Založ si blog

Pár slov o propagande. . .

Pozerala som dokument s názvom „Nacistický projekt“ a mala som pocit, že to, čo vidím, poznám zo súčasnosti, aj keď v inej forme.
Propaganda, z latinského propagare – rozhlasovať, rozširovať, je spôsob rozširovania myšlienok, názorov a informácií s cieľom zmeniť a ovplyvniť názory a postoje masy ľudí. Koná tak pomocou skresľovania faktov, vytváraním falošných vyšších cieľov a zneužívania ľudských vášní. Dokáže šíriť strach a nenávisť , ktoré sa často menia na násilie.
Takto definovali výraz „propaganda“ rôzne slovníky, či wikipédia.
Propaganda tu bola v minulosti, je prítomná v súčasnosti a bude využívaná a zneužívaná aj v budúcnosti, ak tomu ľudstvo v mene mieru a pokroku ľudstva nezabráni.
Hovorí sa, že majstrom vo vytváraní a rozširovaní propagandy bol nacistický pohlavár Josef Goebbels, ktorému sa pripisuje výrok: „Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.
Ľuďom, ktorí poznajú históriu nástupu nacistickej ideológie v Nemecku pred II. sv. vojnou, nie je neznáme meno Horst Wessel, ktorý sa vďaka premyslenej Goebbelsovej propagande, stal nacistickou ikonou, mučeníkom v boji proti komunistom a ľavičiarom.
Propaganda vykresľovala H. Wessela ako statočného mladého muža, ktorý sa presťahoval do chudobnej štvrte, aby tam obetavo pomáhal robotníkom v boji proti komunistickým a ľavicovým agitátorom a preto bol zavraždený komunistami. V skutočnosti to bol násilnícky organizátor SA- hnedých košieľ, ktorý sa vyžíval v násilí. Organizovaním rôznych stretnutí a pochodov vyvolával konflikty a ostré strety s komunistami a ľavičiarmi, ale aj políciou.
Vo Viedni sa zamiloval do bývalej prostitútky Erny Jänicke s ktorou začal žiť v Berlíne, kam sa presťahoval pomáhať bojovať proti „Červenému zlu“, v podnájme. Po nezaplatení nájomného mal ostrý konflikt s majiteľkou bytu u ktorej bývali a tá hľadala pomoc u komunistov. Tí jej najskôr odmietli pomôcť, ale keď sa dozvedeli o koho sa jedná, rozhodli sa konať. Wessel bol postrelený do hlavy Albrechtom Höhlerom a na následky zranenia neskôr zomrel.
Joseph Goebbels urobil z Wesselovho pohrebu majstrovské dielo nacistickej propagandy a z piesne, ktorú Wessel napísal pár mesiacov pred smrťou sa stala neoficiálna nacistická hymna.
Ako jednoducho sa dá správnou propagandou vyrobiť z neznámeho človeka mučeník, hrdina, ikona?
Aké je jednoduché vytvoriť na propagandistické účely zo lži pravdu?
Čo vieme o súčasných „hrdinoch“?
Len to, čo „musíme“ vedieť a iný názor začína byť neprípustný.
Znova sa začínajú vytvárať „strážcovia správneho názoru“ , ktorí začali usporadúvať verejné a mediálne „hony na čarodejnice“ a bez akýchkoľvek zábran „lynčujú“ ľudí s iným názorom.
Ako sa toto všetko skončí?
Tak ako pred 90timi rokmi?
Znova budú ľudia prenasledovaní, perzekuovaní, zatváraní a zabíjaní, len preto, že majú iný názor?
Už viackrát som písala, že doba sa mení, ale ľudia nie.
V každej dobe a v každom zriadení, bude vládnuca trieda na udržanie si moci využívať propagandu.
Z histórie vieme, ako často kvôli ovládnutiu iných, vznikali vojnové konflikty, ktoré si vyžiadali mnoho nevinných obetí.
Propaganda dokázala v minulosti obhájiť nezmyselné vraždenie a ničenie vo vojnách a robí to aj dnes. Možno sofistikovanejším spôsobom, ale princíp ostáva rovnaký.
Dokáže tomu ľudstvo zabrániť, alebo sa bude podieľať na sebazničení?

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Horst_Wessel
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Goebbels

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Robert Kaliňák

Kaliňák: Potrebujeme pravidlá účasti politikov na športových podujatiach

22.06.2024 14:23

Podľa opozičnej poslankyne Márie Kolíkovej by sa mali pravidlá využívania vládneho špeciálu jasne stanoviť.

FMG - Building HQ 3

V Andalúzii vedie slovenská firma jednu z najstarších zbrojoviek v Európe. Pozreli sme sa do zákulisia ich výroby

22.06.2024 14:00

Keď sa hovorí o mieste ako o jednom z kľúčových európskych centier obranného priemyslu, málokto si predstaví nenápadný areál kdesi na juhu Španielska. Už vôbec nečakáte, že tam budete počuť slovenčinu.

Polícia / Kontrola /

Rekord roka: Za volantom nafúkal 4,2 promile. Šoférovi od Košíc hrozí rok basy

22.06.2024 11:50

Policajná hliadka 37-ročného vodiča zastavila a kontrolovala v obci Bukovec v okrese Košice-okolie.

monolit

Ďalší záhadný monolit uprostred púšte. Polícia v Nevade ho rýchlo odstránila

22.06.2024 11:15

Ide o pokračovanie série takých prípadov, ktoré zatiaľ zostávajú nevysvetlené.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5551309x
Priemerná čítanosť článkov: 3979x

Autor blogu