Založ si blog

O „evolučnom tlaku“ kapitalizmu. . .

Pred pár dňami ma zaujal jeden z názorov, v ktorom bolo uvedené, že budovanie komunizmu zmietol evolučný tlak, keď ten nestačil kapitalizmu. S podobnými názormi o tom, že kapitalizmus ako vyspelejší systém, vďaka svojim hodnotám porazil komunizmus, som sa stretla už viac krát a dnes chcem pripomenúť v čom spočíva „evolučný tlak“ kapitalizmu, aj keď tejto téme som sa venovala už viackrát.
Znova chcem pripomenúť históriu toho, ako sa snažil kapitalizmus poraziť rodiace sa budovanie sociálne spravodlivejšej spoločnosti, ktorá je dnes všeobecne nazývaná komunizmom.
Jedným z najzávažnejších „evolučných tlakov“, kapitalizmu bol zrod nacizmu a fašizmu v Nemecku, ktorý bol založený na nenávisti voči komunistom a ľavičiarom, keď reálne hrozilo „nebezpečie“, že moc v Nemecku prevezme Komunistická strana. Ako to všetko skončilo vieme. Otvorená nenávisť kapitalizmu voči komunizmu priniesla jednu z najničivejších vojen v histórii, ale aj tak nezabránila šíreniu ľavicových ideí v Európe, aj keď bola podporovaná a veľmi štedro dotovaná predstaviteľmi kapitalistickej spoločnosti.
Ďalším z „evolučných tlakov“ bol napríklad aj Mccarthizmus v USA, ktorý prenasledoval ľudí s ľavicovým presvedčením, alebo si môžeme pripomenúť celé desaťročia trvajúci konflikt s Kubou.
Aj keď u nás „evolučný tlak“ kapitalizmu prebehol, dalo by sa povedať mierovou cestou, postsocialistické krajiny ostali vyrabované ako po vojne.
Inou kapitolou je pôsobenie „evolučného tlaku“ v Líbyi… Rozbitá krajina, zničená ekonomika, mŕtvi nevinní ľudia, vražda “nenávideného diktátora“ v tak povediac priamom prenose.
Použiť podobný scenár sa snaží „evolučný tlak“ kapitalizmu vo Venezuele.
Všade tam, kde kapitalizmus a jeho predstavitelia vidia hrozbu pre svoj režim, používajú tento „evolučný tlak“ v podobe násilia, prevratov, ničenia, vraždenia, korumpovania a kupovania si vhodných ľudí, ktorí dokážu vykonávať špinavú prácu za nich.
V názore, ktorý som použila ako podklad tohto môjho zamyslenia, bola ešte jedna zaujímavá myšlienka a to, že evolúcia nepozná spravodlivosť. V skutočnosti hovorí všetko o tom, akým spôsobom je vyvíjaný „evolučný tlak“ kapitalizmu vo svete a aj napriek tomu, sa kapitalizmu nepodarilo globálne budovanie iných systémov ako je ten jeho, úplne zničiť.
Veľmi veľa toho napovedá, že v Európe kapitalizmus napokon môže podľahnúť sám svojmu „evolučnému tlaku“, ktorý vyvíjajú na vlastných obyvateľov predstavitelia liberálnej demokracie. A to nielen politikou odtrhnutou od reality bežných ľudí, či slepou službou Mamonu, ale najmä vlastným „humanizmom“, keď chcú obohatiť európsku civilizáciu a spoločnosť o „evolučný tlak“ Islamu v jeho najradikálnejšej podobe.
Už aj sám Dalajláma upozornil európskych predstaviteľov, že utečencom je potrebné pomáhať, ale Európa patrí jej obyvateľom a nie migrantom z moslimského sveta či Afriky.
„Evolučný tlak“ Islamu bude rovnako nespravodlivý ako je ten kapitalistický a podľa správ z celej Európy vieme, akým obohatením bude pre jej obyvateľov.
Osobne si však nemyslím, že kapitalizmus je súčasťou evolúcie ľudstva, ale prejavom jeho samodeštrukcie a návratu na stromy…
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/562248-nacisticky-projekt-plany-zla/galerie/?type=1
https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Mccarthismus
https://www.etrend.sk/relax/libya-jedina-dzamahirija-na-svete.html
http://sodomkalubomir.blog.cz/en/1104/je-mozne-objektivne-hodnotit-situaci-v-libyi
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/malmo-svedsko-nizozemsko-dalajlama-budhismus-zneuzivani-obeti-migrace-uprchlici.A180914_143639_zahranicni_dtt

Psia dušička. . .

15.10.2019

Psia dušička je niečo, čo ma nikdy neprestane prekvapovať. Ale aj snaha psíka, prekabátiť ma, či ochraňovať pred všetkými. Vždy ma rozosmeje, keď vidím nášho beťára ako sa snaží značkovať viac »

Sú politici nadľudia?

14.10.2019

Žiaľ, mnohí uverili tomu, že sú niečo viac, ako ich voliči. Zachutila im moc a finančná odmena za to, že vôbec nemusia niesť zodpovednosť za svoje konanie. Moc a peniaze v mnohých vyvoláva viac »

Duní Dunaj a špina za špinou sa valí. ..

10.10.2019

Celých tridsať rokov na tento náš maličký štátik v srdci Európy. A posledných pár rokov je tej špiny toľko, že normálny človek – občan tejto republiky postupne stráca ešte aj tie posledné viac »

vodovodný kohútik, pohár vody

Z novostavby pri Žiline tečie kontaminovaná voda

15.10.2019 22:47

Kontamináciu by mali podľa zistených informácií spôsobovať dve neskolaudované žumpy.

Most Strazske

Padajúci most v Strážskom možno zbúrajú

15.10.2019 22:09

Okamžite bol uzatvorený pre automobilovú dopravu a odborníci musia zistiť rozsah jeho poškodenia. Vylúčené nie je ani jeho zbúranie a postavenie nového.

Sýria / vojak / vojaci /

Putin a Erdogan diskutovali o situácii v Sýrii

15.10.2019 21:44, aktualizované: 23:19

Telefonát medzi ruským a tureckým prezidentom sa uskutočnil z iniciatívy tureckej strany.

Ukrajina / vojak /

Plán na stiahnutie ťažkých zbraní na východe Ukrajiny zostal na mŕtvom bode

15.10.2019 20:28

Zástupcovia separatistov, Ukrajiny a Ruska v kontaktnej skupine totiž nenašli na utorňajšom kole rozhovorov v bieloruskej metropole Minsk spoločnú reč.