Založ si blog

Ja sledujem, ty sleduješ, oni sledujú. . .

Sleduje vás vaša webkamera? Sledujú vás súbory vo vašom počítači? Sleduje vás váš televízor, chladnička, mobil?
Nuž, zlaté časy, keď nás sledovali eštebáci a susedia, už dávno skončili.
Vtedy sme ešte vedeli, kto a ako nás sleduje a čo nám hrozí.
Dnes mám pocit, že nás sleduje pomaly všetko, nielen ľudia. V súčasnej vyspelej, technickej a technologickej dobe sa sledovanie stalo samozrejmosťou a mnohí ľudia si ani neuvedomujú pod akým drobnohľadom sú.
Priznám sa, tiež sledujem… Sledujem správy o tom, ako nás sledujú a každý deň vidíme výsledky poctivého sledovania, o ktorom ľudia ani len netušia, že je to v skutočnosti „sledovanie“.
Dnes som napríklad sledovala najnovšie správy z domáceho prostredia, kde som dozvedela, ako na Slovensko zavítal zástupca Veľkého brata, ktorý sa veľmi rád pozerá a všetko vidí a ktorý prišiel dať našej vrchnosti dobré rady o tom, čo môže Slovač nakupovať, aby si nebodaj Veľkého brata nepohnevala.
Stalo sa to, čo Veľký brat nepredpokladal, že v tieni jeho povýšeneckej samovlády, ktorú si vydobýja vo svete násilím, zastrašovaním a nadvládou moci peňazí vyrástol Malý brat, ktorý si svoj rešpekt získava vedomosťami, rozumom a usilovnou prácou. Veľký brat sa zľakol, pretože zaspal na vavrínoch svojej samoľúbosti a arogancie, keď si myslel, že zneužívaním vlastnej moci, môže všetko. Doteraz spokojne on sledoval všetko a všetkých a využíval to vo svoj prospech a obava z toho, že by Malý brat urobil to isté, narušila jeho plány. Veľký brat vo svojej nafúkanosti zabudol na to, že veľkosť a hrubá sila nie sú všetko a že skutočná sila sa skrýva v rozume a múdrosti. Snaží sa síce s milým úsmevom „usmerňovať“ tých, ktorým „demokraticky vládne“, aby neprišiel o svoju nadvládu, ale čoraz viac ľudí sa ho prestáva báť. Možno aj preto, lebo aj oni sledujú. Sledujú to ako sa veľký brat správa a čo tým v skutočnosti sleduje.
Jeho verní, nás síce nútia, aby sme sledovali hlúposti, ktoré nám denne posúvajú a vydávajú za dôležité, ale množstvo ľudí už dávno pochopilo, že je to len balast potrebný na zakrytie aj napríklad toho, že Veľký brat sa celé roky pozerá a sleduje každý náš krok, či sa nám to páči alebo nie.
Čo môžeme urobiť my, ktorí sme sledovaní, často aj vďaka vlastnej hlúposti a naivite?
Môžeme prestať sledovať to, čo nám náš Veľký brat ponúka a o čom tvrdí, že je pre nás dôležité a začať sledovať to, čo môže priniesť pozitívnu zmenu v našich životoch. Sledovať to, čo môže zmeniť nás samotných a naše videnie sveta. Môžeme sledovať to, čo nás urobí múdrejšími, vyspelejšími.
Možno potom mnohí z nás pochopia, že ten, čo ich sledoval, dokonca prenasledoval, bol ich vlastný strach, ktorý ich urobil otrokmi nielen Veľkého brata, ale všetkých Veľkých bratov, ktorí ovládajú svet a aj nás samotných.

Čo sa stane, keď prestaneme premýšľať. . .

24.03.2019

Myslenie, premýšľanie, by malo byť pre človeka také prirodzené ako napríklad dýchanie. Je normálne pýtať sa, hľadať odpovede, riešenia problémov. Je normálne učiť sa, poznávať nové viac »

Drozdy. . .

19.03.2019

Vystúpila som na jednej z prešovských autobusových zastávok a prvé, čo som začula, bol prenikavý spev vtákov. Bolo to, ako na nejakej speváckej súťaži, kde sa speváci snažia predviesť viac »

Akú hodnotu má suverenita štátu?

17.03.2019

Žiadnu, alebo nesmiernu? Dá sa vyčísliť a určiť cena suverenity jedného malého štátika, akým je Slovensko? Asi áno. Pretože v posledných pár dňoch sme sa dozvedeli, že to môže byť viac »

Jeruzalem, americká ambasáda

Rumunsko a Honduras uznali Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

24.03.2019 18:59

Izraelskí politici ich rozhodnutie privítali.

osýpky, očkovanie, dieťa, lekár, injekcia

Chlapec spadol do žumpy, v kritickom stave ho previezli do nemocnice

24.03.2019 18:40

Chlapca po zabezpečení základných životných funkcií previezli k vrtuľníku.

Čína, juan, mena, peniaze

Čína nechce ustúpiť USA pri technologických spoločnostiach

24.03.2019 16:25

Čína odmieta urobiť ústupky týkajúce sa obmedzení technologických firiem, ktoré požadujú USA.

volby, prezident,  zs jeseniova, urna, 2019

Od soboty platí zákaz zverejňovať prieskumy, ministerstvo vnútra opäť spúšťa infolinku

24.03.2019 16:12

Vo volebnú sobotu bude infolinka fungovať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.