Založ si blog

O „ne“ slušnosti „slušných“. . .

Vyjadrenie p. M. Havrana na adresu Ľuboša Blahu, ktoré zverejnil portál SME, som si prečítala viackrát. Jedným z dôvodov bolo aj to, že som nikde nečítala statusy Ľ. Blahu, kde by sa vyjadroval tak hanlivo na adresu pani prezidentky Čaputovej. Iným dôvodom boli hrubé osobné urážky a vyhrážanie sa.
Neviem si ani len predstaviť, že by som ja osobne napísala takú znôšku vulgarizmov, invektív a vyhrážok a ešte to aj zverejnila.
Žiaľ, s podobnými vyjadreniami sa stretávame v médiách veľmi často.
Mnohí ľudia si myslia, že primitívne urážanie iných ľudí je mimoriadne vtipné. Ak sa dotknutý človek bráni a tak ako poslanec Blaha, sa nenechá zastrašiť urážkami a vyhrážkami , ale snaží brániť a ak dokonca použije podobný slovník ako používa druhá strana, odrazu je to neprípustné.
O čom to svedčí?
Nuž aj o tom, že sa začala nová kultúra totalitnej šikany voči všetkým ľuďom, ktorí majú iný názor, ako ho má skupina ľudí, ktorá sama seba prehlásila za slovenskú intelektuálnu elitu.
Je smutné vidieť, že skutočná intelektuálna elita mlčí a verím, že je to spôsobené strachom z mediálneho prenasledovania, ale aj tým, čo zaznelo v spomínanom vyjadrení p. Havrana.
Boja sa útokov na rodinných príslušníkov, straty zamestnania, zničenia dobrej povesti.
Aká je slušnosť slušných?
Asi taká, že je bežné prenasledovanie ľudí kvôli ich názorom, ktoré nie sú v súlade s názormi tejto skupiny ľudí.
11.12. 1019 sa začal súdny proces voči novinárovi T. E. Rostasovi. Tento človek bol celé mesiace obviňovaný z extrémizmu a lynčovaný médiami. Obvinený kvôli vlastným názorom bol aj bývalý premiér R. Fico.
Stalo sa veľmi rozšírenou praxou, že názory mnohých ľudí sú neprípustné a niektorí z nich čelia obvineniam. Zatiaľ čo prejavy nenávisti, kde sa mladý študent Emil Hodál, vyhrážal smrťou ľuďom, ktorí nevolili Z. Čaputovú a hrubo sa vysmieval z ľudí, ktorí sa živia poctivou prácou, bol označený za satiru.
Bežný človek, už ani nesmie vysloviť nahlas slovo cigán, aby sa voči nemu nespustili vlna kritiky a prenasledovania. Ale pán A. Soltész môže beztrestne nazývať ľudí bielou spodinou. Pán Truban sa môže vysmievať z robotníkov a pán Osuský môže beztrestne hrubo urážať voličov Smeru.
S podobnými praktikami sa stretávajú mnohí ľudia. A tak ako som spomínala v jednom zo svojich blogov, začínajú sa stávať aj obeťami násilia.
So „slušnosťou“ slušných sa bežne stretávame na sociálnych sieťach, v diskusných debatách, ale aj v bežnom živote.
Ale sú vulgarizmy, hrubé urážky, prenasledovanie, šikanovanie, mediálne lynčovanie a otvorené vyhrážanie sa prejavom skutočnej slušnosti?
V bežnom živote je to opak slušnosti a mnohé z toho,by bolo označené ako porušenie zákona.
Žiaľ, „ne“slušnosť slušných, sa stala akousi podivnou hodnotou tejto doby. A smutnou ukážkou morálneho a mravného rozkladu spoločnosti.

Danko „gate“. ..

29.01.2020

Tak a máme novú aféru, ktorú média predhodili publiku lačnejúcemu po lacnej zábave. Ale je to skutočne lacná zábava? Dozvedeli sme sa, že pán Danko si telefonoval so slovenskou Žužou Hari, viac »

Chcela by som. ..

26.01.2020

Chcela by som... Mnoho a takmer nič, smiať sa, plakať, pobozkať Ťa, jednoducho iba žiť... Chcela by som... Málo a pritom veľa, unavená milovaním zaspávať nahá vedľa Tvojho tela... Chcela viac »

Tak ako to vlastne je?

23.01.2020

Čítala som správy v mainstreamových médiách o utorkovom proteste „antifašistických bojovníkov“ v Levoči, ktoré organizovali strany pána Kisku a Trubana. A potom som si pozrela video, ktoré viac »

Libya

Turecko označilo Francúzsko za hlavného pôvodcu nestability v Líbyi

29.01.2020 22:06

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO.

tehotná žena, žena pred pôrodom

Rakúšanky budú chodiť rodiť do Bratislavy

29.01.2020 20:47

Rodičky, ktorých pôrod sa skomplikuje, by mali začať voziť z rakúskeho Hainburgu do bratislavských nemocníc.

Andrea Kalavská

Kalavská: Slovenské zdravotníctvo je starý tanker

29.01.2020 18:51

Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská to povedala na konferencii tieňových ministrov zdravotníctva.

kia

Žilinskej Kii hrozí zastavenie výroby

29.01.2020 18:15

Štrajk autodopravcov zašiel už do krajností. Blokáda hraníc vyústila do obmedzenia automobiliek, na ktoré je odkázané slovenské hospodárstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 889
Celková čítanosť: 2213734x
Priemerná čítanosť článkov: 2490x

Autor blogu