Založ si blog

Nie je titul ako titul. . .

Včera som si konečne po pár dňoch podebatila s mojím priateľom Dragom a jednou z tém nášho rozhovoru boli aj tituly. Jednomyseľne sme sa zhodli na tom, že tie súčasné vysokoškolské, už nemajú takú hodnotu a vážnosť ako v minulosti, a aj keď budú odoberané tým ľuďom, ktorí ich nadobudli nepoctivo, tak jeden druh titulov pretrvá.
Pretože nie je titul ako titul.
Pravdou je, že nová doba vždy prináša rôzne inovácie aj v sfére titulov, takže v súčasnosti je vhodnejšie používať v komunikácii aktuálne prívlastky, či prídavné mená, ktoré vyjadrujú súčasný charakter problematiky titulov. Ako príklad môžem uviesť novotvar prívlastku v podobe prídavného mena „korunovaný“ hlupák, „koronovaný“ hlupák, či „erudovaný“ somár, „eurovaný“ somár.
Podobných príkladov rôznych titulov by sa dalo nájsť veľmi veľa, pretože ľudia práve pri vymýšľaní takýchto titulov prekvapivo dosahujú vysokú úroveň tvorivej fantázie, ale aj slovnej zásoby, ktoré zaručujú rôznorodosť a pestrosť vo vzájomnom titulovaní sa.
Keďže nechcem, aby tento môj článok v konečnom dôsledku vyznel ako „List záporožských kozákov tureckému sultánovi“, nebudem uvádzať ďalšie príklady. Ale rada by som sa venovala problematike, ktorá priamo súvisí s témou týchto titulov. A tým je veľmi rozšírené používanie názvov rôznych živočíšnych druhov.
Nie je to príznakom nadradenosti živočíšneho druhu „homo“ nad ostatnými živočíšnymi druhmi?
Veď ako k tomu prídu taký osol, krava, vôl, bujak, kôň, sliepka, hus, vrana, tchor, či skunk?
Oslovujú sa oni medzi sebou našimi menami?
Nie je v záujme vyspelosti nášho druhu a civilizácie používať aj v tom prípade odbornú terminológiu?
Veď ako k tomu príde taká hrabavá hydina, ktorú bez premýšľania označíme ako hrabivú hydinu a následne týmto titulom vyznamenáme tzv. „zlatokopky“?
A čo taká krava, ktorá je symbol užitočnosti, pracovitosti, ale aj vytrvalosti? Určite to nie hlúpe zviera, tak prečo by sme ju mali urážať.
Preto si myslím, že v záujme správneho antropologického vývinu a budúcnosti ľudstva by sme sa mali napredovať aj v oblasti titulov. Veď určite lepšie znie titul „koronovaný homo falus“, ako „korunový somár“…
Viem, že toto moje zamyslenie môže vyvolať kontroverzné reakcie a nepochopenie podstaty témy.
Viem, však aj to, že práve tieto tituly vystihujú charaktery mnohých ľudí a preto sa nedajú len tak niekomu, komu právom patria, odobrať. Môžu sa však meniť a inovovať podľa spoločenskej potreby a objednávky.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4880026x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu