Založ si blog

Bulvárny hyenizmus a novinárska etika.

Bulvárny hyenizmus, bola moja prvá myšlienka, keď som sa dozvedela o tom, aký článok a s akým titulkom uverejnil Denník N po správe o úmrtí maestra Karla Gotta a premýšľala som nad tým, či tzv. novinárom z tohto samozvaného „mienkotvorného“ mainstreamového média, hovorí niečo názov „Etický kódex novinára“.
Vďaka tomu sa Denník N, aj keď stiahol titulok a zmenil ho, stal predstaviteľom bulváru najhrubšieho zrna, aký na Slovensku máme.
To ako vyzerá novinárska etika vidíme, čítame každý deň.
Včera sme to mali možnosť vidieť tiež. Odporné kopnutie si do človeka, ktorý prinášal radosť svojím spevom celým generáciám v bývalom Československu, ale netajil sa ani svojimi názormi na súčasnú spoločnosť, by som prirovnala k vyjadreniu mladej, nádejnej ,slovenskej žurnalistky Lucie Anďalovej spred troch rokov, ktorá napísala na svojom statuse na FB, po leteckej tragédii Alexandrovcoch: „ Alexandrovcov papajú rybičky.:-) Ďalší symbol komunizmu padol. Do mora.“
Nedávno iná mladá novinárka H. Hajtová, nazvala účastníkov Pochodu za život, „inkvizítormi, pokrytcami, pedofilmi a úchylákmi“.
Aká je novodobá novinárska etika?
Nuž možno aj taká, že kým Denník N, dokázal hrubo pošpiniť pamiatku človeka, umelca, ktorý robil dobré meno bývalému Československu vo svete, tak ospevoval pamiatku zosnulého senátora Johna McCaina, o ktorom bolo známe, že bol nielen veteránom z Vietnamu, ale podporoval inváziu do Iraku, či Líbye. Podporoval protivládnych povstalcov v Sýrii, rečnil v Kyjeve počas Euromajdanu, alebo podporoval vojenský zásah Saudskej Arábie v Jemene. Zosnulého senátora McCaina, označil ten istý Denník N, ktorý pomenoval hudobnú a spevácku legendu K. Gotta „zombiem a idiotom hudby“, „hrdinom amerického storočia“.
Tieto, a nielen tieto vyjadrenia ukazujú hodnoty, aké v skutočnosti vyznávajú tí, ktorí sa hrdo hlásia k novodobej liberálnej demokracii, ktorej sú hlásnou trúbou a mediálnymi propagátormi.
Kým na jednej strane ospevujú človeka, ktorý bol zodpovedný za vojnové besnenie a utrpenie nevinných ľudí, tak na druhej strane špinia pamiatku a meno človeka, ktorý svojím umením prinášal ľuďom radosť.
Aj takáto je tvár slovenského maistreamu, ktorý sa stáva bulvárom, lynčujúcim nepohodlných ľudí samozvanými „novinárskymi inkvizítormi“. A v tejto súvislosti som si spomenula na Ivetu Bartošovú, o ktorej sa vyjadril bývalý bulvárny novinár a terajší starosta pražskej časti Řeporyje Pavel Novotný pred pár rokmi, že budú na nej parazitovať, až kým ju nezabijú a potom z nej ešte pol roka budú žiť.
Na takúto úroveň včera spadol Denník N a ukázal pravú tvár tzv. „investigatívnej žurnalistiky“ na Slovensku.
Čo napísať na záver?
Nuž asi len toľko. Snahou pošpiniť človeka, legendu K. Gotta, pošpinili ľudia zodpovední za uverejnenie tohto článku sami seba, ale aj Slovensko v očiach Čechov.

Zdroje:

Etický kódex novinára


https://dennikn.sk/1215049/hrdina-americkeho-storocia-john-mccain-nepodlahol-muceniu-vo-vietname-ani-populizmu-donalda-trumpa/?ref=tema
https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/pavel-novotny-bartosova-bila-a-bulvar.A130722_151128_lidicky_zar

Čo má zmysel. . .

05.05.2021

Pred chvíľou som vybehla na pár minút von… Búrka sa skončila a už len ticho prší. Pes lenivo vyšiel zo svojho kráľovstva a ticho sa ku mne posadil. Vzduch sa vyčistil a trochu sa ochladilo. Pred dvomi hodinami som bola ešte na záhrade a rýchlo som dokončovala rozrobenú prácu. Všetky semienka sú už v zemi, a zemiaky tiež a spolu so skorou zeleninkou, ktorá vzišla aj [...]

Aké je jednoduché obviňovať, súdiť a odsudzovať bez dôkazov. . .

29.04.2021

Mnohých ľudí strasie nepríjemným pocitom a hnusom, keď sa niekde spomenie hon na čarodejnice, inkvizícia, alebo novšie praktiky prenasledovania a vraždenia, ktoré boli požívané napríklad v druhej svetovej vojne nacistami a fašistami. Áno, cítia odpor a hnus z ľudského správania, ktorého výsledkom bolo bezprávie a utrpenie nevinných ľudí. Ale koľkí z týchto [...]

Iba na chvíľku. ..

28.04.2021

Iba na chvíľku, dlhú ako večnosť v nás som zatvorila oči, aby som cítila svetlo Tvojej lásky, ktoré ma pod privretými viečkami šteklilo ako teplo slnka v prvých jarných dňoch rodiacich sa v srdci… Iba na chvíľku, krátku ako život sám som sa nadýchla, aby som cítila nehu Tvojich bozkov, ktorými ma hladil vietor po tvári a perách rozpálených túžbou [...]

stoltenberg

Nové spoločné jednotky rýchleho nasadenia nemajú podporu v EÚ

06.05.2021 20:50

Bojové skupiny EÚ už má. Existujú od roku 2004 a odvtedy neboli ani raz nasadené.

vrbetice výbuch česko

Kremľu nie je známe, že by pre neho pracovali agenti z kauzy Vrbětice

06.05.2021 19:34

Obom agentom Vladimir Putin udelil najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruskej federácie.

Vladimír Pčolinský

SIS za šéfovania Pčolinského odpočúvala výrazne viac

06.05.2021 18:16

Podľa Juraja Krúpu dôvody nárastu počtu žiadostí o odposluchy nikdy nebudú známe.

Peter Visolajský

Situácia s nedostatkom personálu je naozaj kritická, upozorňujú lekári

06.05.2021 17:42

Ak by sme chceli dosiahnuť priemer Európskej únie, teda 8,4 sestry na tisíc obyvateľov, potrebovali by sme o 14-tisíc sestier viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,159
Celková čítanosť: 3795841x
Priemerná čítanosť článkov: 3275x

Autor blogu