Založ si blog

Politická filantropia a demokracia. . .

Dnes som sa po prečítaní si celého rozhovoru, ktorý pre britský denník The Guardian poskytol finančník a filantrop pán G. Soros, dozvedela nový výraz „Politická filantropia“.
Prvé čo ma ihneď pri tomto vzletnom pomenovaní napadlo, bol iný, podobne ľúbivý výraz „Humanitárne bombardovanie“.
Možno to bolo tým, že súčasné elity začali prostriedky na dosahovanie vlastnej moci pomenovávať honosnými názvami. Obyčajné zasahovanie do volieb a tým, do suverenity a zvrchovanosti jednotlivých štátov, bolo nazvané „politickou filantropiou“. Týmto názvom bola označená podpora prevratov v mnohých štátoch, dokonca aj tá proti „komunistickej totalite“.
Mocenské prevraty, novodobá kolonizácia, krvavé konflikty, vojny, zabíjanie bezbranných, ničenie, rabovanie, sa označuje za „šírenie slobody a demokracie“. Sloboda, demokracia a západné hodnoty sa vo svete presadzujú politickou filantropiou a humanitárnym bombardovaním…
Doba sa mení, ale ľudská túžba po moci a bohatstve sa nemení, je stále tá istá a dobu menia najmä prostriedky na dosahovanie moci a bohatstva.
Spomenula som si na Wiliama Dobyvateľa, ktorý si svoju túžbu po ovládnutí Anglicka vydobyl tak, že na mnohých miestach, ktorými sa prehnala jeho armáda, celé desaťročia nikto nedokázal žiť, tak plienil a ničil krajinu.
Podobné je to aj teraz, po súčasnom vojnovom besnení tiež ostáva zničená zem, spálená modernými zbraňami. Milióny bezmenných mŕtvych, strach, hrôza, utrpenie, beznádej.
Výraz „politická filantropia“ mi pripomenul aj iného človeka, Jakoba Fuggera, ktorý vďaka bohatstvu ovládal Európu začiatku šestnásteho storočia. Podporoval mnohých panovníkov v boji o moc a tam, kde sa oni bili o svoje tróny, v skutočnosti vládol on a bohatol na ich mocichtivosti.
Podobné to bolo aj v minulom storočí počas obidvoch vojen a je tomu tak aj v súčasnosti.
Politická filantropia neraz podporuje obe strany politických rivalov a podnecuje vášne, rozbroje, nenávisť medzi obyčajnými ľuďmi.
Mení sa doba, menia sa pojmy a názvy získavania moci a vojen, ale to, čo ostáva rovnaké celé stáročia sú obete a ich utrpenie vo vojnách, ktoré sa vedú kvôli chamtivosti a pomocou moci peňazí.
Aj súčasnosť má mnoho takýchto obetí, nielen tých na životoch, ale aj novodobých otrokov, ktorí sú nútení žiť v dlhovom otroctve, chudobe, neistote. Obeťami sú vyrabované štáty a zničená planéta, ktorú sa podobným druhom filantropie idú zachraňovať práve tí, ktorí ju najviac ničia svojou nenásytnosťou.
Rozhovor s p. G. Sorosom, by si mali ľudia prečítať aj kvôli tomu, že v ňom hovorí o tom, že vďaka jeho „politickej filantropii“ sa našou pani prezidentkou stala Zuzana Čaputová.
Áno, politická filantropia zasahuje aj do nášho každodenného života politickým bojom, ktorého sme dennodenne svedkami a ktorú nám štedro dávkujú hlásne trúby politickej filantropie, mainstreamové média, „investigatívni novinári“ a politici.
Bude zaujímavé sledovať, koľko prejavov „politickej filantropie“ sa nám ešte dostane, koľko jej Slováci znesú a ako budeme vďaka nej žiť…
Zdroj:
https://www.theguardian.com/business/2019/nov/02/george-soros-brexit-hurts-both-sides-money-educate-british-public

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon /

Irán zaútočil dronmi na Izrael, Netanjahu sľúbil odpoveď

13.04.2024 22:23, aktualizované: 22:45

Izrael sa na priamy útok Iránu pripravoval, avizoval, že akýkoľvek úder nenechá bez odvety.

NEPOUZ, letisko, lietadlo, cestovanie

Jordánsko sa rozhodlo dočasne uzavrieť svoj vzdušný priestor pre všetky lietadlá

13.04.2024 22:20

Opatrenie prichádza v čase očakávaného odvetného útoku Iránu na Izrael.

polícia páska

V Prešove do osemmetrovej šachty spadol človek, vytiahli ho

13.04.2024 21:47

Osoba sa nachádzala v ťažko prístupnej šachte hlbokej až osem metrov.

Orenburg

Hladina rieky Ural v Orenburgu dosiahla historický rekord. Pod vodou je viac ako 3 500 domov

13.04.2024 21:08

Podľa úradov bolo za posledných 24 hodín zaplavených ďalších vyše 800 domov a 2600 súkromných pozemkov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5480097x
Priemerná čítanosť článkov: 3928x

Autor blogu