Založ si blog

Socializmus musel skončiť. . .

Prečo?
Z jednoduchého dôvodu. Kapitalistický systém, založený na filozofii Zisku za každú cenu a na vykorisťovaní človeka človekom, urobil a bude sa snažiť urobiť vždy všetko preto, aby tento svoj vlastný systém zachoval.
Prečo?
Pretože zriadenie, v ktorom sú ľudské práva nadradené nad filozofiu Zisku za každú cenu a sú vytvárané sociálne a právne istoty pre obyčajných ľudí, priamo ohrozuje základné idey kapitalizmu.
Celé minulé storočie bolo poznačené neustálym bojom predstaviteľov kapitalizmu s tými, ktorí chceli zmeniť svet a spoločnosť k lepšiemu a chceli vrátiť hodnotu ľudskému životu. S tými, ktorí sa nevzdávali a túžili po sociálne vyspelej spoločnosti, ktorá vracala miliónom ľudí ich ľudskú dôstojnosť.
Spomeniem len pár príkladov toho, aká silná bola snaha kapitalistického režimu o udržanie si vlastnej moci.
Dnes sa už pomaly zabúda na to, akým spôsobom si budoval politickú kariéru Adolf Hitler…
Zrod nacizmu a fašizmu v Nemecku bol založený na otvorenej nenávisti voči komunistom a socialistom v dobe, po prvej svetovej vojne, keď hrozilo, že Komunistická strana prevezme moc a zmení tak spoločenské zriadenie. Stačí sa pozrieť do archívov histórie, aby sme videli, kto všetko a ako podporoval Hitlerov fanatizmus a vďaka komu nacistické Nemecko mohlo rozpútať najničivejšiu vojnu v novodobých dejinách. Mnoho z tých, ktorí ho podporovali sú aj v súčasnosti významnými ekonomickými piliermi nielen Nemecka.
Po porážke nacizmu a fašizmu a po následnom povojnovom usporiadaní Európy začala nastalo nové obdobia boja proti komunizmu s názvom „Studená vojna“, tá trvala dovtedy, až kým sa ju nepodarilo kapitalistickému Západu vyhrať pomocou propagandy a cieleným rozkladom komunistických strán zvnútra, vo Východnej Európe.
Boj proti socializmu a komunizmu vo svete mal rôzne podoby.
Stačí spomenúť , že len na Fidela Castra, bolo pripravovaných viac ako 600 atentátov…
V Amerike ničil život ľuďom Mccarthizmus, niekoľko miliónov ľudí podozrivých zo sympatizovania s komunizmom bolo vypočúvaných a boli o nich vedené záznamy. Kvôli tomu prichádzali o prácu, kariéru, živobytia a istoty, mnohí skončili vo väzení. Neslávne známa je aj poprava manželského páru Rosenbergerovcov, kvôli obvineniu z krádeže plánov atómovej bomby pre ZSSR.
Čo priniesla vojna vo Vietname? Obrovské množstvo mŕtvych nevinných civilistov, ale aj vojakov na oboch stranách.
Vojenský prevrat v Čile… Tak veľmi pripomína súčasný stav vo Venezuele…
Znova budú prenasledovaní, mučení a vraždení nevinní ľudia?
Kto popravil Che Guevaru? Kto riadil a školil vládne jednotky v Bolívii počas vlády prezidenta Barrientosa?
Prečo musel zomrieť Aldo Moro?
Prečo sa nikdy nevysvetlila vražda Olofa Palmeho?
Prečo bol zavraždený M. Kaddáfí?
Prečo nesmú ľudia žiť v sociálne spravodlivej spoločnosti?
Lebo ZISK. Zisk za každú cenu, aj za cenu množstva nevinných obetí.
Socialistický systém, mylne nazývaný „komunistický režim“ , jeho odporcovia nazývajú „totalitným režimom“. Mal svoje nedostatky a chyby, pretože ho tvorili a budovali rôzni ľudia. Mnohí vo viere zmeniť život tých najbiednejších a vykorisťovaných k lepšiemu a snažili sa ľuďom, žijúcim v otrockom vykorisťovaní vrátiť sociálnymi istotami ľudskú dôstojnosť. Mnohí sa na tvorbe nového systému snažili získať osobný prospech a dokázali ho zneužívať na riešenie si napr. osobných sporov.
A aj keď socializmus v našom bývalom štáte nebol bezchybný, dokázal spojiť ľudí a vytvoriť z chudobnej, vojnou zničenej krajiny, moderný štát.
Dával ľuďom nádej a budúcnosť. Napriek tomu musel skončiť.
Prečo?
Po tridsiatich rokoch klamstiev to vidíme každý deň. Kvôli moci peňazí a Zisku za každú cenu.
„Totalitu“ sociálnych istôt, vystriedala „sloboda“ vykorisťovania, byrokracie a dlhového otroctva a mnohí z tých, ktorí prežili pár rokov v tzv. „komunistickej totalite“, vedia a vidia, že boli oklamaní.
Socializmus musel skončiť…
Aj z toho dôvodu, že ľudstvo ešte nedozrelo na zásadnú zmenu spoločnosti, aj keď po nej veľmi túži.
Mnohí špekulujú o tom, čo bude po kapitalizme, ktorý sa sám rúti do záhuby nekontrolovaným ekonomickým diktátom a chamtivosťou mocenských elít.
Ktovie?
Možno, ľudstvo pochopí, čo je dôležité pre jeho prežitie na planéte…

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Reality, panelák, dom, Petržalka

Žena skočila zo strechy petržalskej bytovky, zraneniam podľahla

23.03.2023 16:12

Zo strechy bytového domu na Mamateyovej ulici skočila 53-ročná žena.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995728x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu