Založ si blog

Fica nemusím, ale. . .

Fica nemusím, ako sa slangovo hovorí. Nesúhlasím s mnohým, čo vykonal, ale…
Štvavá mediálna kampaň voči R. Ficovi, ktorá v posledných mesiacoch presiahla hranicu únosnosti a elementárnej slušnosti, núti zamyslieť sa nad tým, čo je v skutočnosti za tým všetkým.
Verím, že je za tým sklamanie opozičných strán, ktoré sa už videli ako zostavujú vládu a jej predstavitelia robia všetko pre to, aby zdehonestovali všetko to, čo terajšia vláda robí.
Nedávno som pri zberaní podkladov na nové články našla zopár zaujímavých informácií, na ktoré sa v spleti udalostí posledných mesiacov, zabudlo.
Dňa 25.1. 2017 portál Aktuality.sk priniesol krátky článoček o tom, že premiér Fico chcel dať na ústavnom súde prešetriť, či sú privatizačné zmluvy distribučných spoločností – Západoslovenskej energetiky, Stredoslovenskej energetiky a Východoslovenskej energetiky, v súlade so zákonom, pretože štát, aj napriek tomu že vlastnil 51% akcií týchto spoločností, nemal žiadne rozhodovacie právomoci v týchto spoločnostiach.
V ten istý deň, bývalý minister financií I. Mikloš poskytol rozhovor pre denník SME, v ktorom uviedol, že spomínané spoločnosti boli takto privatizované zámerne, aby v týchto firmách mali rozhodujúce práva renomované zahraničné firmy, ktoré mali zastaviť korupciu a politický klientelizmus.
O tom, či to premiér Fico urobil, som informácie nenašla. Ale médiá prinášali celé mesiace „zaručené informácie“, plné fráz “možno, údajne, vraj“, o rôznych škandáloch týkajúcich sa R. Fica. Ešte aj tá nešťastná „Gorila“ sa nakoniec po mediálnej kampani zmenila na „Ficokolu“.
Mohli sme čítať správy, plné obvinení bez dôkazov a mediálnych rozsudkov bez súdu, ohľadom jeho spojenia s mafiou, či dokonca s vraždou novinára Kuciaka a jeho priateľky.
Nenávisť, ktorá je denne propagovaná médiami, priniesla výsledky. Začínam sa obávať, že R. Fica nakoniec obvinia aj z toho, že Zem je guľatá, ak sa to niekomu nebude páčiť a bude chcieť kockatú, alebo aj z búrky, ktorá sa vyskytne niekde pri Hornej Planej, len preto, že mnohí naši občania stratili súdnosť a páči sa im verejné lynčovanie „obetného baránka“.
Na prípade R. Fica vidieť, ako funguje novodobý režim. Odmietanie zodpovednosti za vykonané skutky a jej prenášanie na iných a následné hľadanie vinníka za vlastné zlyhania, patrí k politickému folklóru dneška.
Aké je jednoduché, ukazovať prstom len na jedného človeka a podieľať sa na jeho verejnom lynčovaní a zbavovať sa tak vlastnej zodpovednosti. Mnohí tí, ktorí takto konajú, zabúdajú na jedno. A to, že nič netrvá večne a sami sa môžu stať presne takým istými obetnými baránkami, akých umelo vytvárajú oni samotní, hádzaním vlastnej špiny na iných.
Hovorí sa, že keď nejde o život, nejde o nič.
Na Slovensku však začalo platiť: „Keď ide o peniaze, ide o všetko.“ Dokonca aj o holý život.
Nastal čas, kedy je potrebné začať hovoriť o skutočnej slušnosti, ale najmä o dodržiavaní ľudských práv a zákonov.

Zdroje:
https://www.aktuality.sk/clanok/409754/fico-chce-znovu-otvarat-privatizacie-spred-15-rokov/
https://ekonomika.sme.sk/c/20442737/miklos-na-co-sa-fico-stazuje-ked-pustil-do-energetickych-podnikov-slovenskych-a-ceskych-oligarchov.html
https://focus.hnonline.sk/ekonomika/clanok/1741017-ako-vyzera-energetika-na-slovensku
https://focus.hnonline.sk/ekonomika/clanok/1741018-kto-su-vlastnici-distribucnych-spolocnosti

O „ne“ slušnosti „slušných“. . .

14.12.2019

Vyjadrenie p. M. Havrana na adresu Ľuboša Blahu, ktoré zverejnil portál SME, som si prečítala viackrát. Jedným z dôvodov bolo aj to, že som nikde nečítala statusy Ľ. Blahu, kde by sa vyjadroval viac »

Môj pohľad na politickú kultúru na Slovensku.

13.12.2019

Často premýšľam, či všetko to, čo sa v súčasnosti na Slovensku deje je zámer, alebo normálny jav, vyplývajúci z politickej kultúry, lepšie povedané nekultúry. Komu vyhovuje názorovo rozdelená viac »

Prečo sa celosvetovo presadil kapitalizmus a nie budovanie komunizmu?

10.12.2019

Takto znela otázka, ktorú som dostala v diskusii pod článkom, v ktorom som písala o tom, že v ideálnom svete, by neboli ľudia bez domova, ktorí skončili v biede a živoria v nedôstojných podmienkach. viac »

Vodič sanitky spôsobil nehodu a ušiel

Vodič sanitky spôsobil na bratislavskom obchvate nehodu a ušiel

15.12.2019 09:06

Polícia ho po približne 3 hodinách vypátrala na parkovisku pred jednou z nemocníc.

Evo Morales

Bolívia vydá zatykač na predošlého prezidenta Eva Moralesa

15.12.2019 08:28

Morales vo štvrtok pricestoval do Argentíny, kde mu nová ľavicová vláda prezidenta Alberta Fernándeza udelila azyl.

Ekologická aktivistka Greta Thunberg.

Aktivistka Greta sa vracia domov, nepotešili ju nemecké vlaky

15.12.2019 07:30

Švédska aktivistka Greta Thunbergová rozhodne neurobila reklamu nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn.

D4

Problémy s obchvatom. Jeden úsek D4 viazne

15.12.2019 06:00

Práce na najväčšom slovenskom infraštruktúrnom projekte D4R7 síce napredujú, ale nie všetko je ideálne.