Založ si blog

O „evolučnom tlaku“ kapitalizmu. . .

Pred pár dňami ma zaujal jeden z názorov, v ktorom bolo uvedené, že budovanie komunizmu zmietol evolučný tlak, keď ten nestačil kapitalizmu. S podobnými názormi o tom, že kapitalizmus ako vyspelejší systém, vďaka svojim hodnotám porazil komunizmus, som sa stretla už viac krát a dnes chcem pripomenúť v čom spočíva „evolučný tlak“ kapitalizmu, aj keď tejto téme som sa venovala už viackrát.
Znova chcem pripomenúť históriu toho, ako sa snažil kapitalizmus poraziť rodiace sa budovanie sociálne spravodlivejšej spoločnosti, ktorá je dnes všeobecne nazývaná komunizmom.
Jedným z najzávažnejších „evolučných tlakov“, kapitalizmu bol zrod nacizmu a fašizmu v Nemecku, ktorý bol založený na nenávisti voči komunistom a ľavičiarom, keď reálne hrozilo „nebezpečie“, že moc v Nemecku prevezme Komunistická strana. Ako to všetko skončilo vieme. Otvorená nenávisť kapitalizmu voči komunizmu priniesla jednu z najničivejších vojen v histórii, ale aj tak nezabránila šíreniu ľavicových ideí v Európe, aj keď bola podporovaná a veľmi štedro dotovaná predstaviteľmi kapitalistickej spoločnosti.
Ďalším z „evolučných tlakov“ bol napríklad aj Mccarthizmus v USA, ktorý prenasledoval ľudí s ľavicovým presvedčením, alebo si môžeme pripomenúť celé desaťročia trvajúci konflikt s Kubou.
Aj keď u nás „evolučný tlak“ kapitalizmu prebehol, dalo by sa povedať mierovou cestou, postsocialistické krajiny ostali vyrabované ako po vojne.
Inou kapitolou je pôsobenie „evolučného tlaku“ v Líbyi… Rozbitá krajina, zničená ekonomika, mŕtvi nevinní ľudia, vražda “nenávideného diktátora“ v tak povediac priamom prenose.
Použiť podobný scenár sa snaží „evolučný tlak“ kapitalizmu vo Venezuele.
Všade tam, kde kapitalizmus a jeho predstavitelia vidia hrozbu pre svoj režim, používajú tento „evolučný tlak“ v podobe násilia, prevratov, ničenia, vraždenia, korumpovania a kupovania si vhodných ľudí, ktorí dokážu vykonávať špinavú prácu za nich.
V názore, ktorý som použila ako podklad tohto môjho zamyslenia, bola ešte jedna zaujímavá myšlienka a to, že evolúcia nepozná spravodlivosť. V skutočnosti hovorí všetko o tom, akým spôsobom je vyvíjaný „evolučný tlak“ kapitalizmu vo svete a aj napriek tomu, sa kapitalizmu nepodarilo globálne budovanie iných systémov ako je ten jeho, úplne zničiť.
Veľmi veľa toho napovedá, že v Európe kapitalizmus napokon môže podľahnúť sám svojmu „evolučnému tlaku“, ktorý vyvíjajú na vlastných obyvateľov predstavitelia liberálnej demokracie. A to nielen politikou odtrhnutou od reality bežných ľudí, či slepou službou Mamonu, ale najmä vlastným „humanizmom“, keď chcú obohatiť európsku civilizáciu a spoločnosť o „evolučný tlak“ Islamu v jeho najradikálnejšej podobe.
Už aj sám Dalajláma upozornil európskych predstaviteľov, že utečencom je potrebné pomáhať, ale Európa patrí jej obyvateľom a nie migrantom z moslimského sveta či Afriky.
„Evolučný tlak“ Islamu bude rovnako nespravodlivý ako je ten kapitalistický a podľa správ z celej Európy vieme, akým obohatením bude pre jej obyvateľov.
Osobne si však nemyslím, že kapitalizmus je súčasťou evolúcie ľudstva, ale prejavom jeho samodeštrukcie a návratu na stromy…
Zdroje:
https://www.csfd.cz/film/562248-nacisticky-projekt-plany-zla/galerie/?type=1
https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Mccarthismus
https://www.etrend.sk/relax/libya-jedina-dzamahirija-na-svete.html
http://sodomkalubomir.blog.cz/en/1104/je-mozne-objektivne-hodnotit-situaci-v-libyi
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/malmo-svedsko-nizozemsko-dalajlama-budhismus-zneuzivani-obeti-migrace-uprchlici.A180914_143639_zahranicni_dtt

Sexuálna revolúcia. . .

13.07.2019

Zdá sa, že zasiahla aj Slovensko. Žiaľ, divným spôsobom. Stáročia bol sex, vďaka kresťanskej cirkvi považovaný za niečo nečisté. Za akt, ktorý mal byť len nástrojom na splodenie detí. viac »

A čo dodržiavanie ľudských práv na Slovensku, pani Čaputová. . .

12.07.2019

Je veľmi jednoduché kritizovať iný štát za nedodržiavanie ľudských práv na jeho území a tolerovať hrubé porušovanie tých istých ľudských práv vo vlastnom štáte, v ktorom je pani Čaputová viac »

Sú práva pedofilov najdôležitejším problémom Slovenska?

11.07.2019

Nie, nie sú. Aj keď otvorenie tejto témy, vyvolalo búrlivú diskusiu a vlnu nevôle medzi občanmi. Táto téma bola otvorená práve v čase, keď novozvolená prezidentka p. Čaputová, otvorila viac »

francúzsko, minister životného prostredia Francois de Rugy

Francúzsky minister pre životné prostredie odstupuje kvôli škandálu

16.07.2019 16:11

Dôvodom sú správy o jeho nákladnom životnom štýle, ktoré však sám Francois de Rugy popiera.

Čína - elektromobily

Nemci nakupujú vo veľkom elektromobily, predstihli aj Nórov

16.07.2019 16:05

Nemecko prvýkrát predstihlo Nórsko a stalo sa tretím najväčším trhom s elektromobilmi. Vedie Čína, za ňou sú Spojené štáty.

Martin Fedor

Martin Fedor rokuje s Tomášom Druckerom. Zvažuje, či ostať vo verejnom živote

16.07.2019 15:41

Doplnil, že si na ňom váži práve to, že ešte pred ohlásením vzniku novej strany hľadá koncepčné riešenia.

súd, exekútor, paragraf

Tipos sa s cyperskou firmou súdi 20 rokov, odvolanie strieda odvolanie

16.07.2019 15:14

Takmer 20-ročná sága súdneho sporu národnej lotériovej spoločnosti Tipos a Lemikonu spolu s firmou Five X pokračuje na Najvyššom súde SR.