Založ si blog

Čaro úsmevu. . .

Pred pár týždňami som sa ráno ponáhľala na autobus. Na križovatke som videla, že už je na zastávke.
Trošku ma to prekvapilo, mala som pocit, že idem dosť skoro a preľakla som sa, že odíde bezo mňa.
Stávalo sa, že autobusy išli pár minút skôr, keď nastupovalo menej ľudí a nečakali na zastávkach.
Zrýchlila som krok, ale šofér mi ukazoval, že sa nemusím náhliť. Bol to mladý muž, skoro stále zamračený, nekomunikatívny. S úsmevom som sa mu poďakovala a on mi odpovedal, že vždy čaká do doby, kým nemá odchod a že vie, že ráno cestujem jeho spojom a aj keby som meškala, tak počká.
Posadila som sa dopredu a začali sme sa rozprávať. Len také všedné veci, ale rozprávali sme sa. Vtedy som ho videla prvý krát sa aspoň trošku usmiať. Vyzeral celkom inak. Potom som ho pár týždňov nevidela.
Minulý týždeň, som sa znova ráno ponáhľala. Fúkalo, pršalo a ja som zasa „dobiehala“ na autobus.
Znova išiel ten mladý muž a keď som nastupovala, začali sme obaja smiať. Presná tá istá situácia, ako keď sme sa videli naposledy. Ani neviem, ako sa to stalo, ale začali sme sa rozprávať ako známi, ktorí sa dlhšiu dobu nevideli. Povedala som mu, že si musím skontrolovať pončo, či nemám niekde oslintanú ozdobu od nášho havíka, ktorý ma vždy vyprevádza k bráničke. Rozhovory o psíkoch sú vždy veľmi nebezpečná téma, posúvajú ľudí v rozhovoroch k iným myšlienkam a čas pri nich rýchlo uteká.
Včera som videla úžasnú zmenu toho mladého muža. Zo zamračeného a na slovo skúpeho chalana sa stal zhovorčivý, pekný mladý muž, s ešte krajším úsmevom.
Poobede, keď som sa vracala domov jeho spojom a vystupovala som, usmiali sme sa a šibalsky na seba žmurkli.
Neviem kedy a či ho vôbec ešte uvidím, ale stále mám radosť z jeho úsmevu.
Možno by to bol úplne banálny príbeh, ak by neskrýval skutočný zmysel života, ktorý sa skrýva aj v našom správaní sa ku iným ľuďom a vypovedá o nás samotných veľmi veľa. O hodnotách, ktoré sú pre nás dôležité. O tom, akí v skutočnosti sme, aj keď sa pred svetom a ľuďmi chránime rôznymi maskami.
Úsmev je zázračná vec. Dokáže mnoho. Vyvolať úsmev na tvári toho druhého, urobiť deň krajším, keď sa nám bežné starosti riešia oveľa ľahšie. Dokáže ukázať, akí sme naozaj.
Čaro úsmevu je veľmi silná zbraň voči zbraniam nástrahám sveta okolo nás. Vďaka nemu vieme pochopiť význam hodnôt, ktoré sú v živote dôležité. A tými sú priateľstvo či láska, ale aj spolupatričnosť a empatia.
Čaro úsmevu nám pomáha prekonávať bariéry medzi nami, ktoré sme sa sami postavili a prejaviť kúsok ľudskosti, ktorá by mala byť podstatou nášho bytia.
Posielam všetkým, do tohto zamračeného a upršaného dňa, malý úsmev…

Komu v skutočnosti slúžia politici a politické strany?

22.03.2023

Pred pár dňami som si vypočula video poslancov Suju a Mazureka v ktorom hovorili o tom, že americká ťažobná firma Alpine Oil & Gas podala na svetovú banku arbitrážnu žalobu, ktorou chcú od SR vysúdiť 600 miliónov eur za to, že im štát neumožnil ťažiť ropu na severovýchode Slovenska s nedoziernymi a katastrofálnymi ekologickými dopadmi pre celý [...]

„Z blata do kaluže a naspäť“ – mýtus o politike a politických stranách…

19.03.2023

Kedysi dávno som v jednej debate čítala názor, že politické strany sú potrebné (aj na Slovensku), kvôli pluralite politických názorov. Áno, je to známe klišé, ktorým sa neustále ospravedlňuje hojný výskyt politických strán a politikárčenia najmä v našom štáte. Čo však skutočne politika a politické strany znamenajú pre Slovákov posledných viac [...]

„Šoková terapia“

10.02.2023

Pred pár dňami, keď sa prevalil škandál, že súkromná televízia TA3 „stiahla“, čiže „scenzurovala“ rozhovor moderátorky Anky Žitnej s americkým ekonómom J. Sachsom v relácii „Tak takto“ som napísala krátky status s názvom „Neverte všetkému“, v ktorom som pár vetami pripomenula čitateľom, kto je J. Sachs a jeho činnosť po páde [...]

Charles Michel, António Guterres

Miliardy sú na stole. Je Európa pripravená na vojnovú výrobu?

23.03.2023 18:33

Slovensko je za to, aby Európska únia vynaložila ešte viac peňazí na vojenskú podporu Ukrajiny. Na summite EÚ v Bruselu to uviedol premiér Eduard Heger.

Dmitrij Medvedev

Zatknú Putina v Juhoafrickej republike? Bolo by to vyhlásenie vojny Rusku, tvrdí Medvedev

23.03.2023 16:59

Juhoafrická republika, do ktorej by mal vycestovať Putin, je jedným zo 120 štátov sveta, ktoré majú povinnosť zadržať na svojom území každého, na koho bol vydaný zatykač ICC.

Sauli Niinistö

Fínsko je bližšie k vstupu do NATO

23.03.2023 16:45

Turecký parlament urobil prvý krok k ratifikácii vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. Potrebné zákony podpísal tiež fínsky prezident.

Igor Matovič, parlament

Na ďalšiu atómovku má Matovič už aj plán B a C. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách chce presadiť za každú cenu

23.03.2023 16:22

Ak návrh prejde, štát podľa šéfa OĽANO pokryje náklady mimoriadnym zdanením Slovnaftu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,293
Celková čítanosť: 4995767x
Priemerná čítanosť článkov: 3864x

Autor blogu