Založ si blog

Aký bude svet po koronavírusovej pandémii?

V posledných dňoch a hodinách stále viac premýšľam o tom, aký bude svet po koronavírusovej pandémii…
Prečo je zrazu taký záujem o životy a zdravie ľudí?
Veď doteraz umierali každý deň ľudia na rôzne ochorenia, na bežnú chrípku, aj na liečiteľné choroby.
Zomierali a zomierajú chudobní a malé deti od hladu, nevinní ľudia v nezmyselných vojenských konfliktoch. O hladomor v Jemene skoro nikto nejavil záujem. Sem tam, strohá správa…
A odrazu jeden korona vírus spôsobil chaos, krízu vo svete. Kým sa to netýkalo priamo nášho štátu, naši politickí predstavitelia žili v predvolebnom ošiali a kašlali na to, čo sa vo svete deje.
A tak sa voľby stali najmasovejšou akciou v našom štáte za posledné roky.
A ľudia žijú v neistote. Neistote toho, čo ich čaká po ukončení koronavírusovej epidémie, ale aj toho, čo môžu očakávať od novej vlády…
Ktovie aký bude svet, keď sa skončí kríza, ktorá ešte len začína?
Ktovie ako dlho toto všetko bude trvať a aký dopad to bude mať na tých, ktorí žijú v sociálnej neistote?
Aký život nás čaká a akí budeme my samotní?
Budeme žiť tak, ako v čase krízy? Chodiť so sklonenou hlavou len do práce a z práce, strániť sa a vyhýbať ľudskému kontaktu? Budeme žiť len sami pre seba a nebudeme sa zaujímať o svet okolo seba? Budeme len poslušne držať huby a krok?
Alebo sa naše životy radikálne zmenia a začneme sa na svet pozerať novými očami?
Zistíme, aké uponáhľané životy sme žili? Ako nám unikali podstatné veci a koľko zbytočných ich máme? Pochopíme, čo je pre nás dôležité, prvoradé, vzácne? Budeme sa tešiť z drobností a doteraz všedných a nepovšimnutých maličkostí? Nebudeme sa hanbiť ukázať pravé nezištné kamarátstvo, priateľstvo a lásku k blížnemu a dokážeme povedať tomu druhému, aký je pre nás dôležitý a ako ho máme radi?
Alebo ostane všetko tak ako bolo doteraz, keď sú nenávisť, egoizmus, arogancia a nenásytnosť hodnotami, ktoré vyznáva väčšina spoločnosti?
Budeme stále chcieť „mať“ čoraz viac a vlastniť čoraz viac? Alebo pochopíme aké dôležité je „byť“? Byť človekom a žiť svoj jednoduchý a obyčajný život.
Možno by sme sa mali na tým všetkým zamyslieť práve v týchto dňoch.
Pred viac ako štyridsiatimi rokmi sa nad týmito problémami zamyslel vo svojej knihe Erich Fromm „Mať, alebo byť“ a jeho myšlienky sú aktuálne práve v tejto dobe.

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

Izraelský Tel Aviv otriasol výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 06:25

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Volodymyr Zelenskyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Ukrajina je pripravená aj na Trumpa, tvrdej práce sa nebojíme

19.07.2024 06:15, aktualizované: 07:41

Musíme spolupracovať so Spojenými štátmi, aj keby prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Donald Trump

Trump prijal republikánsku nomináciu na prezidenta, hovoril aj o atentáte

19.07.2024 06:00, aktualizované: 07:36

Bývalý americký prezident Donald Trump v závere štvordňového zjazdu Republikánskej strany prijal nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5581345x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu