Založ si blog

Sloboda informovania?

Na včerajšiu TB generálneho prokurátora neboli vpustení novinári mainstreamových  médií:  Aktuality, Denník N, SME. Šéfredaktori týchto médií adresovali generálnemu prokurátorovi „Otvorený list“, v ktorom sa oni samotní pasujú do úlohy významných spravodajských médií. Predstavitelia týchto médií, ktorým bolo podľa nich samotných, generálnym  prokurátorom  „zabránené informovať a klásť otázky v mene občanov“, znova hrubým spôsobom zavádzajú a podsúvajú verejnosti jednostranné informácie.

 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka, Foto: Ľuboš Pilc, Pravda

 

V prvom rade, aj keď sa sami stavajú do pozície významných informačným médií, je potrebné pripomenúť, že v skutočnosti nie sú nezávislými médiami, ale súkromnými, ktoré vlastnia rôzni vlastníci, finančné skupiny a podnikatelia.

Takisto sa dlhé roky  snažia podsúvať ľuďom domienku, že práve oni vlastnia „monopol na informácie“. To akým spôsobom tieto médiá informujú verejnosť sa dá označiť, ako šírenie jednostrannej propagandy a názorov. Snažili sa o to aj takým spôsobom, že bol dokonca vytvorený akýsi zoznam „konšpiračných médií“, kde dehonestáciou  iného  názoru  verejne prenasledujú ľudí a média, ktoré sa svoj názor neboja vysloviť.

Ale čo je najdôležitejšie, je ich otvorená manipulácia s informáciami. Novinári pôsobiaci v týchto médiách,  dlhodobo porušujú „Etický kódex novinára“  a dehonestujú tak všetky hodnoty novinárskej práce.  Podsúvajú verejnosti vlastné názor a názory svojich chlebodarcov a podporovateľov   a vydávajú ich za nestranné informácie. Takýmto spôsobom sa snažia  manipulovať verejnú mienku a občanov.

Takto podávané “informácie“, sa tak stávajú verejnou propagandou toho jediného „správneho názoru“.

Tieto, podľa ich vlastných slov „významné spravodajské médiá“, často prenasledujú, dokonca mediálne lynčujú  ľudí s inými názormi, ako sú ti ich , ktoré verejne propagujú a vytvárajú z nich „pravdu“.  Dostalo sa to až do takého štádia, že sú presvedčení, že len oni „môžu informovať“ verejnosť. Dokonca  títo novinári, platení súkromnými vlastníkmi a podnikateľmi, vyžadujú od štátu nadštandartné práva a ochranu.

Takéto správanie sa médií, možno označiť za mediálnu vojnu proti verejnosti, ktorá tu zúri už celé roky. Stačí si spomenúť na posledných pár rokov, akú atmosféru nenávisti a nepokoja,  vytvárali a  vytvárajú práve tieto médiá.

Ako bonbónik úrovne ich „informovania verejnosti“ uvediem komentár Petra Shutza z 1. Júla 2021 s názvom „Militarizáciou  dobrovoľnosti očkovania vláda odčiňuje vlastné zlyhanie“ v ktorom píše, že „nezaočkovaní ľudia by mali kvičať ako svine na bitúnku“, alebo označuje nezaočkovaných ľudí za „dobytok s teľacím IQ“.

A práve tieto médiá, spolu s koaličnými politikmi a prezidentkou sa pustili do otvoreného boja s generálnym prokurátorom, ktorý si ctí právo  a odmieta byť ich poskokom. Dokonca  pani prezidentka, ktorá má právne vzdelanie, cíti potrebu zasahovať do konania generálnej prokuratúry a „útoky na médiá“,   považuje za „porušovanie základných hodnôt demokracie“.

Žiaľ, pri vytváraní „monopolu pravdy a jediného správneho názoru“ politikmi a médiami sa nedá hovoriť o demokracii  a jej hodnotách, ale o diktatúre, ktorá je šírená práve tými médiami, ktoré teraz volajú po slobode informovania.

Udalosti posledných dní a mesiacov mi vždy pripomenú to, čo sa dialo v nacistickom Nemecku  a je vynikajúci zachytené v dokumentárnom seriáli „Nacistický projekt“, ale aj iných dokumentárnych filmoch.

A čo je vlastne tá „sloboda informovania“ za ktorú začali mainstreamové,  súkromné média bojovať?

Znôšky poloprávd, účelových  dezinformácií, klamstiev, ktoré  prezentujú ľuďom ako „informácie“, celé roky?

Otvorená manipulácia s verejnou mienkou?

Tvrdé prenasledovanie ľudí s vlastným názorom a ich nálepkovaním hanlivými výrazmi?

Propaganda jediného správneho názoru?

Sloboda informovania bude vtedy, keď ľudia budú dostávať nestranné a objektívne informácie skutočnými novinármi, ktorí si budú ctiť novinársku etiku a nebudú predávať vlastnú česť za bohatý bakšiš.

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

Maroš Žilinka

Prokurátori odmietajú rozhodovať po tlakom politikov, médií a verejnej mienky

27.09.2021 12:35

Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré podporilo viac ako 600 prokurátorov z celkového počtu 942 slovenských prokurátorov.

Zuzana Čaputová

Čaputová sa po Hegerovi stretne aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim

27.09.2021 12:00

Prezidentka hovorila s premiérom o situácii v bezpečnostných zložkách. Hlava štátu sa chce stretnúť aj s Ficom, Kollárom a Pellegrinim.

ruky, kladivko, rozhovor

Prvostupňové správne súdy by mohli byť v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach

27.09.2021 11:43

Vyplýva to z návrhu zákona o zriadení správnych súdov, ktorý rezort spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.

Jaroslav Haščák

Haščákov advokát: Kolíkovej dovolanie bolo plné chýb a šikanovania klienta

27.09.2021 11:42

Dovolanie ministerky Kolíkovej bolo obyčajnou šikanou obvinených Haščáka a Arpášovej, tvrdí na základe uznesenia súdu advokát Haščáka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097306x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu