Doba komediantov. . .

Pomyslela som si, keď sa prevalil alkoholový exces, nášho novodobého tribúna a predstaviteľa „slušných ľudí“, pána Stankeho.
Pamätám si ostré odsudzovanie hercov z minulého režimu, ktorí vraj kolaborovali so systémom. Ich tvorba bola kritizovaná, zosmiešňovaná, opľúvaná. Len preto, že hrali vo filmoch a seriáloch, ktoré propagovali obyčajnú ľudskú prácu, bežný život ľudí, ale napríklad aj obdobie Druhej sv. vojny, či SNP. Herecký kumšt brali ako poslanie a povolanie a svojou tvorbou, sa snažili divákov nielen zabaviť, ale aj ukázať, že ich herecké umenie, môže ľudí naučiť niečo nové, prinútiť premýšľať o rôznych veciach. Dokázali obecenstvo zaujať, dojať, rozosmiať, dať radosť.
V dnešnej dobe umelcov – hercov, denne vídame v televízií a v iných médiách.
Ja osobne, som práve kvôli ich „výkonom“ prestala pozerať televíziu. Novodobé slovenské seriály nepozerám vôbec, sem – tam si pozriem nejaký film, ale väčšinou bývam sklamaná. Práve kvôli tomu, že kvalita „umenia“ zodpovedá kvalite doby.
Slabé herecké výkony, za ktoré by sa hanbili aj ochotníci, nedokážu človeka vôbec osloviť. Afektovaný, nepresvedčivý prejav, ale aj povrchné scenáre a príbehy, ktorých nedostatky sú kompenzované sexuálnymi scénami, násilím a vulgárnym vyjadrovaním sa, aj tam kde je to nepochopiteľné a nežiaduce, majú vraj v divákoch vyvolávať emócie.
Ale aké emócie môže takéto umenie vyvolať?
O to viac ma prekvapuje, ako sú títo ľudia politicky angažovaní a snažia sa byť hlásnymi trúbami novodobého režimu. Mnohí sú médiami umelo pretláčaní do povedomia ľudí, ako kasta privilegovaných nadľudí, len preto, že stoja na správnej strane politického spektra. A začali sa tak správať. Sebavedome a arogantne, drzo sa vysmievajú z obyčajných ľudí, ktorí si poctivo zarábajú na živobytie.
O to smutnejšie, je pozerať sa na ich herecké výkony na rôznych politických podujatiach a protestoch. Vedia, že musia svoje roly zahrať veľmi dobre, pretože od toho závisí ich existencia.
Vedia, že majú svoju cenu a ak prestanú byť potrebnými, tak skončia a skončí aj ich bezprácny život na výslní.
Neviem, či si uvedomujú, že v skutočnosti ukazujú pravú tvár a hodnoty tejto doby, ktorá pohŕda morálnymi a etickými princípmi viac, ako iné zriadenia v minulosti.
Doby komediantov, v ktorej sa mnohí ľudia, vďaka peniazom a pocitu moci radšej hrajú na niekoho a niečo, kto a čo nie sú, ako keby mali len normálne „žiť“ a vytvárať hodnoty, ktoré by spoločnosť posúvali vpred.
V dobe komediantov sa títo ľudia, na rozdiel od iných skutočných umelcov, len hrajú na hercov.
Dobrý herec je taký, ktorý sa dokáže vcítiť do úlohy, ktorú hrá tak, že mu ľudia veria.
V dnešnej dobe komediantov, ľudia prestávajú veriť nielen komediantom, ktorí sa hrajú na hercov, ale aj komediantom, ktorí sa hrajú na politikov. Začínajú im však veriť, že hrajú svoje vlastné hry o moc, hnaní túžbou po nej a po mamone.

V duši. . .

12.10.2025

V duši mi pulzuje chuť nového života a túžba kráčať do prítmia snov a nekonečna poznania lásky... A odrazu cítim tichú ozvenu smútku spomienok na každú premárnenú chvíľu hľadania dotykov Boha tam, kde nádej stratila dych a čas plynie rýchlejšie ako posledný záchvev života... V duši mi pulzuje chuť nového života stačí len vystrieť ruku k nádeji, [...]

Genocída v Gaze je iba vrcholom ľadovca zvrátenosti „vyspelej západnej civilizácie“…

26.09.2025

Včera večer verejnoprávna televízia STVR 2, odvysielala dokumentárny film belgického filmára Johana Grimonpreza s názvom „Soundtrack k štátnemu prevratu“, v ktorom boli zmapované udalosti v Afrike na začiatku šesťdesiatych rokov. Vtedy šestnásť afrických štátov získalo nezávislosť a stali sa členmi OSN a stredom diania boja o ich skutočnú nezávislosť [...]

O konsolidácii, dezolátoch, múdrosráčoch a opiciach…

12.09.2025

Tak sa nám na Slovensku znova protestuje, tentoraz znova proti Ficovi, ale aj konsolidácii a hlavne zdražovaniu. Hovorí sa, že „pamäť davu“ trvá približne dva týždne a práve na to vsadili organizátori terajších protestov, pretože ľudia už naozaj zabudli, aké zdražovanie nastalo počas vlád bývalej liberárno-progresívnej garnitúry, ktorá občanov Slovenska [...]

Košice zoo levica

Bratislavská zoo má novú obyvateľku. Levica Leia má vytvoriť pár so Sambom a zachrániť druh

22.10.2025 13:38

Zoologická záhrada Bratislava privítala sedemročnú levicu Leiu z Česka. Podarí sa zabezpečiť kľúčový chov vzácnych bielych levov juhoafrických?

Gröhling

Liberáli apelujú na Pellegriniho, aby vyzval Fica k požiadaniu o vyslovenie dôvery vláde

22.10.2025 13:29

Rozpočet je výsmechom v rámci zodpovedného hospodárenia našej krajiny a dláždi cestu, ktorou išlo Grécko, tvrdí SaS.

Mzia Amaglobeli / Andrzej Poczobut /

Laureátmi Sacharovovej ceny sa stali novinári Poczobut a Amaglobeliová

22.10.2025 13:15

Obaja sú v súčasnosti väznení.

Serbia / Belgrade /

Pred parlamentom v Belehrade vypukol požiar, údajne sa aj strieľalo

22.10.2025 12:55

Pri incidente utrpela zranenia jedna osoba.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,440
Celková čítanosť: 6123575x
Priemerná čítanosť článkov: 4252x

Autor blogu