Založ si blog

Čisté svedomie je viac, ako všetko bohatstvo sveta. ..

Táto myšlienka zaznela v jednej rozprávke, v ktorej babička vychovávala chlapca, ktorého našla odloženého v poli a ujala sa ho.
Áno, v rozprávkach sa skrýva veľa múdrosti a niekedy stačí iba jedna veta, aby človeka primäla na chvíľku sa zastaviť a zamyslieť sa nad tým, čo počul, alebo čítal.
Život však nie je rozprávka a v skutočnom živote je mnohé iné.
Múdrosť je považovaná za niečo nežiaduce, čo by mohlo ohroziť plány a ciele ľudí, ktorí túžia po moci a bohatstve.
Statočnosť a čestnosť sú prezentované ako slabosť, pretože ukazujú morálnu slabosť ľudí, ktorí sú pre svoje egoistické ambície schopní všetkého, najmä bezcharakterného správania sa a špinavostí a neštítia sa ubližovať iným.
Lož je vyzdvihovaná na piedestál spoločenských hodnôt a pravda je zatracovaná a pošpinená chamtivosťou a bezohľadnosťou.
Láska… Tá je považovaná za nepotrebnú a bezcennú a je vytesňovaná zo životov ľudí, ktorí sa z nej vysmievajú a opľúvajú ju sebeckosťou a nenávisťou.
A svedomie? Čisté svedomie? To má v súčasnosti u mnohých ľudí pevne stanovenú cenu. A mnohí ho preto ani nepotrebujú. Vymenili ho za kariéru, peniaze a moc. Tak, ako za ne vymenili aj múdrosť spolu s čestnosťou a statočnosťou. Vymenili vlastné svedomie za lož, ktorá im dáva falošný pocit neohroziteľnosti, preto tak radi kopú do lásky a snažia sa ju zničiť, aby zničili aj ľudskosť.
Áno, život nie je rozprávka, pretože v rozprávkach dobro víťazí dobro nad zlom, múdrosť nad hlúposťou, spravodlivosť a čestnosť nad bezprávím a bezcharakternosťou, statočnosť nad zbabelosťou a láska nad nenávisťou. A aj keď nežijeme v rozprávkach, dávajú nám niečo, kvôli čomu rozprávky vznikli a budú vznikať. Dávajú nám nádej. Nádej, že aj my môžeme urobiť niečo pre to, aby sa svet zmenil a dobro zvíťazilo nad zlom. Preto nielen deti, ale aj my dospelí rozprávky potrebujeme. A ak kvôli tomu, aby sme si uvedomili napríklad to, že „čisté svedomie je viac, ako všetko bohatstvo sveta“.
Čisté svedomie, ktoré potrebujeme, aby sme mohli napredovať a a neváľať sa v bahne a špine zla.
Čisté svedomie, ktoré získame priznaním si vlastných chýb a omylov a ich nápravou, prevzatím zodpovednosti za vlastný život a skutky. Je to veľmi namáhavá a tvrdá cesta životom, ale pomôže nám nájsť hodnotu nielen vlastného svedomia, ale najmä vlastného života.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

4 25082020 tk sprava statnych hmotnych rezerv722757u

Šéf hmotných rezerv: Kritika Matoviča nie je príjemná, ale nákup antigénových testov posudzovali Krajčiho ľudia

28.11.2022 20:00

Obáva sa o svoju stoličku, ako nominanta SaS, po jej odchode z koalície? Odpovedá šéf hmotných rezerv Ján Rudolf.

parlament

Voľby by v novembri vyhral Hlas pred Smerom, SaS sa prepadla pod OĽaNO

28.11.2022 19:00

Prieskum sa konal 22. až 28. novembra na vzorke 1023 respondentov.

Somálsko útoky samovražedné bombový

Útok islamistov na somálsky hotel využívaný politikmi si vyžiadal deväť mŕtvych

28.11.2022 18:41

Bezpečnostným zložkám sa podarilo zachrániť asi 60 ľudí, ktorí vyviazli bez zranení.

Nemocnica Poprad

Súkromní lekári: Ambulantný sektor je potrebné dofinancovať

28.11.2022 18:33

Ambulancie podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov trápi okrem iného aj nárast cien energií.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4874050x
Priemerná čítanosť článkov: 3787x

Autor blogu