Ekonomický parazitizmus v praxi…

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

Včera som v krátkom zamyslení písala o „diktatúre parazitimu“.

Ako vyzerá parazitimus v praxi?

Včera v programovom vyhlásení novej Ficovej vlády na roky 2023 – 2027  zaznelo v bode 4. cit: „Novú vládu Slovenskej republiky čaká aj súboj o bezpečné dodávky energií za dostupné ceny.“

V súvislosti s touto veľmi vážnou témou, zazneli mnohé závažné informácie ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorá je v súčasnosti vo veľmi zlom technickom stave, pretože jej osem turbín je podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu viac ako desať rokov po životnosti. Investícia do ich výmeny sa odhaduje na 230 miliónov eur, kým pred pár rokmi by to bolo cca 80 miliónov eur.

Výmena týchto turbín bola podľa vlády potrebná už v roku 2015, keď štát prebral Vodnú elektráreň Gabčíkovo od spoločnosti ENEL, ktorá ju prevádzkovala deväť rokov bez akýchkoľvek investícií  a počas týchto rokov získala približne 490 mil. eur vrátane úrokov.

Rekonštrukcia Vodnej elektrárne však od roku 2015 nebola zrealizovaná.

Vo včerajšom rádiožurnále sro minister Taraba uviedol cit: „Úplne v havarijnom stave je Gabčíkovo, turbíny tam, vzhľadom na to, že sme predali elektrickú energiu dopredu, a keby sa naozaj tým turbínam niečo stalo, sú to v stovkách miliónov straty pre Gabčíkovo…“

A presne takto vyzerá skutočný parazitizmus v praxi.

Je zaujímavé, že spoločnosť ENEL prevádzkovala túto vodnú elektráreň deväť rokov bez investícií, ale aj to že kvôli rôznym prieťahom táto nutná výmena turbín nebola doteraz uskutočnená. Napriek tomu, však elektrická energia bola „dopredu predaná“.

Preto je potrebné, aby minister Taraba ozrejmil verejnosti aj tento fakt,  o ktorom hovoril.

Pretože za havarijný stav Vodnej elektrárne Gabčíkovo  a dopredu predanú elektrickú energiu sú zodpovední konkrétni ľudia, ktorí boli v riadiacich funkciách, vedeli o týchto problémoch a aj napriek tomu, predali ešte nevyrobenú el. energiu, čím ohrozili nielen samotnú Vodnú elektráreň Gabčíkovo, ale aj štát a občanov.

A v právnom štáte, by títo ľudia museli niesť úplnú zodpovednosť za následky  svojho konania.

Ako bude nová vláda postupovať v tomto probléme ukáže čas a rovnako sa ukáže, či nová vláda dokáže kompetentne riešiť takého vážne úlohy.

 

Devana

14. november 2023

 

Článok bol pôvodne zverejnený na: Belobog.sk

V duši. . .

12.10.2025

V duši mi pulzuje chuť nového života a túžba kráčať do prítmia snov a nekonečna poznania lásky... A odrazu cítim tichú ozvenu smútku spomienok na každú premárnenú chvíľu hľadania dotykov Boha tam, kde nádej stratila dych a čas plynie rýchlejšie ako posledný záchvev života... V duši mi pulzuje chuť nového života stačí len vystrieť ruku k nádeji, [...]

Genocída v Gaze je iba vrcholom ľadovca zvrátenosti „vyspelej západnej civilizácie“…

26.09.2025

Včera večer verejnoprávna televízia STVR 2, odvysielala dokumentárny film belgického filmára Johana Grimonpreza s názvom „Soundtrack k štátnemu prevratu“, v ktorom boli zmapované udalosti v Afrike na začiatku šesťdesiatych rokov. Vtedy šestnásť afrických štátov získalo nezávislosť a stali sa členmi OSN a stredom diania boja o ich skutočnú nezávislosť [...]

O konsolidácii, dezolátoch, múdrosráčoch a opiciach…

12.09.2025

Tak sa nám na Slovensku znova protestuje, tentoraz znova proti Ficovi, ale aj konsolidácii a hlavne zdražovaniu. Hovorí sa, že „pamäť davu“ trvá približne dva týždne a práve na to vsadili organizátori terajších protestov, pretože ľudia už naozaj zabudli, aké zdražovanie nastalo počas vlád bývalej liberárno-progresívnej garnitúry, ktorá občanov Slovenska [...]

Miloš Zeman

Exprezident Zeman ostáva po operácii hospitalizovaný. Ruší pracovný program

19.10.2025 20:31

Počas desiatich rokoch vo funkcii prezidenta skončil v nemocnici niekoľkokrát.

kim čong un

Kim má o jedného muža menej. Vojak KĽDR dezertoval extrémne nebezpečnou cestou k susedom

19.10.2025 20:24

Ide o prvého vojaka od augusta minulého roka, ktorý spoločnú pozemnú hranicu s Južnou Kóreou prekročil.

Hasič / Pes /

V dedinke na Zemplíne horel rodinný dom. Škoda presiahla 80-tisíc eur

19.10.2025 19:46

Hasičom sa podarilo z domu zachrániť psíka.

Ladislav Kamenický / Robert Fico /

Rokom 2026 to neskončí. Fico potvrdil pokračovanie konsolidácie aj v ďalších rokoch, no v inej podobe

19.10.2025 19:28

Hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok by sa malo podľa premiéra uskutočniť v utorok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,440
Celková čítanosť: 6118390x
Priemerná čítanosť článkov: 4249x

Autor blogu