Založ si blog

Pár slov o propagande. . .

Pozerala som dokument s názvom „Nacistický projekt“ a mala som pocit, že to, čo vidím, poznám zo súčasnosti, aj keď v inej forme.
Propaganda, z latinského propagare – rozhlasovať, rozširovať, je spôsob rozširovania myšlienok, názorov a informácií s cieľom zmeniť a ovplyvniť názory a postoje masy ľudí. Koná tak pomocou skresľovania faktov, vytváraním falošných vyšších cieľov a zneužívania ľudských vášní. Dokáže šíriť strach a nenávisť , ktoré sa často menia na násilie.
Takto definovali výraz „propaganda“ rôzne slovníky, či wikipédia.
Propaganda tu bola v minulosti, je prítomná v súčasnosti a bude využívaná a zneužívaná aj v budúcnosti, ak tomu ľudstvo v mene mieru a pokroku ľudstva nezabráni.
Hovorí sa, že majstrom vo vytváraní a rozširovaní propagandy bol nacistický pohlavár Josef Goebbels, ktorému sa pripisuje výrok: „Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.
Ľuďom, ktorí poznajú históriu nástupu nacistickej ideológie v Nemecku pred II. sv. vojnou, nie je neznáme meno Horst Wessel, ktorý sa vďaka premyslenej Goebbelsovej propagande, stal nacistickou ikonou, mučeníkom v boji proti komunistom a ľavičiarom.
Propaganda vykresľovala H. Wessela ako statočného mladého muža, ktorý sa presťahoval do chudobnej štvrte, aby tam obetavo pomáhal robotníkom v boji proti komunistickým a ľavicovým agitátorom a preto bol zavraždený komunistami. V skutočnosti to bol násilnícky organizátor SA- hnedých košieľ, ktorý sa vyžíval v násilí. Organizovaním rôznych stretnutí a pochodov vyvolával konflikty a ostré strety s komunistami a ľavičiarmi, ale aj políciou.
Vo Viedni sa zamiloval do bývalej prostitútky Erny Jänicke s ktorou začal žiť v Berlíne, kam sa presťahoval pomáhať bojovať proti „Červenému zlu“, v podnájme. Po nezaplatení nájomného mal ostrý konflikt s majiteľkou bytu u ktorej bývali a tá hľadala pomoc u komunistov. Tí jej najskôr odmietli pomôcť, ale keď sa dozvedeli o koho sa jedná, rozhodli sa konať. Wessel bol postrelený do hlavy Albrechtom Höhlerom a na následky zranenia neskôr zomrel.
Joseph Goebbels urobil z Wesselovho pohrebu majstrovské dielo nacistickej propagandy a z piesne, ktorú Wessel napísal pár mesiacov pred smrťou sa stala neoficiálna nacistická hymna.
Ako jednoducho sa dá správnou propagandou vyrobiť z neznámeho človeka mučeník, hrdina, ikona?
Aké je jednoduché vytvoriť na propagandistické účely zo lži pravdu?
Čo vieme o súčasných „hrdinoch“?
Len to, čo „musíme“ vedieť a iný názor začína byť neprípustný.
Znova sa začínajú vytvárať „strážcovia správneho názoru“ , ktorí začali usporadúvať verejné a mediálne „hony na čarodejnice“ a bez akýchkoľvek zábran „lynčujú“ ľudí s iným názorom.
Ako sa toto všetko skončí?
Tak ako pred 90timi rokmi?
Znova budú ľudia prenasledovaní, perzekuovaní, zatváraní a zabíjaní, len preto, že majú iný názor?
Už viackrát som písala, že doba sa mení, ale ľudia nie.
V každej dobe a v každom zriadení, bude vládnuca trieda na udržanie si moci využívať propagandu.
Z histórie vieme, ako často kvôli ovládnutiu iných, vznikali vojnové konflikty, ktoré si vyžiadali mnoho nevinných obetí.
Propaganda dokázala v minulosti obhájiť nezmyselné vraždenie a ničenie vo vojnách a robí to aj dnes. Možno sofistikovanejším spôsobom, ale princíp ostáva rovnaký.
Dokáže tomu ľudstvo zabrániť, alebo sa bude podieľať na sebazničení?

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Horst_Wessel
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Goebbels

Pár slov o referende a nielen o ňom…

18.01.2023

Pár dní premýšľam, či sa mám vyjadriť k otázke referenda, alebo nie. Kým mainstreamové médiá referendum viac-menej ignorujú a prinášajú informácie o mocenských rošádach našej ne-vlády a vyjadrenia politikov o tom, ako vláda v demisii musí pomáhať občanom štátu, tak v alternatíve a na soc. sieťach prebiehajú diskusie zástancov aj odporcov referenda. [...]

Stačí? .. .

08.01.2023

Stačí povedať iba pár slov, keď sa mení svet v nás? Stačí sa iba pozerať len tak do očí, keď sa duša chveje žiaľom? Stačí sa iba usmiať na život, keď uteká ako splašené zviera? Stačí sa iba ticho modliť, keď spolu s dušou zomiera aj svet? Stačí sa iba obzrieť za tiene smútku, keď sa rodí nové svetlo? Stačí povedať iba pár slov, keď k nám [...]

Svetlo. . .

20.12.2022

Vonku sa rozvidnelo a nočnú tmu vystriedalo denné svetlo. Napriek tomu panuje zvláštna zimná, pochmúrna atmosféra. Prudký vietor strháva posledné zvyšky lístia, ktoré ešte ostalo na prastarej jabloni. Veľké záveje snehu odolali minulotýždňovému dažďu a silný mráz vytvoril z kaluží malé ľadové jazierka. V takýchto chladných, tmavých dňoch si [...]

Lesné požiare / Čile /

Lesné požiare v Čile si vyžiadali už najmenej 23 mŕtvych a takmer tisíc zranených

05.02.2023 11:52

V krajine je momentálne aktívnych 232 požiarov lesných porastov, pričom len v priebehu soboty vypuklo 16 nových.

Zobor Nitra

Ani megakríž, ani vyhliadková veža. Nitra bude rozhodovať o lanovke

05.02.2023 11:00

Zámer lanovky s novým trasovaním pripravila cirkev. Okresný úrad v Nitre rozhodol, že treba štúdiu vplyvov na životné prostredie. Odvtedy leží projekt ladom.

Vladimir Putin / Naftali Bennett /

Putin sľúbil, že nezabije Zelenského, tvrdí izraelský expremiér Bennett

05.02.2023 10:36

V prvých týždňoch ruskej agresie sa Bennett snažil pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami konfliktu.

nemocnica, lekar, pacient, zdravotnictvo, cakaren,

Slovenskí lekári jej odporučili spísať závet. Dnes sa radšej lieči v Česku

05.02.2023 10:00

Vzhľadom na situáciu v slovenskom zdravotníctve mnohí lekári podľa onkologickej pacientky rezignovali a niektorí sa stali surovými.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,290
Celková čítanosť: 4936631x
Priemerná čítanosť článkov: 3827x

Autor blogu