Žena za pultom. . .

Mám rada tie staré socialistické seriály. Možno kvôli nostalgii za detstvom, alebo za dobou, keď svet nebol taký uponáhľaný a ľudia mali viac času na obyčajný život.
Pamätám sa na podobnú usmiatu pani s ozdôbkou vo vlasoch a v bielom plášti v našej malinkej cukrárni, kde predávali tie najfantastickejšie krémeše na svete. Chodila som tam najskôr so starou mamou a potom, keď som bola školáčka so spolužiakmi.
Vždy sme ochutnávali nejaký iný zákusok, veterník, laskonku, likérový špic, dobošku, sacherku a k tomu musel byť ešte aj krémeš.
Chodievali sme tam, tak raz týždeň, ak mal niekto narodeniny aj častejšie.
Teraz je z malinkej cukrárničky obchod so suvenírmi.
Bola to doba, keď sa ľudia nehanbili za svoju prácu, hlavne tú manuálnu.
Necítili sa podradne len preto, že sa živili vlastnými rukami.
Tie seriály svojim spôsobom prácu propagovali a ukazovali jej hodnotu.
Všimla som si, že v tejto dobe sú všetci tí, ktorí takto pracujú považovaní za menejcenných a mnohí sa hanbia za to čo robia.
Už nemáme predavačky, ale asistentky predaja. Robotníkov za pásom, ale operátorov výroby. Murárov, ale pracovníkov v stavebnom priemysle.
Mnohí z tých, ktorí si myslia, že vysokoškolské štúdium z nich urobí pánov a nebudú musieť robiť „potupnú manuálnu prácu“ sú často sklamaní a musia ju robiť za hranicami nášho štátu.
Morálka tejto doby je taká, že sa vyzdvihuje nečestnosť a zdieranie. Ten, kto obabre čo najviac ľudí, dobre na nich zarobí a ešte sa im arogantne vysmeje do očí, je považovaný za frajera a pána.
A tak tí, ktorí zabezpečujú, aby v tomto štáte mali ľudia čo jesť, kde bývať a vytvárajú hodnoty sú na konci hodnotového rebríčka.
Stali sa otrokmi tejto doby aj so svojimi rodinami. Žijú zo smiešnych platov, často na hranici chudoby.
V minulom režime všetci tí, ktorí poctivo pracovali, dostávali za svoju prácu plat, z ktorého dokázali slušne žiť, zaplatiť si bývanie a ostatné výdavky na život, ostávalo aj na rôzne drobnosti, ktoré si v tejto dobe rodiny s deťmi nemôžu dovoliť.
Ale čo je najdôležitejšie, mali takú pracovnú dobu, že mohli tráviť voľný čas so svojimi blízkymi a mali čas aj na vlastné záľuby.
Preto si rada pozriem starý seriál, alebo film, aj keď dnes tá doba vyzerá ako sci-fi. Ale ešte žije dosť ľudí, ktorí si ju pamätáme a aj keď mala mnoho nedostatkov, práca ľudských rúk v nej mala veľkú hodnotu.
Pretože politici si tej dobe veľmi dobre uvedomovali, že len vďaka nej môže prosperovať celá spoločnosť.

Čo by povedali Remarque, Hemingway, či Simmel?

12.08.2025

Pred malou chvíľou, keď som polievala záhon s paprikami, obďaleč ponad pole preletel dosť nízko veľký vojenský vrtuľník… Vojenské vrtuľníky nám tu často lietajú, pred rokmi dokonca jeden neďaleko od nás, len pár kilometrov vzdušnou čiarou, havaroval. Na vrtuľníky som si počas rokov trochu zvykla, pretože v neďalekom krajskom meste je ich [...]

Nezábudky

10.08.2025

Vybrala som z duše malú modrú spomienku na chvíľu, keď si mi priniesol plnú hrsť drobných nezábudiek, láska v nás stíchla, a utkala nové sny prepletené tenučkými vláknami našich životov... Devana Slnovratovo 10. 8. 2025 Báseň bola pôvodne zverejnená na: Belobog.sk

Je Slovensko suverénnym štátom?

01.08.2025

Túto a mnohé iné otázky si kladú mnohí občania štátu po prevalení sa škandálu, o ktorom informovala britská investigatívna platforma Declassified UK. Ľudia sa v skutočnosti nedozvedeli nič nové, pretože už roky je verejným tajomstvom, že „táto krajina“ je druhotriednou kolóniou, ktorú ovláda „piata kolóna“ mimovládnych organizácií, [...]

Nočná jazda Považím 2025, mReportér, motorky

Najväčšia nočná jazda motorkárov na Slovensku. Na Považí to rozbalili vo veľkom štýle

02.09.2025 05:00

Zábery z akcie zachytil mReportér Daniel Imriška.

Maduro

Maduro: Venezuelu ohrozuje osem amerických vojnových lodí s 1200 raketami

01.09.2025 22:48

Venezuelský prezident vyhlásil, že krajina čelí „najväčšej hrozbe za posledných 100 rokov“.

Robert Fico, TB

Premiér pri príležitosti Dňa Ústavy SR odovzdal trom laureátom cenu A. Dubčeka

01.09.2025 20:40

Štátnu cenu si prevzali Štefan Grman, Jozef Banáš a Jan Telensky.

Russia Ukraine War

Zabi politika a vydáme ti mŕtvolu syna. Ukrajinci zistili motív vraždy bývalého predsedu parlamentu

01.09.2025 20:15

Začína sa objavovať viac podrobností o likvidácii niekdajšieho šéfa ukrajinského parlamentu. Andrij Parubij sa stal obeťou atentátu 30. augusta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,436
Celková čítanosť: 6015535x
Priemerná čítanosť článkov: 4189x

Autor blogu