Založ si blog

Politická filantropia a demokracia. . .

Dnes som sa po prečítaní si celého rozhovoru, ktorý pre britský denník The Guardian poskytol finančník a filantrop pán G. Soros, dozvedela nový výraz „Politická filantropia“.
Prvé čo ma ihneď pri tomto vzletnom pomenovaní napadlo, bol iný, podobne ľúbivý výraz „Humanitárne bombardovanie“.
Možno to bolo tým, že súčasné elity začali prostriedky na dosahovanie vlastnej moci pomenovávať honosnými názvami. Obyčajné zasahovanie do volieb a tým, do suverenity a zvrchovanosti jednotlivých štátov, bolo nazvané „politickou filantropiou“. Týmto názvom bola označená podpora prevratov v mnohých štátoch, dokonca aj tá proti „komunistickej totalite“.
Mocenské prevraty, novodobá kolonizácia, krvavé konflikty, vojny, zabíjanie bezbranných, ničenie, rabovanie, sa označuje za „šírenie slobody a demokracie“. Sloboda, demokracia a západné hodnoty sa vo svete presadzujú politickou filantropiou a humanitárnym bombardovaním…
Doba sa mení, ale ľudská túžba po moci a bohatstve sa nemení, je stále tá istá a dobu menia najmä prostriedky na dosahovanie moci a bohatstva.
Spomenula som si na Wiliama Dobyvateľa, ktorý si svoju túžbu po ovládnutí Anglicka vydobyl tak, že na mnohých miestach, ktorými sa prehnala jeho armáda, celé desaťročia nikto nedokázal žiť, tak plienil a ničil krajinu.
Podobné je to aj teraz, po súčasnom vojnovom besnení tiež ostáva zničená zem, spálená modernými zbraňami. Milióny bezmenných mŕtvych, strach, hrôza, utrpenie, beznádej.
Výraz „politická filantropia“ mi pripomenul aj iného človeka, Jakoba Fuggera, ktorý vďaka bohatstvu ovládal Európu začiatku šestnásteho storočia. Podporoval mnohých panovníkov v boji o moc a tam, kde sa oni bili o svoje tróny, v skutočnosti vládol on a bohatol na ich mocichtivosti.
Podobné to bolo aj v minulom storočí počas obidvoch vojen a je tomu tak aj v súčasnosti.
Politická filantropia neraz podporuje obe strany politických rivalov a podnecuje vášne, rozbroje, nenávisť medzi obyčajnými ľuďmi.
Mení sa doba, menia sa pojmy a názvy získavania moci a vojen, ale to, čo ostáva rovnaké celé stáročia sú obete a ich utrpenie vo vojnách, ktoré sa vedú kvôli chamtivosti a pomocou moci peňazí.
Aj súčasnosť má mnoho takýchto obetí, nielen tých na životoch, ale aj novodobých otrokov, ktorí sú nútení žiť v dlhovom otroctve, chudobe, neistote. Obeťami sú vyrabované štáty a zničená planéta, ktorú sa podobným druhom filantropie idú zachraňovať práve tí, ktorí ju najviac ničia svojou nenásytnosťou.
Rozhovor s p. G. Sorosom, by si mali ľudia prečítať aj kvôli tomu, že v ňom hovorí o tom, že vďaka jeho „politickej filantropii“ sa našou pani prezidentkou stala Zuzana Čaputová.
Áno, politická filantropia zasahuje aj do nášho každodenného života politickým bojom, ktorého sme dennodenne svedkami a ktorú nám štedro dávkujú hlásne trúby politickej filantropie, mainstreamové média, „investigatívni novinári“ a politici.
Bude zaujímavé sledovať, koľko prejavov „politickej filantropie“ sa nám ešte dostane, koľko jej Slováci znesú a ako budeme vďaka nej žiť…
Zdroj:
https://www.theguardian.com/business/2019/nov/02/george-soros-brexit-hurts-both-sides-money-educate-british-public

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Matovič urobí všetko, aby ľudia dostali 500 eur za účasť vo voľbách

23.03.2023 16:22

Ak návrh neprejde, má Matovič pripravený plán B aj C.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995706x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu