Založ si blog

„Postavenie zaväzuje“, alebo „stal sa z džada pán“

 

Rozhodnutie „vládnucich elít“ na Slovensku – zákaz zúčastniť sa verejnosti na oslavách SNP v Banskej Bystrici, sviatku, ktorý má obrovský význam pre Slovákov a je sviatkom boja proti fašizmu a nacizmu, ukázalo pravý charakter ich vládnutia. A to, že súčasná vláda je iba protektorátnou vládou, ktorá plní  príkazy a nariadenia  „mocenských elít“. V rovnakom postavení je aj súčasná hlava štátu, ktorá počas svojho prezidentského mandátu viackrát dokázala, že iba servilne plní rozkazy a koná proti vôli občanov.

Súčasná vláda odmietla pozvať na oslavy SNP zástupcu Ruska, ktoré je nástupníckym štátom Sovietského zväzu. Štátu ktorý sa najviac podieľal na oslobodení nielen Slovenska, ale celej Európy od fašizmu a nacizmu a odôvodnila to tým, že Rusko pácha agresiu na Ukrajine. Týmto činom vládni predstavitelia dokázali,  že ani jeden z nich nie je politikom a už tobôž nie štátnikom. Profesijne a morálne nedorástli  na to, aby dokázali riadiť štát. Môžu sa hrať na to, že vládnu, ale v skutočnosti sú iba servilnými lokajmi, ktorí nemajú základné znalosti nielen z riadenia štátu, ale nie sú ani natoľko intelektuálne zdatní, aby pochopili čo je ich úlohou.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Mnohí ľudia sa čudujú, ako je možné, že  nielen na Slovensku, ale vo väčšine štátov EÚ sú vo vládnucich funkciách ľudia, ktorí sa správajú ako primitívi, hulváti, alebo ako afektované celebrity, bez vlastného názoru, ktoré sa snažia zviditeľniť svojimi aférami, či škandalóznymi, alebo bezduchými vyjadreniami a frázami.

Túto situácia zaujímavo zhodnotil  ruský  politológ V.V. Pjakin v jednom zo svojich posledných vystúpení  v súvislosti s nedávnymi škandálmi fínskej premiérky Sanny Marinovej.  V jeho komentári zaznelo dôležité vysvetlenie jej správania, ktoré v podstate vysvetľuje správanie sa väčšiny slovenských politikov. A to, že títo ľudia nielenže ľudsky a hodnotovo  nedospeli a nedorástli na svoje pozície, ale ani nemajú základné znalosti o tom, ako sa majú vo svojich funkciách správať. Jej správanie prirovnal k správaniu puberťáka, ktorý si vo svojej nezrelosti a naivite myslí, že môže všetko. Uviedol aj príklad bývalého ruského prezidenta Jeľcina, ktorý sa bez zábran choval ako ožran a hulvát, pretože si tiež myslel, že môže všetko.

Žiaľ ľudia, ktorí sú vo vysokých štátnych  funkciách, takýmto nezodpovedným správaním dehonestujú nielen význam týchto postov, ale aj štát samotný. A štát to nie sú iba jeho vrcholoví predstavitelia, ale my občania. V.V. Pjakin ozrejmil, že týmto ľuďom chýba najmä pochopenie významu výrazu „postavenie zaväzuje“, v preklade „noblesse oblige“. Tento výraz používala v minulosti šľachta, ktorá vládla, alebo vládnuca trieda, ktorej predstavitelia si uvedomovali, že ich správanie musí zodpovedať ich postaveniu. A to, že majú nielen privilégiá, ktoré vyplývajú z ich spoločenského postavenia, ale aj morálne  povinnosti, ktoré z neho plynú.

Aj keď sa výraz „postavenie zaväzuje“  používal v minulosti najmä v spojení so šľachtou, má obrovský význam aj v súčasnosti. Pretože len ľudsky a morálne vyspelí ľudia chápu jeho význam v spojení s riadením štátu a spoločnosti.  A absencia naplnenia jeho významu je príčinou nielen súčasnej vládnej krízy na Slovensku. Celé desaťročia sa dostávajú k moci a do vysokých štátnych funkcií ľudia, ktorí sa správajú podľa príslovia „stal sa z džada pán“. Väčšina z týchto ľudí absolútne nechápe význam vlastnej funkcie a myslia si, že po zvolení v „demokratických voľbách“  môžu všetko. Správajú sa povýšene, arogantne, drzo, často veľmi nemorálne a primitívne. Stačí im mať pocit moci a peniaze, ktoré za pôsobenie vo svojej funkcii dostávajú od štátu.

Preto by sa mali ľudia veľmi dôsledne zamyslieť nad tým kto im vládne. Pretože tak ako často píšem, že obrovský rozdiel medzi „riadením štátu a vládnutím  v štáte“, je obrovský rozdiel medzi „autoritami a elitami“. Elitami, ktoré si svoju moc často kupujú, alebo sa k nej dostávajú rôznymi nie práve morálnymi spôsobmi, ako sú vojny, ničenie, vraždenie, utrpenie nevinných ľudí, novodobé otrokárstvo, či totalita a diktatúra.

V súčasnosti sa celý Západný svet ocitol v obrovskej kríze, ktorú spôsobili práve tieto „vládnuce elity“, ktoré slúžia „mocenským elitám“. Svojím nezodpovedným  správaním a servilnosťou sú však priamo zodpovedné za všetko utrpenie, ktoré chystajú pre ľudí. A je to spôsobené práve tým, že mnohí z týchto „elít“  sa „stali z džadov pánmi“ . Preto u nich absentuje poznanie výrazu „postavenie zaväzuje“.  A výsledkom môže byť napríklad aj strach z vlastných občanov, tak ako sa to stalo pri posledných oslavách SNP.

Žiaľ, slovenské a aj európske „vládnuce elity“ nechápu, že cit: „Postavenie zaväzuje, a pokiaľ tomu tak nie je, tak zabíja a to najprv morálne…“(citát z KSB).

Posledných pár rokov majú ľudia sami možnosť vidieť, akým spôsobom boli zdehonestované morálne hodnoty a etické princípy. Majú možnosť vidieť úplný morálny rozklad spoločnosti, ktorý bol  dosiahnutý sofistikovanou a cielenou manipuláciou a likvidáciou všetkých hodnôt, ktoré robia človeka Človekom.

Áno, postavenie zaväzuje, a pokiaľ tomu tak nie je, tak zabíja a najprv morálne… Tam, kde vládnu   „morálne mŕtve elity“, tam je už len malý krôčik k vojne, či už bratovražednej – občianskej,  alebo medzi štámi. V posledných desaťročiach takéto „morálne mŕtve elity“, spôsobili neuveriteľné utrpenie vo Vietname, Iraku, Líbyi, Sýrii a mnohých iných štátoch. Teraz je na rade Európa…

Žiaľ, občania sú plne zodpovední za to, že si neplnia svoje občianske povinnosti, pretože aj pre nich platí „postavenie zaväzuje“  a svojím nezodpovedným  konaním umožnili mnohým najmä „morálnym džadom“,  aby sa stali pánmi. Pánmi, ktorí v súčasnosti rozhodujú o ich holých životoch a bytí, či nebytí…

Vysvetlivka: džad –  žobrák

 

Článok bol publikovaný na: Belobog.sk

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

vlak

Pri Barcelone sa zrazili dva vlaky, zranených je 70 ľudí

07.12.2022 10:14

Vlak idúci do Barcelony narazil v stanici Montcada i Reixac do súpravy, ktorá mala takisto namierené do Barcelony.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer

Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

07.12.2022 09:36

Firma, ktorá na Slovensko dodáva najviac očkovacích látok, zaujala pozornosť europoslancov.

t72-m

USA tlačia na Berlín: Dodajte Ukrajine tanky. Leopardy však majú ísť na Slovensko

07.12.2022 09:22

Ukrajina zatiaľ žiadne tanky západnej konštrukcie nedostala, hoci o ne má záujem.

mikuláš, santa claus, vianoce, zima,

Nervózny Mikuláš v Poprade kričal na rómske deti. Kradli nám sladkosti, bráni sa

07.12.2022 08:01

Na sociálnych sieťach sa šíri video z mikulášskej slávnosti v popradskej mestskej časti Matejovce.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4882020x
Priemerná čítanosť článkov: 3793x

Autor blogu