Založ si blog

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

 

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky  sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého ľudského kolektívu.“

Týmito slovami sa prihovára študentom školy tretieho cyklu psychologička Evda Nal vo svetoznámom románe Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina Andromedy“.  V súčasnej dobe skutočne vyznievajú ako veľmi vzdialená „hudba budúcnosti“ a čoraz viac chápem, prečo je tento román považovaný za sci-fi literatúru.

Spomenula som si  na ne v súvislosti so včerajším protestom študentov žurnalistiky pred Úradom vlády SR.

Žiaľ, zábery z protestu a najmä z rozhovoru študentov s poslancami Erikom Kaliňákom a Jurajom Gedrom ukázali v akom skutočnom stave je stav vzdelávania študentov žurnalistiky, ktorí zrejme ani len netušia, čo je to Etický kódex novinára a žurnalistiku považujú nie za prinášanie objektívnych informácií, ale za vytváranie názoru.

Preto je namieste otázka: Na akej úrovni je vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku?

V SR máme 34 vysokých škôl, z toho 20 verejných, 3 štátne, 10 súkromných a jednu zahraničnú.

Žurnalistiku je možné študovať na šiestich z nich a podľa údajov zo štatistickej ročenky vysokých škôl k 31. 12. 2022 ukončilo štúdium 125 absolventov.( Údaj je za kalendárny rok)

Na taký malý mediálny priestor akým Slovensko je to veľký počet a keď vidíme a vnímame „kvalitu informovania“, tak v oblasti vzdelávania jednoznačne zlyhal štát aj spoločnosť.

Iným príkladom, ktorým uvediem je politológia, ktorá spadá pod Politické vedy  a na Slovensku je možné študovať ju na dvanástich vysokých školách. Z celkového počtu absolventov Politických vied ku 31. 12. 2022, ktorý činí celkovo 485 absolventov je 88 absolventov politológie.

Ďalšou veľmi závažnou otázkou je: Kde nájdu pracovné uplatnenie všetci títo absolventi, ale aj veľké množstvo absolventov iných humanitných odborov?

Z toho vyplýva rovnako dôležitá otázka: Potrebuje taký malý štát akým je SR toľko vysokých škôl, ktorých absolventi majú problém zamestnať sa po ukončení štúdia?

Kvalitu vzdelávania vysokých škôl vidíme veľmi často. Pred voľbami ma zaujal rozhovor, ktorý viedli študenti s už terajšou poslankyňou za PS Tamarou Stohlovou, ktorá nedokázala odpovedať na ich otázku, kedy vzniklo Československo a kto bol jeho prvým prezidentom. Svoju nevedomosť ospravedlnila tým, „že nie je fanúšičkou memorovania“.

Takže sa dostávame k ďalšiemu problému a tým je a videli sme to aj na včerajšom proteste, že množstvo vysokoškolákov nemá základný všeobecný prehľad, ktorý by mal byť učivom už na základnej škole.

Školstvo v našom štáte už pomaly tridsať rokov prechádza rôznymi reformami, ktoré cielene spôsobujú čoraz nižšiu úroveň vzdelania.

Jedným z príkladov je tzv. „Inkluzívne vzdelávanie“, keď sú medzi deti v normálnom procese vzdelávania začlenené deti, ktoré potrebujú špeciálny a často aj individuálny režim a potreby vzdelávania a výchovy. Len málokto si uvedomuje, že takýmto spôsobom stagnuje prirodzený vývoj, výchova a hlavne vzdelávanie detí, ktoré sa musia prispôsobiť takémuto trendu vo vyučovaní.

Je úplne prirodzené, aby deti vyrastali spoločne, naučili sa navzájom chápať a rešpektovať a vytvárali zdravé sociálne vzťahy, ktoré sa dajú upevňovať najmä mimo vzdelávacieho procesu, pri voľnočasových aktivitách.

Takýmto spôsobom sa v konečnom dôsledku znižuje nielen prirodzený vývoj detí a ich intelektu, ale aj ich praktických vedomostí a sociálnych návykov. Umelé znižovanie intelektuálnych schopností a daností detí a mladých ľudí má za následok aj mnohé psychické problémy, ktoré sa prehĺbili počas covidovej pandémie, keď boli deti a mladí ľudia vystavení obrovskému psychickému nátlaku.Celé mesiace boli doslova pozatváraní ako zvieratká do klietok domovov a nesmeli sa stýkať s rovesníkmi, kamarátmi. Nesmeli sa zdravo fyzicky aj duševne vyvíjať. A ešte viac boli násilným spôsobom vrhnutí do virtuálneho sveta sociálnych sietí, počítačových hier a pod., čo zasa spôsobuje mnohé závislosti.

Aký dopad bude mať takýto hazard s duševným zdravím detí a mladých ľudí, ale najmä veľmi zlá kvalita výchovy a vzdelávania, ukáže blízka budúcnosť.

Preto kladiem ešte jednu otázku: Na akej úrovni je štát a spoločnosť, v ktorých sa zlá a nedbanlivá výchova a vzdelávanie stali spoločenskou normou?

Pretože deti a mladí ľudia sú  nielen vizitkou rodiny, ale aj štátu a spoločnosti, ale hlavne ich budúcnosťou.

A akú budúcnosť majú štát a spoločnosť, ktoré zlyhali v tom najdôležitejšom vo výchovnom a vzdelávacom systéme.

 

Devana

Slnovratovo 21. november 2023

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

Rozhovory so Smrťou…

19.11.2023

Úvod: Rozhovory so Smrťou som začala písať už pred pár rokmi, ale dlho som vnútorne cítila, že ešte nenastal čas na ich zverejnenie. V posledných týždňoch však cítim, že aj napriek tomu, že je to mimoriadne intímna časť mojich myšlienok a aj života, prišiel čas na to, aby si ich ľudia prečítali a možno sa aj trošku zastavili a zamysleli nad významom a [...]

gaza

Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy má podľa Hamasu už vyše 15-tiscí obetí

02.12.2023 15:50

Ministerstvo zdravotníctva v Gaze od 11. novembra bilanciu aktualizuje nepravidelne.

kolóna

600 kamiónov. Kolóna na Ukrajinu má takmer 17 kilometrov. Cez Maďarsko je to ešte horšie

02.12.2023 15:06

Maďarsko obmedzilo vstup kamiónov smerujúcich na Ukrajinu.

slávnostný snem SMER jazdiareň fico

Dvojnásobné ceny plynu? ÚRSO pripravil Smeru „darček“. Jurisa zaškrtím vlastnými rukami, hovorí Fico

02.12.2023 13:23, aktualizované: 13:46

„Nebudeme siahať na dosiahnutý sociálny štandard,“ skonštatoval Fico. Na mysli mal vianočný, rodičovský či trinásty dôchodok.

COP28 Harrisová

Vyše 110 krajín strojnásobí kapacitu obnoviteľnej energie, USA prispejú do fondu tromi miliardami

02.12.2023 12:53, aktualizované: 15:30

Spojené štáty chcú v boji s otepľovaním Zeme presadiť aj zníženie emisií metánu, ktorý je škodlivý pre klímu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5345362x
Priemerná čítanosť článkov: 3913x

Autor blogu