  prácou a tvorivosťou zmeniť seba a dokážete začať meniť spoločnosť k lepšiemu.

Pretože vtedy paraziti, ktorí sa vás priživujú a žijú z vás, pochopia, že strácajú nad vami moc.

Pretože práca ktorú vykonávate  a čas ktorý jej venujete je vaším vlastníctvom a nikto nemá právo okrádať vás o niečo čo mu nepatrí.

Áno, dnes už veľmi dobre rozumiem slovám Maxima Gorkého. Práca a tvorivosť s ňou spojená dáva životu zmysel. Ak máme radosť z toho, že pracujeme, tešíme sa z toho že tvoríme, vtedy je  aj život šťastím a nielen ten náš…

S úctou Devana

Čo má zmysel. . .

05.05.2021

Pred chvíľou som vybehla na pár minút von… Búrka sa skončila a už len ticho prší. Pes lenivo vyšiel zo svojho kráľovstva a ticho sa ku mne posadil. Vzduch sa vyčistil a trochu sa ochladilo. Pred dvomi hodinami som bola ešte na záhrade a rýchlo som dokončovala rozrobenú prácu. Všetky semienka sú už v zemi, a zemiaky tiež a spolu so skorou zeleninkou, ktorá vzišla aj [...]

Aké je jednoduché obviňovať, súdiť a odsudzovať bez dôkazov. . .

29.04.2021

Mnohých ľudí strasie nepríjemným pocitom a hnusom, keď sa niekde spomenie hon na čarodejnice, inkvizícia, alebo novšie praktiky prenasledovania a vraždenia, ktoré boli požívané napríklad v druhej svetovej vojne nacistami a fašistami. Áno, cítia odpor a hnus z ľudského správania, ktorého výsledkom bolo bezprávie a utrpenie nevinných ľudí. Ale koľkí z týchto [...]

Iba na chvíľku. ..

28.04.2021

Iba na chvíľku, dlhú ako večnosť v nás som zatvorila oči, aby som cítila svetlo Tvojej lásky, ktoré ma pod privretými viečkami šteklilo ako teplo slnka v prvých jarných dňoch rodiacich sa v srdci… Iba na chvíľku, krátku ako život sám som sa nadýchla, aby som cítila nehu Tvojich bozkov, ktorými ma hladil vietor po tvári a perách rozpálených túžbou [...]

koronavírus, Budha

ONLINE: Taliani otvoria letnú turistickú sezónu v júni

07.05.2021 06:00, aktualizované: 06:20

Letná turistická sezóna v Taliansku sa má začať 2. júla, ale zatiaľ nie sú stanovené pravidlá pre turistov. Teraz sa dá dovolenkovať len s karanténou.

pocasie-7-5-2021

Studený máj, vrátia sa nočné mrazy

07.05.2021 00:00

Kto očakával, že bude teplo, nočné májové teploty ho schladia. Opäť prichádzajú nočné mrazy.

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,159
Celková čítanosť: 3795879x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu