Pár slov o propagande. . .

Pozerala som dokument s názvom „Nacistický projekt“ a mala som pocit, že to, čo vidím, poznám zo súčasnosti, aj keď v inej forme.
Propaganda, z latinského propagare – rozhlasovať, rozširovať, je spôsob rozširovania myšlienok, názorov a informácií s cieľom zmeniť a ovplyvniť názory a postoje masy ľudí. Koná tak pomocou skresľovania faktov, vytváraním falošných vyšších cieľov a zneužívania ľudských vášní. Dokáže šíriť strach a nenávisť , ktoré sa často menia na násilie.
Takto definovali výraz „propaganda“ rôzne slovníky, či wikipédia.
Propaganda tu bola v minulosti, je prítomná v súčasnosti a bude využívaná a zneužívaná aj v budúcnosti, ak tomu ľudstvo v mene mieru a pokroku ľudstva nezabráni.
Hovorí sa, že majstrom vo vytváraní a rozširovaní propagandy bol nacistický pohlavár Josef Goebbels, ktorému sa pripisuje výrok: „Tisíckrát opakovaná lož sa stáva pravdou“.
Ľuďom, ktorí poznajú históriu nástupu nacistickej ideológie v Nemecku pred II. sv. vojnou, nie je neznáme meno Horst Wessel, ktorý sa vďaka premyslenej Goebbelsovej propagande, stal nacistickou ikonou, mučeníkom v boji proti komunistom a ľavičiarom.
Propaganda vykresľovala H. Wessela ako statočného mladého muža, ktorý sa presťahoval do chudobnej štvrte, aby tam obetavo pomáhal robotníkom v boji proti komunistickým a ľavicovým agitátorom a preto bol zavraždený komunistami. V skutočnosti to bol násilnícky organizátor SA- hnedých košieľ, ktorý sa vyžíval v násilí. Organizovaním rôznych stretnutí a pochodov vyvolával konflikty a ostré strety s komunistami a ľavičiarmi, ale aj políciou.
Vo Viedni sa zamiloval do bývalej prostitútky Erny Jänicke s ktorou začal žiť v Berlíne, kam sa presťahoval pomáhať bojovať proti „Červenému zlu“, v podnájme. Po nezaplatení nájomného mal ostrý konflikt s majiteľkou bytu u ktorej bývali a tá hľadala pomoc u komunistov. Tí jej najskôr odmietli pomôcť, ale keď sa dozvedeli o koho sa jedná, rozhodli sa konať. Wessel bol postrelený do hlavy Albrechtom Höhlerom a na následky zranenia neskôr zomrel.
Joseph Goebbels urobil z Wesselovho pohrebu majstrovské dielo nacistickej propagandy a z piesne, ktorú Wessel napísal pár mesiacov pred smrťou sa stala neoficiálna nacistická hymna.
Ako jednoducho sa dá správnou propagandou vyrobiť z neznámeho človeka mučeník, hrdina, ikona?
Aké je jednoduché vytvoriť na propagandistické účely zo lži pravdu?
Čo vieme o súčasných „hrdinoch“?
Len to, čo „musíme“ vedieť a iný názor začína byť neprípustný.
Znova sa začínajú vytvárať „strážcovia správneho názoru“ , ktorí začali usporadúvať verejné a mediálne „hony na čarodejnice“ a bez akýchkoľvek zábran „lynčujú“ ľudí s iným názorom.
Ako sa toto všetko skončí?
Tak ako pred 90timi rokmi?
Znova budú ľudia prenasledovaní, perzekuovaní, zatváraní a zabíjaní, len preto, že majú iný názor?
Už viackrát som písala, že doba sa mení, ale ľudia nie.
V každej dobe a v každom zriadení, bude vládnuca trieda na udržanie si moci využívať propagandu.
Z histórie vieme, ako často kvôli ovládnutiu iných, vznikali vojnové konflikty, ktoré si vyžiadali mnoho nevinných obetí.
Propaganda dokázala v minulosti obhájiť nezmyselné vraždenie a ničenie vo vojnách a robí to aj dnes. Možno sofistikovanejším spôsobom, ale princíp ostáva rovnaký.
Dokáže tomu ľudstvo zabrániť, alebo sa bude podieľať na sebazničení?

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Horst_Wessel
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Goebbels

Iba áno. . .

07.12.2025

V jeden obyčajný deň, povieme iba áno a nájdeme všetko to, čo sme v nás dvoch hľadali už od stvorenia prvých svetov a času nekonečnosti vo večnosti... V jeden obyčajný deň, povieme iba áno a zobudíme naše duše, otvoríme dokorán oči života, aby sme uvideli dokonalosť lásky ukrytej pred hlukom ticha v nás samotných... Devana Slnovratovo 7. 12 2025 Báseň bola [...]

Dospeli ľudia ku skutočnému poznaniu a pochopeniu podstaty Boha?

30.11.2025

Pred pár dňami jedna z televízií uviedla starší americký film „Egypťan Sinuhe“ natočený podľa svetoznámeho rovnomenného románu fínskeho spisovateľa Miku Waltariho. Odvtedy premýšľam nad mnohými paralelami Starého Egypta so súčasným svetom. Premýšľam nad mocenským bojom, nad neslobodou ľudí, ale najmä premýšľam o tom, či ľudia v súčasnosti [...]

Iba Láska. ..

09.11.2025

Iba Láska, dokáže zmeniť diaľku smútku večnosti na tichý úsmev duše... Iba Láska, nechá rozkvitnúť drobné kvety šťastia v daždi samoty života... Iba Láska, dokáže vdýchnuť nehu nádeje pokoja v búrke chaosu posledných dní... Iba Láska... Devana Slnovratovo 9. 11. 2025 Báseň bola pôvodne zverejnená ne: Belobog.sk

gaza, izrael

Izraelská armáda zabila v Gaze kľúčového veliteľa Hamasu

13.12.2025 20:39

Pri údere zahynulo päť ľudí a ďalších 25 utrpelo zranenia.

eštok

Spravodlivosť sa nerobí krikom. Ministerstvo nebude robiť politické objednávky, kontruje Šutaj Eštok Ficovi

13.12.2025 19:20

Premiér v sobotu avizoval, že chce zosilňovať tlak na ministra vnútra, pretože voliči sú sklamaní z pomalého odhaľovania zločinov z rokov 2020 až 2023.

turecko, povstalci, sýria, armáda, vojaci,

Pri útoku Islamského štátu na konvoj v Sýrii zahynuli traja Američania. Trump sľubuje odvetu

13.12.2025 18:53

Terčom paľby neznámeho útočníka sa stal konvoj sýrskych a amerických vojenských síl operujúcich v rámci medzinárodnej koalície proti militantnej organizácii Islamský štát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,444
Celková čítanosť: 6212003x
Priemerná čítanosť článkov: 4302x

Autor blogu