Založ si blog

Čas jahôd. ..

Včera som našla v jahodovisku poslednú zabudnutú malú jahôdku.
A dnes mi v jednej chvíli prišlo trošku ľúto, že ten tohtoročný čas jahôd už skončil. Vlastne každý rok trvá iba pár dní, možno iba dva týždne. Prvé sladké jahôdky, ktoré dozrievali v teple slnka, vystriedali také tie síce krásne, červené, ale už kyselkavé, bez vône slnka.
A teraz premýšľam, ako môže zmeniť taký čas jahôd naše životy. Čo všetko sa dá stihnúť za pár dní, alebo len dva týždne. Ktovie…
Niekto sa môže zaľúbiť, nájsť životnú lásku a vo výnimočnom prípade druhú, alebo možno prvú polovicu vlastnej duše. Iný naopak môže prísť o lásku a pocit bezpečia a pokoja.
Niekto dostane novú chuť žiť, nadýchne sa, pozberá odvahu a posledné zvyšky síl a urobí prvý rozhodný krok v ďalšom živote. Iný môže stratiť chuť a motiváciu a nevládze kráčať ďalej cestou života.
Niekto sa narodí a má pred sebou celý život, iný vie, že jeho život pomaly končí a odchádza do večnosti.
Za pár dní sa môže v živote človeka udiať veľmi veľa, alebo tie dni môžu uplynúť bez toho, aby si človek vôbec všimol, že je o dva týždne starší.
Za pár dní môžeme ochutnať sladkosť a opojnosť lásky, alebo trpkosť a bolesť strát a odchodov.
Za pár dní môžeme dospieť, nájsť sami seba, ale aj stratiť sebadôveru a sebaúctu.
Za pár dní môžeme toho urobiť veľmi veľa, nezištne podať ruku a pomôcť, alebo aj tvrdo a kruto niekomu ublížiť.
Vždy je na človeku samotnom, ako dokáže dni, ktoré má pred sebou prežiť. Či ich prežije naplno a dokáže urobiť svet okolo seba znesiteľnejším a krajším, alebo ich premárni vlastným egoizmom a bude ničiť všetko okolo seba.
Tohtoročný čas jahôd bol krátky, ale aj mojom živote sa toho veľa zmenilo. A preto naň nikdy nezabudnem. Možno preto, že všetko to, čo sa stihlo udiať za pár dní, mi pomohlo nájsť seba samú a ukázalo mi nový pohľad na život, jeho zmysel a význam.
Ozaj, už ste dnes povedali ľuďom, ktorých ľúbite, čo ku nim cítite a čo pre vás znamenajú?
Tak to urobte, pretože aj naše životy sú v skutočnosti ako čas jahôd. Niekedy sú oproti večnosti krátke a rýchlo pominuteľné a v skutočnosti v očiach toho hore, netrvajú dlhšie, ako ten náš pozemský čas jahôd…

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Svetlo. . .

20.12.2022

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých dňoch si [...]

Lesné požiare / Čile /

Lesné požiare v Čile si vyžiadali už najmenej 23 mŕtvych a takmer tisíc zranených

05.02.2023 11:52

V krajine je momentálne aktívnych 232 požiarov lesných porastov, pričom len v priebehu soboty vypuklo 16 nových.

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936624x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu