Založ si blog

Čas otázok. . .

Pred pár dňami sa vrátila zima. Po pár dňoch slnečného počasia, ktoré prinášalo vôňu predjaria, sa obloha znova zatiahla sivým smútkom a chlad sa šíril ostrým vetrom. Cez okno som pozorovala veľké vločky padajúceho snehu a ohrievala som si uzimené ruky teplom šálky horúceho čaju.
Aj v našich životoch sa striedajú podobné obdobia. Slnečné, teplé obdobie plné smiechu a šťastia, naruší búrka, ktorá dokáže priniesť do života zmätok a nepokoj.
Alebo príde obdobie, keď si myslíme, že sa náš život znova mení a nastávajú chvíle, keď si môžeme trošku vydýchnuť. Práve vtedy ich naruší ostrý chlad smútku, alebo bolesti, ktorý nám pripomenie, aké krehké a krátke sú chvíľky života, keď cítime istotu a pokoj.
Je to čas, keď si mnohí začnú klásť otázky. Otázky o zmysle života, hodnote života, lásky, priateľstva, zdravia, múdrosti, dobra a zla…
Často sa pýtame, prečo sa dobrým ľuďom dejú zlé veci?
Prečo zomierajú v mladom veku ľudia, ktorí by mali ešte žiť?
Prečo zomierajú dobrí ľudia a tí zlí tu ostávajú?
Prečo sú choré a zomierajú malé deti?
Prečo je na svete toľko zbytočnej bolesti a utrpenia?
Prečo je na svete toľko zla a nenávisti?
Otázky, na ktoré je ťažké odpovedať. Ale aj tak by sme mali na ne hľadať odpovede.
Niekedy nám dokážu odpovedať ľudia, ktorých nám osud pošle práve v tej chvíli, keď ich najviac potrebujeme a možno o tom ani sami nevedia.
Aj ja som takto dostala odpoveď na jednu z mojich moju otázok.
Pýtala som sa: „Prečo zomierajú ľudia, ktorí by si zaslúžili žiť, práve preto, že konajú dobro ?“
„Kto koná dobro, namáha srdce a to sa rýchlo opotrebuje, lebo rozdá zo seba to najlepšie… a to ostané srdcu neprospieva“…Napísal mi priateľ …
Čas otázok je dôležitou súčasťou nášho života. Nemali by sme sa prestať pýtať. Len tak, nájdeme a dostaneme odpovede, ktoré dokážu dať nášmu životu smer a rozmer.
Vďaka otázkam a hľadaniu a nachádzaniu odpovedí na ne, dokážeme v živote napredovať , dokážeme robiť rozhodnutia a neprešľapovať nerozhodne na jednom mieste.
Dokážeme žiť aj napriek všetkým životným prekážkam, ktoré sa nevyhnú nikomu z nás.
Dokážeme byť a ostať ľuďmi…

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995759x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu