Založ si blog

Bulvárny hyenizmus a novinárska etika.

Bulvárny hyenizmus, bola moja prvá myšlienka, keď som sa dozvedela o tom, aký článok a s akým titulkom uverejnil Denník N po správe o úmrtí maestra Karla Gotta a premýšľala som nad tým, či tzv. novinárom z tohto samozvaného „mienkotvorného“ mainstreamového média, hovorí niečo názov „Etický kódex novinára“.
Vďaka tomu sa Denník N, aj keď stiahol titulok a zmenil ho, stal predstaviteľom bulváru najhrubšieho zrna, aký na Slovensku máme.
To ako vyzerá novinárska etika vidíme, čítame každý deň.
Včera sme to mali možnosť vidieť tiež. Odporné kopnutie si do človeka, ktorý prinášal radosť svojím spevom celým generáciám v bývalom Československu, ale netajil sa ani svojimi názormi na súčasnú spoločnosť, by som prirovnala k vyjadreniu mladej, nádejnej ,slovenskej žurnalistky Lucie Anďalovej spred troch rokov, ktorá napísala na svojom statuse na FB, po leteckej tragédii Alexandrovcoch: „ Alexandrovcov papajú rybičky.:-) Ďalší symbol komunizmu padol. Do mora.“
Nedávno iná mladá novinárka H. Hajtová, nazvala účastníkov Pochodu za život, „inkvizítormi, pokrytcami, pedofilmi a úchylákmi“.
Aká je novodobá novinárska etika?
Nuž možno aj taká, že kým Denník N, dokázal hrubo pošpiniť pamiatku človeka, umelca, ktorý robil dobré meno bývalému Československu vo svete, tak ospevoval pamiatku zosnulého senátora Johna McCaina, o ktorom bolo známe, že bol nielen veteránom z Vietnamu, ale podporoval inváziu do Iraku, či Líbye. Podporoval protivládnych povstalcov v Sýrii, rečnil v Kyjeve počas Euromajdanu, alebo podporoval vojenský zásah Saudskej Arábie v Jemene. Zosnulého senátora McCaina, označil ten istý Denník N, ktorý pomenoval hudobnú a spevácku legendu K. Gotta „zombiem a idiotom hudby“, „hrdinom amerického storočia“.
Tieto, a nielen tieto vyjadrenia ukazujú hodnoty, aké v skutočnosti vyznávajú tí, ktorí sa hrdo hlásia k novodobej liberálnej demokracii, ktorej sú hlásnou trúbou a mediálnymi propagátormi.
Kým na jednej strane ospevujú človeka, ktorý bol zodpovedný za vojnové besnenie a utrpenie nevinných ľudí, tak na druhej strane špinia pamiatku a meno človeka, ktorý svojím umením prinášal ľuďom radosť.
Aj takáto je tvár slovenského maistreamu, ktorý sa stáva bulvárom, lynčujúcim nepohodlných ľudí samozvanými „novinárskymi inkvizítormi“. A v tejto súvislosti som si spomenula na Ivetu Bartošovú, o ktorej sa vyjadril bývalý bulvárny novinár a terajší starosta pražskej časti Řeporyje Pavel Novotný pred pár rokmi, že budú na nej parazitovať, až kým ju nezabijú a potom z nej ešte pol roka budú žiť.
Na takúto úroveň včera spadol Denník N a ukázal pravú tvár tzv. „investigatívnej žurnalistiky“ na Slovensku.
Čo napísať na záver?
Nuž asi len toľko. Snahou pošpiniť človeka, legendu K. Gotta, pošpinili ľudia zodpovední za uverejnenie tohto článku sami seba, ale aj Slovensko v očiach Čechov.

Zdroje:

Etický kódex novinára


https://dennikn.sk/1215049/hrdina-americkeho-storocia-john-mccain-nepodlahol-muceniu-vo-vietname-ani-populizmu-donalda-trumpa/?ref=tema
https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/pavel-novotny-bartosova-bila-a-bulvar.A130722_151128_lidicky_zar

Psia dušička. . .

15.10.2019

Psia dušička je niečo, čo ma nikdy neprestane prekvapovať. Ale aj snaha psíka, prekabátiť ma, či ochraňovať pred všetkými. Vždy ma rozosmeje, keď vidím nášho beťára ako sa snaží značkovať viac »

Sú politici nadľudia?

14.10.2019

Žiaľ, mnohí uverili tomu, že sú niečo viac, ako ich voliči. Zachutila im moc a finančná odmena za to, že vôbec nemusia niesť zodpovednosť za svoje konanie. Moc a peniaze v mnohých vyvoláva viac »

Duní Dunaj a špina za špinou sa valí. ..

10.10.2019

Celých tridsať rokov na tento náš maličký štátik v srdci Európy. A posledných pár rokov je tej špiny toľko, že normálny človek – občan tejto republiky postupne stráca ešte aj tie posledné viac »

vodovodný kohútik, pohár vody

Z novostavby pri Žiline tečie kontaminovaná voda

15.10.2019 22:47

Kontamináciu by mali podľa zistených informácií spôsobovať dve neskolaudované žumpy.

Most Strazske

Padajúci most v Strážskom možno zbúrajú

15.10.2019 22:09

Okamžite bol uzatvorený pre automobilovú dopravu a odborníci musia zistiť rozsah jeho poškodenia. Vylúčené nie je ani jeho zbúranie a postavenie nového.

Sýria / vojak / vojaci /

Putin a Erdogan diskutovali o situácii v Sýrii

15.10.2019 21:44, aktualizované: 23:19

Telefonát medzi ruským a tureckým prezidentom sa uskutočnil z iniciatívy tureckej strany.

Ukrajina / vojak /

Plán na stiahnutie ťažkých zbraní na východe Ukrajiny zostal na mŕtvom bode

15.10.2019 20:28

Zástupcovia separatistov, Ukrajiny a Ruska v kontaktnej skupine totiž nenašli na utorňajšom kole rozhovorov v bieloruskej metropole Minsk spoločnú reč.