Založ si blog

Bulvárny hyenizmus a novinárska etika.

Bulvárny hyenizmus, bola moja prvá myšlienka, keď som sa dozvedela o tom, aký článok a s akým titulkom uverejnil Denník N po správe o úmrtí maestra Karla Gotta a premýšľala som nad tým, či tzv. novinárom z tohto samozvaného „mienkotvorného“ mainstreamového média, hovorí niečo názov „Etický kódex novinára“.
Vďaka tomu sa Denník N, aj keď stiahol titulok a zmenil ho, stal predstaviteľom bulváru najhrubšieho zrna, aký na Slovensku máme.
To ako vyzerá novinárska etika vidíme, čítame každý deň.
Včera sme to mali možnosť vidieť tiež. Odporné kopnutie si do človeka, ktorý prinášal radosť svojím spevom celým generáciám v bývalom Československu, ale netajil sa ani svojimi názormi na súčasnú spoločnosť, by som prirovnala k vyjadreniu mladej, nádejnej ,slovenskej žurnalistky Lucie Anďalovej spred troch rokov, ktorá napísala na svojom statuse na FB, po leteckej tragédii Alexandrovcoch: „ Alexandrovcov papajú rybičky.:-) Ďalší symbol komunizmu padol. Do mora.“
Nedávno iná mladá novinárka H. Hajtová, nazvala účastníkov Pochodu za život, „inkvizítormi, pokrytcami, pedofilmi a úchylákmi“.
Aká je novodobá novinárska etika?
Nuž možno aj taká, že kým Denník N, dokázal hrubo pošpiniť pamiatku človeka, umelca, ktorý robil dobré meno bývalému Československu vo svete, tak ospevoval pamiatku zosnulého senátora Johna McCaina, o ktorom bolo známe, že bol nielen veteránom z Vietnamu, ale podporoval inváziu do Iraku, či Líbye. Podporoval protivládnych povstalcov v Sýrii, rečnil v Kyjeve počas Euromajdanu, alebo podporoval vojenský zásah Saudskej Arábie v Jemene. Zosnulého senátora McCaina, označil ten istý Denník N, ktorý pomenoval hudobnú a spevácku legendu K. Gotta „zombiem a idiotom hudby“, „hrdinom amerického storočia“.
Tieto, a nielen tieto vyjadrenia ukazujú hodnoty, aké v skutočnosti vyznávajú tí, ktorí sa hrdo hlásia k novodobej liberálnej demokracii, ktorej sú hlásnou trúbou a mediálnymi propagátormi.
Kým na jednej strane ospevujú človeka, ktorý bol zodpovedný za vojnové besnenie a utrpenie nevinných ľudí, tak na druhej strane špinia pamiatku a meno človeka, ktorý svojím umením prinášal ľuďom radosť.
Aj takáto je tvár slovenského maistreamu, ktorý sa stáva bulvárom, lynčujúcim nepohodlných ľudí samozvanými „novinárskymi inkvizítormi“. A v tejto súvislosti som si spomenula na Ivetu Bartošovú, o ktorej sa vyjadril bývalý bulvárny novinár a terajší starosta pražskej časti Řeporyje Pavel Novotný pred pár rokmi, že budú na nej parazitovať, až kým ju nezabijú a potom z nej ešte pol roka budú žiť.
Na takúto úroveň včera spadol Denník N a ukázal pravú tvár tzv. „investigatívnej žurnalistiky“ na Slovensku.
Čo napísať na záver?
Nuž asi len toľko. Snahou pošpiniť človeka, legendu K. Gotta, pošpinili ľudia zodpovední za uverejnenie tohto článku sami seba, ale aj Slovensko v očiach Čechov.

Zdroje:

Etický kódex novinára


https://dennikn.sk/1215049/hrdina-americkeho-storocia-john-mccain-nepodlahol-muceniu-vo-vietname-ani-populizmu-donalda-trumpa/?ref=tema
https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/pavel-novotny-bartosova-bila-a-bulvar.A130722_151128_lidicky_zar

Ako ženy rozhodujú o svojom tele. . .

24.05.2020

V posledných dňoch v médiách, ale aj tu na blogu, začala znova ožívať téma interrupcií. A obhajcovia UPT znova používajú známu frázu o tom, že žena má právo rozhodovať o svojom tele. Ak je akurát právo rozhodovať o svojom tele, výdobytkom novodobej emancipácie žien, tak sa podľa môjho názoru, stala niekde veľmi vážna chyba a dosiahnutá rovnoprávnosť žien, je v [...]

Nikdy nie si sama. ..

22.05.2020

Povedal mi raz dávno jeden priateľ, keď som mala pocit, že som osamelá v mojom vnútornom svete a len málokto rozumie tomu, ako premýšľam, ako vnímam svet okolo seba. Mal pravdu. Veľmi často sa mi stávajú zvláštne veci, ktoré tie slová potvrdzujú. Tak, ako pred pár dňami, keď mi pri namáhavej práci „pomáhal“ jeden z mojich najlepších priateľov. Síce len po [...]

Vieš, čo urobím?

21.05.2020

Pohladím Ťa po tvári a do dlane Ti vtisnem malý bozk plný nehy. Usmejem sa na teba a budem Ti počítať vrásky smiechu okolo očí. Vieš, čo urobím? Objímem Ťa a už Ťa viac nepustím, kráčať do tmy nepokojnej samoty. Rozsvietim v nás plamienky nádeje svietiace na cestu k nám domov… Slnovratovo 18. 05. 2020

zemetrasenie

Nový Zéland zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 5,2

26.05.2020 07:57

Epicentrum najnovšieho zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 32 kilometrov a asi 30 kilometrov severozápadne od Levina.

koronavírus, aplikácia eKaranténa

V domácej karanténe je 1 600 ľudí, problémy s aplikáciou sa vychytávajú

26.05.2020 07:43

Aplikácia eKaranténa zatiaľ stále funguje len na telefónoch s Androidom. Musí to byť novšia verzia, na starších nepobeží.

Japonsko, koronavírus

ONLINE: Uvoľňovanie pokračuje, Európa otvára školy, obchody aj hranice

26.05.2020 05:55, aktualizované: 06:28

Prísne opatrenia v Európe, ktoré mali zabrániť šíreniu pandémie koronavírusu sa postupne uvoľňujú.

počasie-26-5-2020

Zostane máj studený, alebo ho slnko poriadne rozpáli?

25.05.2020 22:24

Dážď potešil poľnohospodárov, záhradkárov aj hubárov, ako to však bude vyzerať v poslednom májovom týždni?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 971
Celková čítanosť: 2868489x
Priemerná čítanosť článkov: 2954x

Autor blogu