Založ si blog

Chvála bláznivosti. . .

Po prečítaní niektorých včerajších aj dnešných správ, som si spomenula na známe dielo Erasma Rotterdamského „Chvála bláznivosti“.
Neverila som vlastným očiam, keď som sa dočítala o tom, že „komunizmus bola zločinecká organizácia, ktorá v dejinách Slovenska, ani Európy nemá obdobu“. Áno, tento citát Jozefa Baníka, podpredsedu KPV, pani europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslala vo svojom vianočnom pozdrave pánovi poslancovi Blahovi.
Po týchto vyjadreniach pani europoslankyne, je nutné uviesť pravdivé informácie.
Komunizmus je utopistická politická ideológia, ktorá odmieta triedne rozdiely medzi ľuďmi a požaduje spoločné vlastníctvo majetku. S podobnými ideami sa môžeme stretnúť už v antickej literatúre. Dokonca dejiny ranného kresťanstva nám potvrdzujú, že prvé kresťanské zbory, takisto fungovali na podobnom princípe.
Mnohí filozofovia a myslitelia sa vo svojich dielach zaoberali ideou spravodlivej rovnostárskej spoločnosti. Najznámejšími sú napríklad Thomas More a jeho „Utópia“, či moja obľúbená kniha od T. Campanellu „Slnečný štát“.
Ak chce pani poslankyňa niečo kritizovať, najskôr by si mala o danej problematike, čo najviac naštudovať.
Pretože…
Komunizmus ako taký, nikde vo svete doteraz nebol. Boli a sú snahy o vytvorenie beztriednej sociálne spravodlivej spoločnosti a na Slovensku a aj inde vo svete sa budovala sociálne spravodlivá spoločnosť, ktorá sa označovala ako „socializmus“, ktorý bol založený na princípe skutočného fungovania štátu.
Inou správou, ktorá ma zaujala, bolo vyjadrenie českého „politika“ a starostu mestskej časti Prahy – Řeporyje, pána Pavla Novotného, ktorý je známy svojou snahou vybudovať pomník Vlasovcom a vystúpením v ruskej televízii, kde sa správal ako hulvát a nie veľmi úspešný klaun.
Tento pán v nedeľu večer prijal štáb armádnej televízie Zvezda, ktorým sa pochválil, že nepotrebuje ochranku a ako zbraň proti „bláznom“, ktorí občas prídu na radnicu, má mačetu. Novinárom mimo záznam oznámil, že keď on vyhrá vojnu proti Rusku, tak ich nechá žiť, vráti Krym Ukrajine, obesí Lavrova, ale ešte nevie, čo z Putinom.
Ktovie, možno sa toto mediálne vystúpenie p. Novotného stane učebnicovou ukážkou úrovne liberálnej inteligencie.
Správy o tom, kto bol kým obvinený, zatknutý, na koho kto podal trestné oznámenie, ukazujú v plnej nahote, ako vyzerá nielen politická kultúra, ale aj stav spoločnosti na Slovensku.
Je smutné vidieť, ako hlboko padol štát, keď jeho občania dovolili, aby im vládli afektovaní ľudia, pre ktorých morálne a mravné princípy, nemajú žiadny význam. Ľudia, bez základných znalostí, vedomostí a skúseností.
Je smutné pozerať na úpadok celej spoločnosti, kde prevláda nenávisť, egoizmus, arogancia, neľudskosť, chamtivosť a kde vládnu peniaze.
Áno, spoločnosť sa dostala do štádia, keď sa všetky tieto negatíva, ktoré ničia spoločnosť, vzťahy medzi ľuďmi, stávajú hodnotami, ktoré sú považované za samozrejmé a normálne.
Samozrejmými a normálnymi sa stávajú bláznivé výstrelky, škandály a kauzy tých, ktorí by mali byť elitou národa a štátu. Vyzerá to tak, ako keby začali slúžiť bohyni Bláznivosti z diela Erasma Rotterdamského, ktorá je obklopená služobníctvom Lenivosťou, Rozkošou, Šialenosťou, Zabudnutím, Sebaláskou, Zaliečavosťou, Sebaláskou, Pôžitkárstvom.
Preto žijeme v dobe, v ktorej začali mať hlavné slovo ľudia, ktorí kedysi len zabávali obecenstvo a dnes sa stali privilegovanou vrstvou a ktorí žijú v presvedčení, že oni sú tými vyvolenými, ktorí by mali riadiť spoločnosť a určovať jej hodnoty.
Preto žijeme v dobe, keď je skutočná múdrosť zaznávaná a dehonestovaná a skutočná intelektuálna elita je vyčleňovaná na okraj spoločnosti.
Áno, až takto ďaleko sme sa dostali v ničení štátu aj spoločnosti.
Preto radujme sa, veseľme sa, nenáviďme sa, hádajme sa, ubližujme si a obdivujme a verne slúžme Bláznivosti…

Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Komunismus
https://cs.wikipedia.org/wiki/Erasmus_Rotterdamsk%C3%BD
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pavel-novotny-starosta-reporyje-rusko-reporteri-sergej-lavrov-zive-vysilani.A191216_125326_domaci_chtl

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Domáce násilie / Týranie / Ženy / Bitka /

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882087x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu