Založ si blog

O čom vypovedá ničenie a zneucťovanie vojenských pamätníkov?

 

Koncom februára bol hrubým spôsobom poškodený Pamätník sovietskej armády v Košiciach. Páchateľ ho natrel modrožltou kombináciou farieb, presne takou akou bol vysvietený Prezidentský palác v Bratislave.

O pár dní nato, čakal obyvateľov Bratislavy a celého Slovenska šok. Takými istými farbami bol pomaľovaný pamätník Slavín, ktorý je nielen pietnym miestom, ale aj národnou kultúrnou pamiatkou.

Odpornému zneucteniu sa nevyhol ani Pamätník sovietskej armády vo Svidníku,  ktorý je tak ako aj Slavín, národnou kultúrnou pamiatkou. Pri pamätníku vo Svidníku je pochovaných okolo 9 000 sovietskych vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní našej vlasti. Tu dokonca páchateľ poškodil červenou farbou aj sochu vojaka.

 

Osvienčim Ilustračný obrázok: Pixabay

 

O čom vypovedá ničenie a zneucťovanie vojenských pamätníkov?

Vypovedá o smerovaní slovenskej spoločnosti, ale najmä o hodnotách, ktoré  sa pomocou mediálnej propagandy, začali presadzovať.

Doteraz ešte nikto nespochybnil fakt, že sovietska armáda bojovala počas Druhej sv. vojny proti nacizmu a fašizmu a bola víťaznou armádou, ktorá oslobodila Európu od krutovlády nacizmu  hitlerovského Nemecka a jeho spojencov.

Ničenie pamätníkov, ktoré symbolizujú úctu a vďaku všetkým tým, ktorí padli za našu slobodu svedčí o tom, že v spoločnosti znova prekvitajú nové formy neofašizmu a neonacizmu, ktoré ako zhubné podhubie, rástli a silneli celé desaťročia. A to nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Celé roky bola sofistikovane  v spoločnosti pestovaná nenávisť voči Rusku a Rusom.

Prečo?

Veď  práve Sovietsky zväz, ktorého nástupníckym štátom je Ruská federácia,  zastavil nacistické vojnové besnenie.  Žiaľ, v súčasnosti sa bežne stretávame s hrubým prekrúcaním histórie a faktov, ktorých cieľom je  spochybniť úlohu sovietskej armády pri oslobodzovaní Európy.

Prečo?

poslednom článku som písala o pohrebe Reinharda Heydricha a o tom, ako mnohí Česi a Slováci podporovali nacizmus a hitlerovské Nemecko.  Čo sa s týmito ľuďmi stalo po vojne?

Jednoducho sa zaradili naspäť do spoločnosti a žili si svoje oportunistické životy. V tejto svojej filozofii vychovávali ďalšie generácie a postupne zasievali nenávisť voči tým, ktorí boli pre nich nepriatelia a podradný národ. Táto nenávisť sa po Zamatovom prevrate stala  v štátoch bývalého Československa akousi vyzývavou ideológiou, ktorou sa radi predvádzali mnohé „vládnuce elity“ v oboch štátoch.

Žiaľ, nenávistná rétorika mnohých politikov, ale najmä samozvaných „osobností“ a celebrít, spolu s tvrdou mediálnou propagandou, splnili svoj účel. Mnohí ľudia bez toho, aby premýšľali začali živočíšne nenávidieť iný národ a štát tak, že by boli schopní tých najhorších zverstiev.  Je prazvláštne vidieť tých, ktorí majú plné ústa holokaustu, ako šíria rovnakú živočíšnu nenávisť voči inému národu takým istým spôsobom,  ako to bolo počas druhej sv. vojny.

Ničenie pamätníkov je len začiatok, tak ako bola začiatkom Krištáľová noc. Už aj na Slovensku začalo tvrdé prenasledovanie ľudí za názor, cenzúra nepohodlných médií, verejné lynčovanie politikov a intelektuálov, ktorí majú iný názor. Začali sa chytať  a trestať „proruskí trolovia“.

O čom vypovedá ničenie a zneucťovanie pamätníkov sovietskej armády?

Napríklad aj o tom, že tí, ktorí mali prví odsúdiť takéto prejavy nielen vandalizmu, ale priamej podpory nacizmu a fašizmu mlčia.

„Len ja sama“…

26.11.2023

V živote človeka prichádzajú chvíle, keď začne premýšľať o podstate a zmysle vlastného života, o tom kým je, čím je, akými hodnotami sa riadi a akou cestou života sa vybrať, aby mohol rásť po intelektuálnej, ľudskej aj duchovnej stránke. Takým obdobím v mojom živote bol čas, keď som ukončila preklad knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hmlovina [...]

Zlyhanie štátu aj spoločnosti vo vzdelávacom a výchovnom systéme

21.11.2023

„Výchova človeka je jemná práca, ktorá vyžaduje individuálnu analýzu a veľmi opatrný prístup. Doba, keď spoločnosti stačili nedbanlivo vychovaní ľudia, ktorých nedostatky sa ospravedlňovali dedičnosťou a vrodenou povahou človeka sa už dávno pominula. Dnes je každý zle vychovaný človek vizitkou celej spoločnosti a ťaživým omylom veľkého [...]

Ak chceme, aby ľudia rozumeli…

20.11.2023

Mali by sme hovoriť ich jazykom. Ľudským jazykom… Žiaľ, len málokto sa o to snaží a preto aj dnes každý hovorí iba tým svojím. Či sú to politici, ekonómovia, bankári, vedci, lekári, kňazi, filozofovia, umelci, novinári… Vzniká tak kakofónia jazykov, v ktorých úplne zaniká ten najdôležitejší. Ten jazyk, ktorému by mohli rozumieť všetci. Ten jazyk, [...]

ÚVN SNP Ružomberok, nemocnica

Ktorá je tá najlepšia a najhoršia nemocnica na Slovensku? Pozrite si rebríčky

04.12.2023 12:18

Zverejnili hodnotenie slovenských nemocníc. Prvenstvo obhájili víťazi z minulého roka.

Bidovce Ukrajina odstavené kamióny, poľskí dopravcovia, protest

Kamióny čakajú na hranici s Ukrajinou až desať dní. Blokáda trvá už takmer mesiac

04.12.2023 12:18

Kamióny čakajú na vstup na Ukrajinu cez niektoré hraničné priechody v Poľsku až do desať dní.

šeliga, heger

Heger upozornil Leyenovú na to, že Fico chce zrušiť špeciálnu prokuratúru

04.12.2023 11:54

Heger odlieta do Bruselu, kde bude na túto tému hovoriť s predstaviteľmi Európskej únie.

Zelenskyj, Mashovets, Syrsky, Kupiansk, vojna na Ukrajine

Kličko: Prestaňme klamať, vojna je v patovej situácii. Zelenskyj obchádza Zalužného

04.12.2023 11:15

Vitalij Kličko, bývalý úspešný boxer a kyjevský starosta prehlásil, že vojna na Ukrajine je v patovej situácii.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,366
Celková čítanosť: 5348411x
Priemerná čítanosť článkov: 3915x

Autor blogu