Založ si blog

Vôňa hory. . .

Pred týždňom, sme sa podvečer vybrali na vodu k prameňu, ktorý je na okraji lesa.
Bolo asi hodinu po daždi a keď sme vystupovali z auta, boli na ceste a aj na malom provizórnom parkovisku čerstvé mláky, ktoré boli veľkým lákadlom pre moju malú neter.
Sestra si položila na mokrú, drevenú lavičku pod stromami sveter a sadla si na naň. Pohodlne si vystrela nohy a položila ruky na už veľké bruško. Malá princezná čosi džavotala svojmu otcovi, zberala kamienky a snažila so dostať ku najbližšej kaluži.
Zadívala som sa smerom k hore a zacítila som jej vôňu. Vôňu, takú dôverne známu, ktorá bola samozrejmosťou môjho detstva a mladosti. Vôňu, ktorú som necítila celé roky a aj keď, tak len vo veľmi vzácnych okamihoch.
Hora voňala dažďom a letom, mokrým lístím a ihličím, prsťou, bylinkami, machom, hubami, malinami…Voňala pokojom a tichým šumom stromov, mäkkým tichom, ktoré pohlcovalo spev vtákov a bzukot hmyzu, ale aj okolitý ruch bežného života.
Sú chvíle, ktoré človeku stisnú srdce, vyvolajú spomienky a hlboké emócie a vtlačia slzy do očí.
Aj táto chvíľka bola taká. Taká, keď sú zbytočné všetky slová a človek sa oddá pocitom, ticho stojí a vníma len čas, ktorý ho objíme svojou nekonečnosťou. Čas, ktorý plynie aj bez nás, bol, je a bude, aj keď tu už my nebudeme.
Vedľa cesty stála opustená, stará drevenica, ktorú som si pamätala z detstva. Pri jej drevenom, polospadnutom plote, ktorý kedysi oddeľoval dvor od hory, rástla zdivočená, popínavá ruža, obsypaná malými, plnými hlavičkami kvetov.
Odtrhla som jednu vetvičku a odniesla som ju sestre. Potešila sa jej. Jeden kvietok, som zastokla aj malej princeznej za stuhu na klobúčiku.
Zašli sme sa pozrieť na zhorenisko zámku, ktorý kedysi slúžil na rekreácie pre bežných ľudí a teraz z neho ostali len obhorené ruiny. Spomenula som si, ako som tam bola kedysi dávno na matematickom sústredení a zo školy sme tam chodili na výlety a branné cvičenia. Malý park okolo zámku, býval vtedy plný ľudí a lúka pod zámkom zasa plná detí a ich kriku a hier.
Staré časy sa stratili v nenávratne, tak ako doba detstva a mladosti spojená s týmto miestom.
Ale vôňa hory, ktorá mi toto všetko pripomenula ostala rovnaká, nezmenená, taká aká bola kedysi, je teraz a bude aj budúcnosti…

Danko „gate“. ..

29.01.2020

Tak a máme novú aféru, ktorú média predhodili publiku lačnejúcemu po lacnej zábave. Ale je to skutočne lacná zábava? Dozvedeli sme sa, že pán Danko si telefonoval so slovenskou Žužou Hari, viac »

Chcela by som. ..

26.01.2020

Chcela by som... Mnoho a takmer nič, smiať sa, plakať, pobozkať Ťa, jednoducho iba žiť... Chcela by som... Málo a pritom veľa, unavená milovaním zaspávať nahá vedľa Tvojho tela... Chcela viac »

Tak ako to vlastne je?

23.01.2020

Čítala som správy v mainstreamových médiách o utorkovom proteste „antifašistických bojovníkov“ v Levoči, ktoré organizovali strany pána Kisku a Trubana. A potom som si pozrela video, ktoré viac »

Libya

Turecko označilo Francúzsko za hlavného pôvodcu nestability v Líbyi

29.01.2020 22:06

V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO.

tehotná žena, žena pred pôrodom

Rakúšanky budú chodiť rodiť do Bratislavy

29.01.2020 20:47

Rodičky, ktorých pôrod sa skomplikuje, by mali začať voziť z rakúskeho Hainburgu do bratislavských nemocníc.

Andrea Kalavská

Kalavská: Slovenské zdravotníctvo je starý tanker

29.01.2020 18:51

Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská to povedala na konferencii tieňových ministrov zdravotníctva.

kia

Žilinskej Kii hrozí zastavenie výroby

29.01.2020 18:15

Štrajk autodopravcov zašiel už do krajností. Blokáda hraníc vyústila do obmedzenia automobiliek, na ktoré je odkázané slovenské hospodárstvo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 889
Celková čítanosť: 2213736x
Priemerná čítanosť článkov: 2490x

Autor blogu