Založ si blog

Ako sme v „Socíku“ trpeli.

Posledných pár týždňov stále dookola čítame a počúvame o tom, aký neľudský, zverský a zaostalý bol režim pred Zamatovým prevratom. Najviac sa o tom vyjadrujú ľudia, ktorí sa narodili až po prevrate, alebo tí, ktorých si minulý režim hýčkal, robil z nich miláčikov národa a v skutočnosti boli jeho tvárami.
Človek, ktorý nevie a nezažil to, ako vyzeral tento štát pred prevratom, by si myslel, že to bolo najhoršie obdobie za posledných tisíc rokov. Režim, ktorý obnovil štát po najničivejšej vojne v Európe je dnes považovaný za totalitný.
Ak je za totalitu považovaná obnova národného hospodárstva, práca pre všetkých, sociálne istoty, vzdelanosť národa, zdravotné zabezpečenie, dostupné bývanie a zabezpečenie ľudskej dôstojnosti, ako potom vyzerá sloboda a demokracia?
Ako rabovanie, rozkrádanie štátneho majetku, rozpredávanie toho, čo totalitný systém vybudoval? Alebo ako rastúca chudoba, nezamestnanosť, bezprávie pre obyčajných ľudí, dlhové otroctvo, mafiánske praktiky a to, že obyčajný človek musí platiť za všetko?
Včera som však pochopila slová o tom, ako sme v tom hnusnom totalitnom režime „socíku“ všetci hrozne trpeli a ako si máme vážiť slobodu a to čo máme teraz.
Veľmi rada varím a pečiem a do mailu mi chodia najnovšie recepty z Varechy. Včera to boli recepty na desať koláčov, ktoré vraj milujeme aj po tridsiatich rokoch po Nežnej.
Predstavte si ten objav. V socíku bolo aj niečo dobré. Ľudia si pred Nežnou, pochutnávali na venčekoch, kremrolkách, punčákoch, likérových špicoch, krémešoch, svieženkách, doboške, veterníkoch, šľahačkových rakvičkách či laskonskách. Doma aj v cukrárňach a nielen na nich. V diskusii boli spomenuté ešte mnohé koláčiky, grilážky, parížske rožteky a ja pridám aj medové rezy, kokosky, medovníčky, drobné vianočné pečivo, ktoré sa tradične pečie doteraz a mnoho iných, ktoré bežne pečiem.
Prečo potom, ak v tom socíku bolo tak veľmi zle, jeden z obchodných reťazcov pravidelne robí úspešný „retro týždeň“?
Vyzerá to tak, že sme v tom socíku veľmi trpeli. Mali sme síce menej druhov potravín, ale dokázali sme z nich pripravovať chutné jedlo a ľudia nehladovali. Dnes máme preplnené monštruózne obchodné reťazce, plné cudzokrajného ovocia a zeleniny, ale mnohí na to nemajú peniaze, ale čo je horšie, je to ovocie a zelenina bez vône a chuti, síce pekné vyfarbené, ale nejedlé. Máme plné regály silikonovo-plastových potravín, pretože tak niektoré chutia. Na obaloch sú hrubo zvýraznené nápisy, ako“ tradičná receptúra“, „ako od babičky“, ale všetko sú to len obchodnícke ťahy, ako oblbnúť kupujúcich.
Nedávno som si v jednej vychytenej cukrárni, ktorá ťaží ešte zo svojho mena za socíku, dala krémeš, vraj podľa tradičnej receptúry. S tradičnou receptúrou nemal nič spoločné, iba tak vyzeral.
Ochutnala som a viac som nejedla…
Z jedla sa stal fenomén doby. Kým jedna skupina ľudí naň nemá peniaze, iná si z neho vytvorila božstvo, ktorému sa klania. To čo bolo v socíku normálne a samozrejmé je dnes módny hit.
Zdravá výživa, od ktorej sa odvíja zdravotný stav populácie, sa stala výnosným biznisom. A tak ľudia počúvajú, že by mali jesť jedlá našich predkov, kapustu, strukoviny a sezónne ovocie a zeleninu apod. Ale málokto si spomenie, že to pred tými tridsiatimi rokmi bolo normálne. Jeden z hitov šúčasnosti, je kváskový chlebík. Gazdinky sa pokúšajú vytvoriť si vlastný, živý kvások na zdravý chlieb. Ujo, ktorý robil v pekárni roky pred prevratom hovoril, že sa piekol chlieb zamiesený s kvasom a preto musel kysnúť dlhšie. Preto aj ten chlieb, ktorý sme vtedy jedli chutil inak, ako ten dnešný, nafúknutý umelými kypridlami a s mnohými chuťovými prísadami, ktorý už ani nie je chlebom.
V socíku sme tak veľmi trpeli, že sme čakali v radoch v obchodoch na mandarínky a banány. Tie teraz máme v obchode po celý rok a znova mnohí čakajú v radoch. U lekára a v lekárni.
Zo všetkých strán počúvame ako sa máme dobre v slobode a demokracii.
Áno, máme sa dobre, tak nám treba. Pretože sme sa správali podľa príslovia: Bolo koze dobre, išla na ľad tancovať…
Nuž čo, idem si trošku zatrpieť a upiecť nejaký fajný koláč podľa tradičného receptu z nenávidenej totality, aby som tak zajtra mohla osláviť sviatok slobody a demokracie.

Čo sa nám to všetkým stalo?

01.06.2020

Chceli sme zmenu. Skutočne sme ju chceli, alebo nám to bolo tak dlho a intenzívne vtĺkané do hláv, že ju chceme, až sme nakoniec tento názor prijali ako fakt, že ju chceme my občania? Skutočne to v našom štáte a vo všetkom bolo také zlé, že musela prísť zmena, ktorá ako vidieť nenechá kameň na kameni, alebo tak ako povedal pán premiér, že keď sa rúbe tak aj triesky [...]

Kvôli Matovičovi, Covidu a politikárčeniu zabúdame na to podstatné. ..

31.05.2020

Dnes sa končí máj, mesiac lásky, zamilovanosti, romantiky. Ten tohtoročný máj bol veľmi čudný. Studené, zamračené počasie s neustálym vetrom, kopírovalo stav politickej scény. Skoro stále sme nevedeli a nevieme, čo prinesie nový deň a aký vietor sa preháňa pánovi premiérovi v hlave. Mnohí sledovali a sledujú jeho vyjadrenia na tlačových besedách a statusy na FB, [...]

Ako sa brániť pred tyraniou a agresivitou?

28.05.2020

Tento článok píšem so súhlasom ľudí, ktorí denne zažívajú psychoteror od blízkeho človeka. Už dlhšiu dobu premýšľam o tom, či môže človek vlastniť iného človeka. Niektorí ľudia sú presvedčení o tom, že môžu a ku na blízkym ľuďom sa správajú ako k majetku. Začalo sa to pred mnohými rokmi, v úplne bežnej rodine. Matka, ktorej výchovné metódy boli prísne [...]

normandia oslavy 75.výročie

Oslavy vylodenia v Normandii sa niesli v komornom duchu

06.06.2020 22:07

Na miesto dorazil jediný americký veterán, ktorý sa tu v roku 1944 vylodil ako 19-ročný armádny medik.

Protest francúzsko paríž demonštrácia floyd

Protesty proti rasizmu sa konali na troch kontinentoch

06.06.2020 20:43

Desaťtisíce ľudí sa zišli v mestách v Austrálii, Ázii aj Európe, aby vyjadrili hnev nad smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

73375516 2863339433696260 2844828964973707264 n

NAKA našla v jednej z košických budov rádioaktívny materiál

06.06.2020 19:48

Nehrozí však žiadne nebezpečenstvo ani ohrozenie obyvateľstva, uviedla polícia.

Úrad vlády

V Bratislave sa konalo protestné zhromaždenie proti vláde

06.06.2020 19:08

Demonštranti sú nespokojný s pretrvávajúcimi protiepidemiologickými opatreniami a naďalej platným núdzovým stavom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 976
Celková čítanosť: 2905214x
Priemerná čítanosť článkov: 2977x

Autor blogu