Založ si blog

Zabudnúť na svoje korene…

 

Ilustračný obrázok: Dušan Lukášik

Viete si predstaviť rieku bez prameňa, alebo strom bez koreňov?

Nie?

Tak prečo zabúdate na žriedlo ktoré vás zrodilo a korene, ktoré vás formovali od narodenia?

Prečo zabúdate a opovrhujete vlastnými predkami, ktorí sú v našich srdciach živou históriou vás samotných?

V posledných týždňoch sa rozprávam s mojím priateľom Dušanom Lukášikom o podstate ľudského bytia. V štyroch častiach jeho rodinnej histórie pod názvom „Korene“, opísal kvintesenciu nielen vlastnej rodiny, ale aj celého národa.

Predstavte si krásny mohutný  strom v lese, v jemnom prítmí tieňa jeho koruny sa zo zeme vynárajú jeho hrubé prepletené korene presvetlené mäkkým svetlo letného slnka

Áno niektoré korene vidíme na povrchu a iné veľmi dôležité, sú ľudský očiam ukryté. Tie na povrchu, ktoré môžeme vidieť, formujú nás samotných, naše charaktery a vnímanie sveta.  Tie ukryté, sú korene celých rodov, ktoré sú navzájom prepletené a formujú dušu národa a budúcnosť ďalších generácií.

Každý z nás je takým stromom. Každý z nás má svoje vlastné korene, vďaka ktorým sme jedineční a vďaka ktorým môžeme rásť a pochopiť do hĺbky samých seba.

Ak zabudneme na svoje korene, odmietneme ich, zomierame rovnako ako strom v plnej sile, ktorý niekto spíli a oddelí od jeho koreňov. Z dreva síce môžu byť pekné a užitočné výrobky, ale už je to iba mŕtve drevo bez duše a života. Aj z ľudí bez koreňov sa stáva iba spotrebný tovar, ktorý má len svoju vonkajšiu hodnotu a ľudský život sa zmení iba na jednoduché prežívanie. Živorenie bez duchovného základu, ktorý má každý z nás vo svojich vlastných koreňoch.

Ak zabudneme na svojich predkov, na ich život, na to čo dokázali vykonať pre nás svojich potomkov, staneme sa riekami bez prameňov a stromami bez koreňov.

Ak  dokážeme pochopiť ich vzácnosť a nezabudneme na svojich predkov, dokážeme pochopiť samých seba, dokážeme žiť a tvoriť, duchovne a intelektuálne rásť. Dokážeme vytvárať základy budúcnosti pre naše deti a ďalšie pokolenia. Dokážeme byť ľuďmi. A to najdôležitejšie, dokážeme byť slobodnými. Pretože iba naše vlastné korene nám dávajú skutočnú slobodu ducha aj bytia.

Ilustračný obrázok: Devana

Dušanova rodinná história, príbeh jeho strýka Jankajeho účasť v Povstaní, rozprávanie o strýkovi jeho otca horárovi zo Sestrčskej doliny Ondrejovi a krásna spomienka na jeho otca, primäla aj mňa samotnú premýšľať viac o mojich predkoch. Vrátiť sa ku koreňom. A v jednej chvíli sa zo mňa stalo malé dievčatko s veľkými zvedavými očami, ktoré malo život ešte len pred sebou a bolo zahrnuté láskou starých rodičov. Dievčatko,  ktorému starý otec rozprával príbehy z vojny a Povstania, ale aj z bežného života.

Dnes viem, že keď zabudneme na svojich predkov a vlastné korene, márne sa budeme pýtať: „Kto sme? Kým sme?“ Márne budeme hľadať zmysel a význam  vlastného života. Budeme vlastným životom iba bezcieľne blúdiť, pretože bez koreňov budeme NIKTO.

Dušan, ďakujem Ti za znovu nájdenie mojich vlastných koreňov, seba samej, ale najmä za slová plné múdrosti, ktoré pomôžu mnohým z nás ukázať podstatu vlastného života, ktorá je ukrytá v histórii našich rodín, našich predkov.

 

Zdroj: FB

 

Devana

Slnovratovo 10. september 2023

Politická história…

02.10.2023

„Históriu píšu aj takí víťazi, ktorí písať nevedia.“ Drahoslav Mika Pravda tohto aforizmu môjho priateľa Dražka Miku sa potvrdila aj v týchto voľbách. Politickú históriu Slovenska píšu rôzni víťazi, aj takí, ktorí nemusia ani vedieť písať, hlavne že vedia krúžkovať. Výsledkom je, že z politickej histórie sa napokon [...]

Pavučina moci. . .

01.10.2023

Voľby skončili, napätie mnohých voličov tiež… A výsledky? Tie z mnohých aspektov nie sú až také prekvapivé a ukazujú ako vyzerá politicko-spoločenská situácia v našom štáte. Ak takisto ako vyzerá morálna aj názorová roztrieštenosť občanov, ktorí svojimi hlasmi v každých voľbách pomáhajú vytvárať pavučinu moci na Slovensku. Výsledky takisto [...]

Chuť posledných malín…

29.09.2023

Popoludní som na pár minút vybehla do záhrady. Chvíľku som pozorovala malú čiernu mačičku, ktorá sa zakrádala pomedzi oranžové tekvice ako panter na love. Zbadala ma, zastavila sa a potom sa znova opatrnými krokmi predierala tekvicovou húštinou. V malinovisku som objavila posledných pár krásnych malín, ukrytých pod lístkami. Neodolala som ich [...]

Vražda Marek Rakovský paľov

Najvyšší súd definitívne oslobodil Petra Paľova spod obžaloby v kauze vraždy Mareka Rakovského

03.10.2023 11:55

Odvolací senát považuje prvostupňový rozsudok za správny, keďže nebolo dokázané, že by Paľov spáchal žalovaný skutok.

Robert Fico

Fico kritizuje európskych socialistov: Sú autoritárski. Za postoj voči Ukrajine totiž zvažujú vylúčenie Smeru

03.10.2023 11:24

Šéf európskych socialistov sa vyjadril, že ak bude Fico ďalej pokračovať vo svojej politike, postará sa, aby sa začal proces jeho vylúčenia.

HRANICE: Kontroly medzi ?eskom a Slovenskom

Česko a Poľsko zavedú dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom

03.10.2023 10:37, aktualizované: 11:59

Český premiér tento krok zdôvodnil nárastom počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ. Slovensko bude reagovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,341
Celková čítanosť: 5255646x
Priemerná čítanosť článkov: 3919x

Autor blogu