Založ si blog

Čas spomienok. . .

Cintoríny sú zvláštne miesta.
Sú plné ticha a spomienok. Vypovedaných aj mĺkvych myšlienok.
Posledných pár dní sú plné tých, ktorí spomínajú pri hroboch na tých, ktorí tu už nie sú.
Ľudia nosia kytice, honosné, aj skromné. Zapaľujú sviečky, mnohí sa modlia, iní len ticho postoja a nechajú plynúť myšlienky.
Spomínajú na spoločné chvíle. Na to, aký býval svet a život s tými, s ktorými sa museli navždy rozlúčiť.
Cintorín, kde odpočívajú moji najbližší, je zvláštne miesto. Je na kopci a je z neho nádherný výhľad na hory, na dedinky aj blízke mestečko.
Vždy tam stretnem ľudí, ktorých si pamätám z detstva a návšteva toho miesta mi detstvo pripomenie. Aj tým, že sú tam už pochovaní aj moji rovesníci a kamaráti z detstva. Choroby a nešťastné udalosti si dokážu zobrať aj životy mladých ľudí, ktorí ich mali pred sebou.
Keď som stála pred hrobom kamaráta a spolužiaka, spomenula som si, ako ma vyťahoval zo žihľavy, do ktorej som spadla, keď sme hojdali na kolese zavesenom na starej vŕbe. Bol popŕhlený možno viac ako ja a spolu sme aj plakali od bolesti a umývali sa v potoku. Bolo leto, prázdniny a mali sme len kraťasy a tielka. Pľuzgiere od žihľavy sa rýchlo zahojili a o pár dní sme už robili inú neplechu…
Podobných spomienok má každý z nás určite veľa. Dokážu vyvolať na tvári malý úsmev a pohladiť srdce aj keď človek cíti bolesť a smútok a uvedomuje si, že už nikdy toho človeka nestretne tu na tomto svete.
A práve takéto spomienky, dokážu ukázať vzácnosť času a zmysel života.
Vzácnosť času, ktorý berieme ako samozrejmosť a nerozumne ním plytvame a strácame každou sekundou.
Zmysel života, ktorý často zbytočne hľadáme tam, kde nie je a neraz ho máme priamo pred sebou, ale pre vlastnú zaslepenosť a hlúposť, ho nedokážeme nájsť.
Majú väčšiu hodnotu, ako umelá kvetinová výzdoba a falošný pátos. Pretože v spomienkach, v myšlienkach, všetci tí, ktorí tu už nie sú, žijú ďalej.
Žijú v našich srdciach a stávajú sa nesmrteľnými…
Cintoríny sú zvláštne miesta…
Sú plné ticha a spomienok, nielen na tých, čo nás opustili, ale najmä na naše vlastné životy…

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Svetlo. . .

20.12.2022

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých dňoch si [...]

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Igor Matovič, parlament, OĽaNO

Budú nákupy v nedeľu minulosťou? Argumentom je viera aj matky, podporu vyjadril Smer aj OĽaNO

05.02.2023 09:00

Prieskumy hovoria inak a rezort financií má výhrady. Pri návrhu sa prvýkrát skrížili cesty Smeru a OĽaNO. S návrhom nesúhlasí SaS ani Hlas.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936572x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu