Založ si blog

Dobré ráno život. . .

Pomyslela som si, keď ma ráno zobudili teplé lúče slnka, prúdiace cez okno, na ktorom som večer zabudla zatiahnuť roletky. Po zamračených a upršaných ránach, keď sa človeku nechce vyliezť z postele, prišlo také krásne ráno, až som mala pocit, že je hriechom márniť čas v posteli.
Neleňošil ani vtáčí drobizg, vyspevoval na plné hrdielka a z diaľky bolo počuť kukanie kukučky.
Po stene liezol malinký pavúčik, ktorý zrejme opustil známy svet za oknom a zablúdil vo zvláštnom svete ľudí, s hladkými stenami, nábytkom a rizikom, že ho niekto pripraví o život.
Pripomenul mi nás ľudí, keď musíme sami takto blúdiť v cudzom svete a hľadáme niekoho, koho poznáme a pomôže nám, alebo hľadáme miesta, ktoré nám dokážu pripomenúť domov a bezpečie.
Mám rada rána, aj keď sú tmavé a chladné a najradšej by som ostala v teple postele. A milujem tie krásne, slnečné a tie, keď si privstanem a pozorujem východ slnka.
Považujem za dar, ráno sa zobudiť a prežiť ďalší deň.
Naše životy sú ako rána, nikdy nevieme, čo presne nám prinesú. Môžeme mať naplánovaných mnoho veci a povinností na deň, ale často sa stáva, že nakoniec je všetko inak.
Môžeme stretnúť dobrých a zaujímavých ľudí, ktorí obohatia náš život, ale aj takých, ktorí dokážu len ničiť všetko okolo seba.
Môžeme prežiť krásny deň, plný radosti, ale aj plný zármutku a bolesti. Tmavé, chladné a upršané rána, nám pripomínajú chvíle života, plné smútku, žiaľu, neistoty. Ale bez nich, by sme nedokázali oceniť, krásu a radosť, možno všedných, ale slnečných dní nášho života.
Mnohí z nás, majú radosť z toho, že sa ráno zobudili a majú pred sebou ešte jeden deň. Jeden deň života, ktorý možno prežijú v chorobe a bolestiach, ale v radosti, že ešte dostali čas byť s blízkymi.
Mnohí z nás, si ani neuvedomia vzácnosť nového rána a života a bez štipky úcty a vďačnosti berú život, ako niečo samozrejmé.
Deň sa pomaly končí a prichádza večer. A ja verím, že zasa ráno budem môcť v duchu povedať, dobré ráno život. Vstať a výjsť ústrety novému dňu a životu.

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

ÚVN SNP Ružomberok, nemocnica

Ktorá je tá najlepšia a najhoršia nemocnica na Slovensku? Pozrite si rebríčky

04.12.2023 12:18

Zverejnili hodnotenie slovenských nemocníc. Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka.

Bidovce Ukrajina odstavené kamióny, poľskí dopravcovia, protest

Kamióny čakajú na hranici s Ukrajinou až desať dní. Blokáda trvá už takmer mesiac

04.12.2023 12:18

Kamióny čakajú na vstup na Ukrajinu cez niektoré hraničné priechody v Poľsku až do desať dní.

šeliga, heger

Heger upozornil Leyenovú na to, že Fico chce zrušiť špeciálnu prokuratúru

04.12.2023 11:54

Heger odlieta do Bruselu, kde bude na túto tému hovoriť s predstaviteľmi Európskej únie.

Zelenskyj, Mashovets, Syrsky, Kupiansk, vojna na Ukrajine

Kličko: Prestaňme klamať, vojna je v patovej situácii. Zelenskyj obchádza Zalužného

04.12.2023 11:15

Vitalij Kličko, bývalý úspešný boxer a kyjevský starosta prehlásil, že vojna na Ukrajine je v patovej situácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5348410x
Priemerná čítanosť článkov: 3915x

Autor blogu