Založ si blog

Trochu inak o Vianociach. . .

Predvčerom večer v hlavných správach RTVS, som začala pozerať krátku reportáž o tom, ako ľudia nakupujú darčeky, koľko na ne míňajú a ako je vhodné kúpiť drahší darček na splátky. Nedopozerala som a televízor som vypla vo chvíli, keď pani z ktorejsi splátkovej spoločnosti začala hovoriť o tom, aké splátkové produkty ponúkajú.
Takže o tomto sú súčasné Vianoce. Žiaľ.
Viem, že mnohí ľudia sa sťažujú, že Vianoce ovládla komercia. Všade sú reklamy na výhodné nákupy toho, čo by našim blízkym malo urobiť sviatky krajšími, aby sa cítili šťastne.
A všade sa hovorí, že Vianoce sú sviatky radosti, pokoja, lásky. Ako na povel sa máme k ľuďom správať pekne, láskavo, máme byť štedrí a máme im robiť radosť. Naše domovy majú byť čisté, upratané, vyzdobené a všetko má byť dokonalé. Ale prinesie toto všetko skutočnú radosť a šťastie?
Čisté a upratané príbytky, dokonca aj vyzdobené môžeme mať celý rok. Nič v nám v tom nebráni.
Dôležitejšie je však, aby sme mali čistý a uprataný život a vzťahy. Potom nemusíme byť na povel ľudskými a správať sa pekne len na Vianoce. Môžeme byť takými stále. Ľudia okolo nás potrebujú cítiť našu lásku a pozornosť po celý rok, nielen vtedy, keď sa to patrí. Naši blízki a priatelia nepotrebujú drahé dary na splátky. Potrebujú naše objatie, úsmev, pohladenie, milé slovo a to najvzácnejšie, čo im môžeme darovať, je kúsok nášho času, keď sa s nimi môžeme rozprávať a zdieľať dobré a zlé.
O Vianociach by sa dalo písať veľmi veľa. Každý z nás ich vníma inak. Niekto ako sviatok Zimného slnovratu, iný ako kresťanský sviatok narodenia Ježiša Krista, ďalší zasa ako príležitosť prežiť vzácne chvíle s rodinou. Dôležité je však ich posolstvo.
A tým je, že tak ako sa narodí nové Slnko do tmy, ktorá postupne ovládla svet a prírodu, alebo Boží syn, ktorý je zosobnením kresťanskej lásky, tak aj my môžeme zmeniť život k lepšiemu. Môžeme dať prednosť Svetlu, Láske, dobru, ľudskosti pred tmou zla a neľudskosti. Pretože to, čomu dávame prednosť ovplyvňuje všetko okolo nás, životy našich blízkych, našich priateľov a kamarátov i nás samotných.
Ovplyvňuje nielen naše konanie a blízke okolie, ale aj celú spoločnosť.
A práve na Vianoce, by sme nemali zabúdať na to, že svet je taký, akým ho vytvárame my samotní.

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

mikuláš, santa claus, vianoce, zima,

Nervózny Mikuláš v Poprade kričal na rómske deti. Kradli nám sladkosti, bráni sa

07.12.2022 08:01

Na sociálnych sieťach sa šíri video z mikulášskej slávnosti v popradskej mestskej časti Matejovce.

Bagdádí

Islamský štát zmizol z očí. Čaká na ďalšiu príležitosť?

07.12.2022 07:00

Byť šéfom teroristickej organizácie Islamský štát je momentálne mimoriadne rizikové povolanie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4881989x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu