Založ si blog

Zabudlo sa na pôvodný význam 17. novembra?

Celé dni sa píše a hovorí o tom, že 17. november je sviatkom víťazstva demokracie nad komunistickou totalitou. Všimla som si, že v našich médiách sa veľmi málo píše a hovorí o pôvodnom sviatku 17. novembra, ktorí sme oslavovali ako Medzinárodný deň študentstva.
Preto ma prekvapilo, že sa skoro vôbec nepíše o 80. výročí nacistických represií, ktorí sa udiali v Česku.
V deň výročia vzniku Československej republiky, 28. októbra 1939, bola v Prahe protinacistická demonštrácia, ktorá bola vyvrcholením odporu proti okupácii, na ktorej bol zastrelený robotník Václav Sedláček a postrelený študent medicíny Jan Opletal, ktorý zraneniam podľahol 11. novembra 1939.
Pohreb Jana Opletala sa konal 15. novembra na Albertove a jeho pozostatky boli prevezené na rodnú Moravu. Posledná rozlúčka však prerástla v mohutnú demonštráciu proti nacistickým praktikám a okupácii.
V noci zo 16. na 17. november prebehla rozsiahla nacistická akcia proti českej inteligencii a študentom. Množstvo študentov bolo zatknutých a viac ako 1200 ich bolo bez súdu poslaných do koncentračného tábora v Sachsenhausene a 9 študentských vodcov bolo popravených. Následne boli zatvorené vysoké školy na dobu troch rokov.
O tejto prezentácii nacistickej moci sa písalo po celom svete a 17. novembra 1941 sa vo svete konali spomienkové akcie. 17. november sa stal Medzinárodným dňom študentstva.
17. novembra 1989 bolo 50. výročie nacistických represálií a dnes je to 80 rokov odo dňa, keď nacisti použili zatýkanie a popravovanie na zastrašovanie obyvateľstva.
V súčasnosti sa táto udalosť prekryla inou a začalo sa zabúdať na zverstvá nacistickej moci.
Náhoda, alebo zámer?
Novodobé dejiny začali zľahčovať históriu nacistického teroru a postupne sa prepisujú.
Normálnym sa stalo oslavovať začiatok Druhej svetovej vojny, kde si mnohí padli do náručia, ale na ktoré neboli pozvaní predstavitelia krajiny, ktorá oslobodila Európu spod nacistickej okupácie.
Pamätníci vymierajú a tak ako vždy, dejiny píšu víťazi. Teraz sú to tí, ktorí zvíťazili nad komunistickou totalitou. Ich horlivá propaganda však mnohých obyčajných ľudí, ktorí „komunistickú totalitu“ zažili na vlastnej koži čoraz viac presviedča, že to nebolo víťazstvo nad totalitou. Pretože systém, ktorí títo ľudia oslavujú, má na svedomí podobné zverstvá, ako mali samotní nacisti.
Nesmieme zabúdať na žiadnu z obetí, ktoré má svedomí systém, ktorý násilným spôsobom šíri slobodu a demokraciu do krajín, ktoré o to vôbec nestoja.
Každá z týchto obetí má rovnakú hodnotu, ako mali nacistami popravení študenti 17. novembra 1939. Pretože všetci boli zabití v nezmyselných vojnách o moc a bohatstvo.
Zdroje:
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/17-11-1939-zavreni-ceskych-vysokych-skol-svedectvi-pametniku-ze-sbirky-post-bellum/
http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/17-listopad-1939-a-jeho-vyhlaseni-mezinarodnim-dnem-studentstva/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Uzav%C5%99en%C3%AD_%C4%8Desk%C3%BDch_vysok%C3%BDch_%C5%A1kol_17._listopadu_1939
https://zurnal.pravda.sk/spolocnost/clanok/448401-17-november-povod-statneho-sviatku-siaha-do-roku-1939/
https://zurnal.pravda.sk/esej/clanok/526195-dejiny-v-sluzbach-politickej-objednavky/

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

Nemecko, pokus o prevrat, pokus o puč, krajná pravica, zatýkanie

The Guardian: Medzi podozrivými z prípravy puču v Nemecku je aj známy šéfkuchár

10.12.2022 09:55

Ďalšou podozrivou osobou je bývalý policajt, ktorý kedysi chránil židovskú komunitu pred teroristickými útokmi.

Jaroslav Naď

Naď: Zmluva na pásovú techniku je vo finálnej fáze, cena vozidiel sa môže znížiť

10.12.2022 09:14

Za 152 pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel by malo Slovensko zaplatiť vyše 1,688 miliardy eur.

Rusko, Ukrajina, vojna, vojak, Cherson

ONLINE: Putin sa podľa analytikov snaží očierniť Kyjev v očiach Západu. Vzdušná ochrana Ukrajiny je pre USA i Poľsko prioritou

10.12.2022 07:30, aktualizované: 09:45

Rokovania s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa môžu začať až po vyhnaní ruských vojakov z Ukrajiny, prízvukuje Poľsko.

Vladimir Putin

Putina sklamali Merkelovej slová o Ukrajine a minských dohodách

10.12.2022 07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v piatok vyjadril sklamanie nad nedávnymi vyhláseniami bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej o Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4885717x
Priemerná čítanosť článkov: 3796x

Autor blogu