Založ si blog

Ja sledujem, ty sleduješ, oni sledujú. . .

Sleduje vás vaša webkamera? Sledujú vás súbory vo vašom počítači? Sleduje vás váš televízor, chladnička, mobil?
Nuž, zlaté časy, keď nás sledovali eštebáci a susedia, už dávno skončili.
Vtedy sme ešte vedeli, kto a ako nás sleduje a čo nám hrozí.
Dnes mám pocit, že nás sleduje pomaly všetko, nielen ľudia. V súčasnej vyspelej, technickej a technologickej dobe sa sledovanie stalo samozrejmosťou a mnohí ľudia si ani neuvedomujú pod akým drobnohľadom sú.
Priznám sa, tiež sledujem… Sledujem správy o tom, ako nás sledujú a každý deň vidíme výsledky poctivého sledovania, o ktorom ľudia ani len netušia, že je to v skutočnosti „sledovanie“.
Dnes som napríklad sledovala najnovšie správy z domáceho prostredia, kde som dozvedela, ako na Slovensko zavítal zástupca Veľkého brata, ktorý sa veľmi rád pozerá a všetko vidí a ktorý prišiel dať našej vrchnosti dobré rady o tom, čo môže Slovač nakupovať, aby si nebodaj Veľkého brata nepohnevala.
Stalo sa to, čo Veľký brat nepredpokladal, že v tieni jeho povýšeneckej samovlády, ktorú si vydobýja vo svete násilím, zastrašovaním a nadvládou moci peňazí vyrástol Malý brat, ktorý si svoj rešpekt získava vedomosťami, rozumom a usilovnou prácou. Veľký brat sa zľakol, pretože zaspal na vavrínoch svojej samoľúbosti a arogancie, keď si myslel, že zneužívaním vlastnej moci, môže všetko. Doteraz spokojne on sledoval všetko a všetkých a využíval to vo svoj prospech a obava z toho, že by Malý brat urobil to isté, narušila jeho plány. Veľký brat vo svojej nafúkanosti zabudol na to, že veľkosť a hrubá sila nie sú všetko a že skutočná sila sa skrýva v rozume a múdrosti. Snaží sa síce s milým úsmevom „usmerňovať“ tých, ktorým „demokraticky vládne“, aby neprišiel o svoju nadvládu, ale čoraz viac ľudí sa ho prestáva báť. Možno aj preto, lebo aj oni sledujú. Sledujú to ako sa veľký brat správa a čo tým v skutočnosti sleduje.
Jeho verní, nás síce nútia, aby sme sledovali hlúposti, ktoré nám denne posúvajú a vydávajú za dôležité, ale množstvo ľudí už dávno pochopilo, že je to len balast potrebný na zakrytie aj napríklad toho, že Veľký brat sa celé roky pozerá a sleduje každý náš krok, či sa nám to páči alebo nie.
Čo môžeme urobiť my, ktorí sme sledovaní, často aj vďaka vlastnej hlúposti a naivite?
Môžeme prestať sledovať to, čo nám náš Veľký brat ponúka a o čom tvrdí, že je pre nás dôležité a začať sledovať to, čo môže priniesť pozitívnu zmenu v našich životoch. Sledovať to, čo môže zmeniť nás samotných a naše videnie sveta. Môžeme sledovať to, čo nás urobí múdrejšími, vyspelejšími.
Možno potom mnohí z nás pochopia, že ten, čo ich sledoval, dokonca prenasledoval, bol ich vlastný strach, ktorý ich urobil otrokmi nielen Veľkého brata, ale všetkých Veľkých bratov, ktorí ovládajú svet a aj nás samotných.

Socializmus s ľudskou tvárou. . .

22.08.2019

Včera popoludní som počúvala spomienky, ktoré vysielala jedna z rozhlasových staníc, na udalosti, ktoré sa odohrali v auguste 68. Bola tam aj anketa, v ktorej sa pýtali ľudí ako oni vnímali viac »

Niečo na tom Ficovi je. . .

20.08.2019

Pomyslela som si, keď som si prečítala nový komentár pána Vagoviča, ktorého titulok znel „Fico je vystrašený na smrť“. V posledných dňoch nabralo šírenie nielen Kočnerohystérie, ale viac »

Klamstvo ako nástroj moci. . .

18.08.2019

Stačí, aby bolo pekne sformulované, bolo podložené faktami s prívlastkami „ údajne, vraj, určite“, vyrobenými na objednávku a povedané v pravý čas. Pre istotu ho treba prikrášliť srdcervúcim viac »

Boris Johnson, Emmauel Macron

Johnson v paláci u Macrona ako doma, s chodidlom na stolíku

23.08.2019 09:12

Britský premiér Boris Johnson očividne nebol v Paríži nervózny z rozhovorov o brexite s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Youtube

YouTube zablokoval za kampaň proti protestom v Hongkongu 210 kanálov

23.08.2019 08:31

Tie sa totiž podľa YouTube zrejme stali súčasťou koordinovanej kampane namierenej proti protestom v Hongkongu.

elektromobil, nabijanie elektromobilu, nisan, nabijacia stanica,

Milión elektrických áut o štyri roky. Nemci chcú rázne pohnúť elektromobilitou

23.08.2019 08:10

Nemecká kancelárka Angela Merkelová očakáva, že na nemeckých cestách bude najneskôr do roka 2022 milión elektrických vozidiel.

Patriot / USA / armáda /

USA definitívne stiahli ponuku predaja systému Patriot Turecku

23.08.2019 07:52

Dôvodom je rozhodnutie Ankary zaobstarať si ruský systém S-400, ktorého prvú dodávku už Moskva realizovala.