Kauza „poľské mäso“ z iného uhla pohľadu. . .

Dnes som si prečítala správu o tom, že ministerka Matečná vyzýva obchodné reťazce, aby nepredávali tzv. “poľské mäso“. O afére s nekvalitným hovädzím mäsom z Poľska informujú médiá takmer denne.
Počúvame a čítame vyjadrenia našich kompetentných k tejto téme, ale osobne mám pocit, že táto kauza má viacero uhlov pohľadu.
Pred pár týždňami jedna z televízií odvysielala reportáž o tom, že na Slovensku je stále menej bitúnkov a len jedna kafiléria, ktorá je oprávnená likvidovať biologický odpad z chorých a uhynutých zvierat a to v Mojšovej Lúčke pri Žiline. Navyše si slovenskí chovatelia, na rozdiel od krajín EÚ musia sami hradiť náklady za likvidáciu chorého a uhynutého dobytka.
V reportáži zaznelo, že práve toto je jedným z dôvodov, keď sa chovatelia snažia zbaviť chorého dobytka pokútnym spôsobom a je možné, že práve tento končí na bitúnkoch v Poľsku.
Ďalším problémom je ten, že sa nehovorí o tom, ako sa nekvalitné a podradné mäso v skutočnosti dostáva na Slovensko.
Ak by nebol dopyt po lacnom hovädzom mäse, ktoré sa dá výhodne nakúpiť a následne predať a veľmi dobre na ňom zarobiť, tak by nebola ani ponuka tohto mäsa.
Takže, kto je v skutočnosti zodpovedný za dovoz takéhoto mäsa? Alebo sú obchodníci privilegovanou kastou, o ktorej sa toho veľa neinformuje?
Čo je tiež zaujímavé, popri škandále s „poľským mäsom“, pomaly utícha iný. Ten s nekvalitnými potravinami druhej triedy, určenými na náš trh z inej časti Európy.
Dalo by sa povedať slovami klasika: „Je niečo zhnité v štáte Slovenskom“…
Ale, nie je to len „poľské mäso“. A je to vôbec „poľské mäso“?

Matovič ako symbol doby a demokratických hodnôt „vyspelej západnej spoločnosti“…

14.03.2025

V posledných dňoch cestovateľ a lovec senzácií I. Matovič znova napĺňa médiá svojím vyčíňaním, čiže politickým aktivizmom. Tentokrát nehľadá zlaté vane vo Vietname v ktorých sa mal kúpať premiér Fico, ale vybral sa do Chorvátska hľadať Ficovu vilu. No a tam, aby Slováci nezabudli na jeho dobré spôsoby a úmysly s nimi spojené, nielenže vo svojom [...]

Vykopala si „vyspelá Európa“ vlastný hrob?

03.03.2025

Súčasnú „vyspelú“ Európu formovali najmä mocenské konflikty, ktoré boli vedené na jej území, ale aj dobyvačné koloniálne vojny na všetkých svetových kontinentoch. Dnes sa zdá, že Európa bude musieť niesť zodpovednosť za svoje mocenské chúťky a sama sa stane dobytým územím a kolóniou. Udalosti posledných dní ukázali, že Európa sa začína [...]

Mocenské prevraty na Slovensku…

14.02.2025

Za prvý a najdôležitejší mocenský prevrat v novodobých dejinách Slovenska by mal považovaný ten, ktorý je označovaný floskulou „Boj za slobodu a demokraciu“. Tento prevrat je dokonca oslavovaný štátnym sviatkom bezočivo ukradnutým študentom, ktorí sa postavili nacistickému vojnovému šialenstvu. Od uskutočnenia „Zamatového prevratu“ sa odvíja [...]

vojna na Ukrajine, Kyjev

ONLINE: Macron pohrozl Moskve ráznymi krokmi

07.04.2025 06:00

Ak sa Rusko bude snažiť získať čas a odmietať mier, treba podniknúť rázne kroky, pohrozil Moskve francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Trump

Expert: Trumpove obchodné vojny sa môžu zmeniť na skutočný boj

07.04.2025 06:00

Obchodné vojny amerického prezidenta Donalda Trumpa môžu znásobiť prakticky všetky negatívne trendy vo svetovej politike.

šutaj eštok

Šutaj Eštok avizuje pre nedodržiavanie opatrení kontroly na takmer stovke veľkých fariem

06.04.2025 20:55

Aktuálne nie je evidované žiadne nové ohnisko nákazy. Do stredy je potrebné zaregistrovať všetky nezaregistrované chovy zvierat na celom Slovensku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,423
Celková čítanosť: 5843657x
Priemerná čítanosť článkov: 4107x

Autor blogu