Založ si blog

Vôňa hory. . .

Pred týždňom, sme sa podvečer vybrali na vodu k prameňu, ktorý je na okraji lesa.
Bolo asi hodinu po daždi a keď sme vystupovali z auta, boli na ceste a aj na malom provizórnom parkovisku čerstvé mláky, ktoré boli veľkým lákadlom pre moju malú neter.
Sestra si položila na mokrú, drevenú lavičku pod stromami sveter a sadla si na naň. Pohodlne si vystrela nohy a položila ruky na už veľké bruško. Malá princezná čosi džavotala svojmu otcovi, zberala kamienky a snažila so dostať ku najbližšej kaluži.
Zadívala som sa smerom k hore a zacítila som jej vôňu. Vôňu, takú dôverne známu, ktorá bola samozrejmosťou môjho detstva a mladosti. Vôňu, ktorú som necítila celé roky a aj keď, tak len vo veľmi vzácnych okamihoch.
Hora voňala dažďom a letom, mokrým lístím a ihličím, prsťou, bylinkami, machom, hubami, malinami…Voňala pokojom a tichým šumom stromov, mäkkým tichom, ktoré pohlcovalo spev vtákov a bzukot hmyzu, ale aj okolitý ruch bežného života.
Sú chvíle, ktoré človeku stisnú srdce, vyvolajú spomienky a hlboké emócie a vtlačia slzy do očí.
Aj táto chvíľka bola taká. Taká, keď sú zbytočné všetky slová a človek sa oddá pocitom, ticho stojí a vníma len čas, ktorý ho objíme svojou nekonečnosťou. Čas, ktorý plynie aj bez nás, bol, je a bude, aj keď tu už my nebudeme.
Vedľa cesty stála opustená, stará drevenica, ktorú som si pamätala z detstva. Pri jej drevenom, polospadnutom plote, ktorý kedysi oddeľoval dvor od hory, rástla zdivočená, popínavá ruža, obsypaná malými, plnými hlavičkami kvetov.
Odtrhla som jednu vetvičku a odniesla som ju sestre. Potešila sa jej. Jeden kvietok, som zastokla aj malej princeznej za stuhu na klobúčiku.
Zašli sme sa pozrieť na zhorenisko zámku, ktorý kedysi slúžil na rekreácie pre bežných ľudí a teraz z neho ostali len obhorené ruiny. Spomenula som si, ako som tam bola kedysi dávno na matematickom sústredení a zo školy sme tam chodili na výlety a branné cvičenia. Malý park okolo zámku, býval vtedy plný ľudí a lúka pod zámkom zasa plná detí a ich kriku a hier.
Staré časy sa stratili v nenávratne, tak ako doba detstva a mladosti spojená s týmto miestom.
Ale vôňa hory, ktorá mi toto všetko pripomenula ostala rovnaká, nezmenená, taká aká bola kedysi, je teraz a bude aj budúcnosti…

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

rusko

Pavol Rusko sa v kauze Maják nádeje dohodnúť nechce, cíti sa byť nevinný

07.12.2022 11:25

Rusko mal použiť účelovo viazané finančné prostriedky na sociálnu pomoc vo výške 101-tisíc eur na iný účel.

parlament, Mazurek, Suja, Mizík,

Siedmi poslanci z ĽSNS podporia pád vlády. Dôvodom migrácia

07.12.2022 11:22

„Neexistuje argument, ktorý by nás presvedčil, aby sme nehlasovali za vyjadrenie nedôvery," reagoval Beluský.

polícia

Väznil a znásilňoval ženu v rodičovskom dome. Zachránili ju skryté signály

07.12.2022 10:50

Pred sľúbenou cestou za lepším životom presvedčil ženu, aby prespala u jeho rodičov.

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882124x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu