Založ si blog

„Ne-obyčajní ľudia“ medzi nami. .. Drago, „Grécky zázrak“ na Slovensku. ..

Draga poznajú mnohí, ktorí čítajú články na tomto blogu, ako usmiateho pána v károvanej košeli. Poznajú jeho básne, aforizmy, fejtóny, ale aj krásne spracovanie životného príbehu a diela Sergeja Jesenina.
Mňa však na úplnom začiatku, keď som Draga „objavila“, zaujali zveršované príbehy gréckej mytológie.
Spočiatku som ich čítala len tak pre zaujímavosť a prvé čo ma napadlo pri ich čítaní, bola kniha Vojtecha Zamarovského s názvom „Grécky zázrak“, ktorú som viackrát čítala.
Až neskôr som si uvedomila, aký poklad sa ukrýva na tomto blogu. Prekrásne dielo v takej podobe, aké podľa mňa nemá obdobu. Jeho vzácnosť spočíva nielen v básnickom prevedení, ale aj v tom, že príbehy sú spracované a pospájane do celkov, ktoré sa v literatúre zaoberajúcej sa gréckou mytológiou nevyskytujú. Tam sa často stretávame s týmito príbehmi útržkovito, v próze aj v poézii. Pre ľudí, ktorí majú radi poéziu, ale aj príbehy antického Grécka, je pôžitkom začítať sa do diela s nežným, erotickým nádychom „Dafnis a Chloé“ a mnohých iných.
Žiaľ, doba je taká, aká je a mnohé hodnotné diela, ktoré by boli pýchou slovenskej literatúry, ostávajú nepovšimnuté a zabudnuté. V skutočnosti sa tak sami oberáme o krásu slova a nášho jazyka, pretože aj literatúra sa stala len zdrojom biznisu.
Drago, je aj v reálnom živote „ne-obyčajný človek“, ktorý dokáže mnohých rozosmiať, má neuveriteľný zmysel pre humor. Málokto o ňom vie, že zbiera vtipy, nielen tie naše slovenské, ale aj z iných krajín a má z nich urobené celé zbierky. Obdivujem jeho trpezlivú a mravenčiu prácu na „Ozorovskom slovníku“, v ktorom sa snaží uchovať krásu východoslovenského nárečia a už aj zabudnuté výrazy. Pri našich rozhovoroch sa vždy dozviem nejaké nové nárečové slová, ktoré ešte nepoznám, občas sa nám úplnou náhodou podarí vymyslieť nejaký aforizmus, na ktorom sa spolu zasmejeme, ale čo je najdôležitejšie je to, že vždy máme o čom hovoriť. Rozprávame sa o veľmi vážnych veciach, ale máme aj svoj vlastný humor. To, že Drago je nielen lingvista, ale aj majster písaného slova, ktorý sa vie so slovami hrať a rozumie im, sa skrýva aj v našej osobnej mailovej komunikácii. Každý jeho mail považujem za umelecké dielo.
Pred pár dňami som si všimla, že sem na blog prispieva už desať rokov a je len málo ľudí, ktorí prispievajú tak dlho. K blogovaniu ho priviedol jeho priateľ Vilo Kusi, ktorý tiež občas uverejňuje svoje články. A ja verím, že Drago bude ešte dlho písať a zverejňovať svoje básne, pretože je veľmi vzácne, že sa takýmto spôsobom dostanú k čitateľom.
Áno, okolo nás je veľa „ne-obyčajných ľudí“, ktorí dokážu meniť svet okolo seba k lepšiemu. Niektorí to robia úsmevom, iní svojou láskavosťou a sú ľudia, ktorí menia svet písaným slovom. Prinášajú nám tak hodnoty, na ktoré sa postupne zabúda a takým je aj krása skutočného umenia, ktorá sa ukrýva v Dragovej tvorbe.
Ktovie, možno každý z nás by mohol byť takým „ne-obyčajným človekom“, ktorý dokáže tomu druhému spríjemniť deň, nezištne pomôcť, nebude zatvárať oči pred utrpením a bolesťou, ale vystrie ruky k tomu, kto to potrebuje.

Stačí sa len obzrieť okolo seba…Možno niekto čaká na malý zázrak…

Semienko skazy

16.05.2023

Vždy na jar sa teším na chvíľu, keď si na záhrade naberiem do dlane čerstvo rozdrobenú hlinu a privoniam k nej. Vonia pradávnou históriou zrodu Zeme, súčasnosťou a aj budúcnosťou o ktorú pomaly prichádzame. Vonia teplým jarným slnkom, silou dažďa a najmä životom. Dnes, pár dní po prečítaní knihy F. Williama Engdahla Semienko skazy viem, že [...]

„Symfónia života“…

15.05.2023

Nočný dážď vrátil život záhrade, ktorá bola umorená suchom a ostrým vetrom. A aj napriek chladnejšiemu počasiu sa všetko zazelenalo novými odtieňmi a krehké lístie lipy a brezy sa chvelo v prudkom vetre, ktorý ohýbal ich konáre. Chvíľu som len tak stála zababušená v hrubej bunde s kapucňou a obdivovala som zázrak života, ktorý som [...]

„Meníme hru“…

09.05.2023

Ešte nebola vyhlásená oficiálna predvolebná kampaň a Slovensko zaplavujú billboardy s tvárami politikov a novými predvolebnými sloganmi. Cestou naprieč Slovenkom som si všimla, že najviac reklamy majú tí, ktorí tento štát priviedli na úplne dno. Najvýstižnejším sloganom, ktorý som videla je ten, ktorý zdobí vysmiatu tvár pána Sulíka, pretože priamo [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,309
Celková čítanosť: 5090431x
Priemerná čítanosť článkov: 3889x

Autor blogu