Založ si blog

O čom spievajú stromy. . .

Stromy sú ako my, ľudia.
Niektoré rastú osamote a svojou zvláštnou osamelosťou vytvárajú jedinečný charakter krajiny.
Iné rastú v skupinách a tvoria malé i veľké spoločenstvá. Dopĺňajú sa, opierajú sa jeden o druhého.
Pred pár rokmi, som videla na jednej lúke veľký buk. Dookola bol hustý lesa a len tento jeden strom rástol sám samučičký na veľkom priestranstve. Pod ním v jeho tieni, vyrastalo množstvo malých krehkých semenáčikov. Opatrne som prešla ku kmeňu stromu, aby som ich nepošliapala a sadla som podeň. Šum jeho lístia vynikal v speve hory okolo. Miešal sa so zvukmi hmyzu a spevom vtáčieho drobizgu.
O čom spievajú stromy?
Ten osamelý buk možno spieval o svojej samote, ale aj o novej nádeji ukrytej v malinkých stromčekoch pod ním.
Stromy v lese mi pripomínajú smutných milencov. Sú blízko seba, dotýkajú sa svojimi konármi, pohladia sa, ale nikdy nebudú spolu. Spievajú smutné piesne plné túžby o nenaplnenej láske
a o tom, že nikdy nesplynú v jedno telo, v jednu dušu.
Iné spievajú piesne plné nádeje. Sú to piesne o hlbokých koreňoch, ktoré dokážu zachrániť život lesa, ale aj o tom, že sila hory spočíva v každom jednom strome spoločenstva. A je úplne jedno, či sú to staré mohutné stromy, alebo mladé nesmelé stromčeky, ktoré rastú v ich blízkosti. Je úplne jedno, či sú krásne rovné, alebo pokrivené rokmi a nápormi vetra. Dopĺňajú sa, potrebujú jeden druhého.
O čom spievajú stromy?
O tom istom ako ľudia. O láske, túžbe, nádeji…
Spievajú o vzácnosti života a nekonečnosti času. ..
Ale ľudia im nechcú rozumieť, aj keď by sa od nich mohli učiť. A pritom stačí tak málo. Len otvoriť vlastné srdce a ono nám dokáže preložiť slová piesní ukryté v tichom šelestení listov, ale aj v mohutnom chorále hory.
Počúvajme ich, kým máme čas a učme sa načúvať vlastnému srdcu, potom budeme vedieť aj to, o čom spievajú stromy…

Niečo na tom Matovičovi je…

16.08.2022

Pred viac ako dvomi rokmi povedal, že je a bude šašom, ktorý vždy hovorí pravdu. Sociopatickým správaním a urážaním ľudí si znepriatelil väčšinu obyvateľov štátu, dokonca aj mnohých z tých, ktorí ho volili len preto, aby na Slovensku bola sranda. Hrubo sa vyjadruje na adresu prezidentky a koaličných partnerov vo vláde a v súčasnosti ho mnohí vinia za [...]

Minister Naď môže byť znechutený z politiky, ale…

08.08.2022

Ale, treba zdôrazniť, že je vrcholným predstaviteľom a tvorcom politiky z ktorej je znechutený. Preto by bolo vhodné položiť otázku: „Je minister Naď znechutený aj sám zo seba?“ Politická situácia na Slovensku je veľmi vážna, ale dá sa v súčasnosti ešte vôbec hovoriť o politickej situácii, či politike? Pretože to čo robí súčasná vláda, je iba [...]

Ak by to s tou ekológiou mysleli vážne, tak by ľuďom nevnucovali červy a nelikvidovali poľnohospodárstvo, ale…

25.07.2022

Ak chce človek riešiť problémy a niečo zmeniť, tak ich musí správne definovať a hľadať všetky možné riešenia. To platí aj o súčasnej situácii, keď na Slovensku a aj v mnohých iných štátoch reálne hrozí hladomor. Hladomor, ktorý nie je následkom klimatických zmien a vojny na Ukrajine, aj keď je to ľuďom médiami a politikmi takto podávané. [...]

zdruzena tkanivova banka UNLP

Košická univerzitná nemocnica kúpila z operačného programu nové prístroje

19.08.2022 09:00

Vďaka moderným technológiám za viac ako 100-tisíc sa zrýchli a skvalitní diagnostika ochorenia COVID-19 u pacientov, ale aj u zamestnancov UNLP.

Čína Rusko Putin Návšteva pching

Putin a Si Ťin-pching sa zrejme zúčastnia na summite G20 na Bali

19.08.2022 08:56

Mnohé západné krajiny usilujú o to, aby Indonézia, ktorá tento rok skupine predsedá, Rusko zo zasadnutia vylúčila kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Čína, koronavírus, očkovanie

Počet nových prípadov koronavírusu celosvetovo klesol

19.08.2022 08:00

Celosvetovo bolo za uplynulý týždeň zaznamenaných 5,4 milióna nových prípadov nákazy.

WEBsaudka

Viac ako tri desaťročia vo väzení. Za internet

19.08.2022 08:00

Ženu zo Saudskej Arábie odsúdili na dlhoročné väzenie za to, že mala účet na Twitteri, sledovala účty disidentov a zdieľala ich príspevky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,278
Celková čítanosť: 4727165x
Priemerná čítanosť článkov: 3699x

Autor blogu