Založ si blog

Keď chceš kravu dojiť…

 

Ilustračný obrázok: Dušan Lukášik

Kedysi dávno naša babka pri rôznych situáciách hovorievala, že „krava sa dojí cez pysk“.

Mnohí ľudia tú pomyselnú kravu doja tak, že jej nedajú nič žrať a vydoja ju až na smrť. Iní si síce uvedomujú, že jej musia dať nejakú potravu, ale je jej tak žalostne málo, že krava vysilením padne a zahynie.

A rovnako je to s naším štátom. Sú ľudia, ktorí ho doja ako zmyslov zbavení, nezáleží im na ňom, zaujíma ich len vlastný zisk. Iní sa síce tvária, že im na  ňom záleží, ale doja ho rovnako intenzívne kvôli vidine zisku. A štát je vyčerpaný po všetkých stránkach. Situácia vyústila do takého štádia, že „dojiči“ chcú kvôli zisku siahnuť na tie najvzácnejšie prírodné zdroje, vodu, lesy, pôdu.

V minulosti však ľudia vedeli, akou vzácnosťou bola krava, ktorú mali a o ktorú sa zo všetkých síl starali. Bola zdrojom ich obživy a zárukou prežitia. Vedeli, že ak o ňu prídu, tak stratia istoty a budú trieť biedu.

Žiaľ, dnes by už mnohí ľudia nechápali hĺbku slov prostej starej ženy a preto náš štát pomaly zomiera…

Nádej na jeho záchranu však stále je a je na každom z nás, či ho chceme zachovať pre ďalšie generácie…

 

 

Devana

Slnovratovo 8. september 2023

 

Zamyslenie bolo zverejnené na: Belobog.sk

„Dežo plní plán…“

07.03.2024

Pomyslela som si, keď som si prezerala nový cestovný poriadok, pretože mi v prvom momente pripomenul starý vtip o Dežovi, ktorý behal po stavbe s prázdnym fúrikom. Keď chlapi videli, že doň nič nenakladá, ani nevykladá, len s ním pojašene behá po stavenisku, začudovane na neho pozerali a keď sa ho spýtali čo to robí odpovedal: „Plním plán!“ Presne takto [...]

Na čom záleží?

06.03.2024

Dnes, v deň 549. výročie narodenia Michelangela Buonarrotiho, génia nielen doby minulej, ale aj tej súčasnej som premýšľala nad tým, kým človek môže byť a kým v skutočnosti je. A pred chvíľou, keď som z mojej obľúbenej zbierky Michelangelových básní Som ako mesiac vyberala báseň na zverejnenie, som si pri jej čítaní uvedomila, na čom záleží [...]

Župan Majerský cielene likviduje Prešovský samosprávny kraj…

06.03.2024

A začal verejnou autobusovou dopravou. V decembri som písala o tom, komu by mala slúžiť verejná autobusová doprava. V tom období nastali prvé problémy s autobusovou dopravou, ktorá minimálne dvadsať rokov ako tak slúžila občanom kraja a zabezpečovala im možnosť cestovať . Ku dňu 3.3. 2024, keď bol do praxe uvedený nový cestovný poriadok, sa situácia [...]

Trump

Zmierenie? Trump ani nechcel vysloviť Bidenovo meno. Bude z neho (na jeden deň) diktátor?

19.07.2024 06:46

Republikánsky prezidentský nominant Donald Trump (78) je na vrchole moci.

Tel Aviv, Izrael, výbuch

Izraelský Tel Aviv otriasol výbuch, išlo zrejme o dron. Hlásia mŕtveho a ranených

19.07.2024 06:17, aktualizované: 06:25

Na sociálnych sieťach a v izraelských médiách sa objavili videá zachytávajúce výbuch, ktorému tesne predchádza svištivý zvuk.

Volodymyr Zelenskyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Zelenskyj: Ukrajina je pripravená aj na Trumpa, tvrdej práce sa nebojíme

19.07.2024 06:15

Musíme spolupracovať so Spojenými štátmi, aj keby prezidentské voľby v USA vyhral Donald Trump, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Donald Trump

Trump prijal republikánsku nomináciu na prezidenta, hovoril aj o atentáte

19.07.2024 06:00

Bývalý americký prezident Donald Trump v závere štvordňového zjazdu Republikánskej strany prijal nomináciu do novembrových prezidentských volieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,395
Celková čítanosť: 5581280x
Priemerná čítanosť článkov: 4001x

Autor blogu