Založ si blog

Chvíľa za chvíľou…

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

Včera večer, keď som na prechádzke kráčala okolo cintorína, na ktorom sa mihotali plamienky kahančekov na hroboch, zamyslela som nad chvíľami života. Chvíľami života, ktoré plynú v toku času vesmíru a strácajú sa v nenávratne minulosti.

Každý z nás má vymedzené svoje chvíle na tomto svete a každý z nás je zodpovedný za to, ako ich prežije. Ako naloží s darovaným časom, ktorý má. Pretože v toku času príde jedna jediná nezvratná chvíľa, okamih, keď sa čas nášho bytia zastaví a aj my samotní sa staneme minulosťou.

V takýchto chvíľach premýšľam o tom, čo som prežila v minulom roku, ako som konala a či som konala správne. Premýšľam nad ľuďmi, ktorí prišli, alebo aj odišli z môjho života. O tom, čo som im dokázala ako človek človeku dať, čo som sa vďaka nim dokázala naučiť. Premýšľam nad nimi ako nad dôležitými učiteľmi, ktorí mi ukázali moju vlastnú hodnotu. A napriek tomu, že som sa s mnohými rozlúčila a opustila som spoločné cesty života, som im všetkým nesmierne vďačná za všetky životné lekcie, aj keď mnohé z nich boli veľmi ťažké a bolestivé.

Dnes svet oslavuje koniec kalendárneho roka a teší sa na Nový rok.

Áno, my ľudia sme sa naučili merať čas a radi oslavujeme, tešíme sa na niečo nové. Ale máme čo oslavovať, máme vôbec čo oslavovať?

Mnohí z nás majú dôvod na oslavu, pretože každý drobný úspech, ktorí dosiahneme, je dôvodom na radosť. Každá drobnosť v živote, ktorou zmeníme náš život a aj život ostatných, každý okamih, ktorý prežijeme zmysluplne je dôvodom na oslavu.

Dnes je však deň, kedy by sme sa mali zamyslieť nad tým, koľko takých zmysluplných chvíľ sme prežili v uplynulom Starom roku a premýšľať o tom, aký život chceme žiť v tom budúcom Novom roku. A mali by sme premýšľať najmä o tom, ako sa svet začal meniť. Svet, ktorého sme súčasťou. Pretože aj keď ako jedinci máme veľa dôvodov na oslavy, ako spoločnosť a civilizácia sme zlyhali a sme na vrchole takého úpadku, aký v dejinách ľudstva nemá obdobu. Žiaľ, zamenili sme si úpadok s napredovaním spoločnosti a začali sme zabúdať a význam a podstatu nielen vlastných životov, ale aj celej spoločnosti, ktorej sme súčasťou.

Preto prajem všetkým nám, aby sme dokázali žiť a konať tak, aby sme mali skutočné dôvody na oslavy.

Prajem nám všetkým, aby sme pochopili čo má v našich tú najväčšiu cenu  a pochopili podstatu vlastných životov.

Prajem nám všetkým, aby sme dokázali v každom okamihu života konať ľudsky a láskavo, pretože Láska a ľudskosť nás robia skutočnými a pravými ľudskými bytosťami.

Prajem nám všetkým, aby sme mali odvahu prevziať zodpovednosť za všetko to čo robíme, dokázali sa poučiť z chýb a konali tak, aby sme zmenili nielen naše životy, ale aj celú spoločnosť.

Prajem nám všetkým, aby sme pochopili aká vzácna je každá chvíľa nášho života…

 

Prajem všetkým nám šťastný, pokojný a hlavne mierový Nový rok 2024.

 

Devana

Slnovratovo 31. december 2023

Článok bol zverejnený na: Belobog.sk

 

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

India, hory, Himaláje, Dharmsala

Telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu zniesli zo Šiša Pangmy

19.05.2024 06:12

Tím horolezcov zniesol telá americkej horolezkyne a jej nepálskeho sprievodcu, ktorí vlani zahynuli v lavíne na hore Šiša Pangma v Tibete.

ŠTS, Kaliňák

Prísne opatrenia a sľub atentátnika. Súd ho poslal do väzby: Fica čakajú kľúčové hodiny, politici sa hádajú

19.05.2024 06:00

Premiér je pri vedomí a Kaliňák od neho dostal inštrukcie, vláda funguje ďalej. Atentátnika poslal súd do väzby, no rozhodnutie nie je právoplatné.

Ukrajina, Anulia

Bol taký hladný, že žul ešte živú krysu, a Rusi ho bili. Ukrajinský vojak opísal peklo v zajatí

19.05.2024 06:00

Ukrajinský vojak Oleksij Anulia strávil v ruskom väzení takmer 10 mesiacov a bolo to ako stupňujúce sa peklo na zemi.

Benjamin Netanjahu / Benny Ganc /

Ganc dal Netanjahuovi ultimátum, požaduje do 8. júna plán pre Gazu

18.05.2024 22:05

Premiér jeho návrhy označil za eufemizmy, ktoré predznamenávajú porážku Izraela.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5517574x
Priemerná čítanosť článkov: 3955x

Autor blogu