Založ si blog

Tak pán minister Budaj tentoraz zachraňuje oceány a prírodu. . .

Pred pár dňami sa minister životného prostredia SR Ján Budaj pochválil na FB schválením novely zákona o znižovaní tvorby plastového odpadu.

Podľa jeho slov cit. „ Ak sa chceme postarať o to, aby oceány a príroda neboli zaplavené tonami plastového odpadu, tak musíme niekde začať. Aj táto maličkosť veľmi pomôže.“

Áno, niekde treba začať.

 

Ilustračné foto: Pixabay

 

V poslednom období si všímam ako sa po uliciach a aj v prírode váľajú odhodené jednorazové rúška, respirátory, dokonca aj jednorazové rukavice. O tomto odpade sa však mlčí.

Mlčí sa o tom, že situácia s covid- odpadom je alarmujúca. Ešte na jar odborníci bili na poplach, keď tvrdili, že každú minútu sa vo svete odhodia tri milióny rúšok a  vo svete sa za jeden mesiac použije viac ako 129 miliárd respirátorov.

Koľko sa vyhodí respirátorov, jednorazových rukavíc, ochranných odevov, ale aj nebezpečného biologického odpadu z testovania, použitých testov?

Koľko sa v súčasnosti po očkovaní vyhodí použitých injekčných striekačiek, ihiel, ampuliek a iného odpadu?

Na Slovensku  nebezpečný biologický  odpad z testovania,  skončil dokonca v bežnom plastovom odpade a to aj pozitívne testy.

Ak by niektorí z našich „enviromentalistov“  mali skutočný záujem chrániť prírodu, tak by poukazovali na to, akým nehoráznym spôsobom sa znečisťuje práve covidovým odpadom. V tomto  prípade sa dá skutočne hovoriť už o pandémii. Pandémii  nebezpečného odpadu, ktorá cielene likviduje celú planétu.

A prvým krokom k ochrane planéty, by malo byť zrušenie  nezmyselného  nosenia všetkých tých jednorazových náhubkov, ktorými sú zamorené oceány a planéta.

Málokto sa zaujíma z akých materiálov sú rúška a respirátory vyrobené, ale aj to,  že sú nerecyklovateľné a v prírode sa rozkladajú stovky rokov.

Preto vyjadrenia politikov, ktorí  hovoria o ekológii a zelenej ekonomike sú v skutočnosti iba prázdnymi frázami. Tak ako  aj táto, ktorú použil pán Budaj vo svojom statuse: „Najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne.“

Jedno je však isté. Svet naozaj po covidovej pandémii nebude taký ako býval. Doslova a do písmena. Pretože chamtivosť  svetových elít v súčasnosti dosiahla vrchol a ich bezohľadná honba za Ziskom za každú cenu poznačila ľudí aj planétu. Poznačila tak, že návrat k normálnej spoločnosti, k hodnotám, k ľudskosti, k prírode, bude pre mnohých veľmi bolestivý.

Premýšľam o tom vždy, keď čítam rôzne farizejské vyjadrenia ľudí, ktorí svojím konaním spôsobujú obrovské škody ľuďom, ale najmä  prírode.

Premýšľam o tom, či títo ľudia reálne a akým spôsobom ponesú zodpovednosť  za toto bezbrehé drancovanie.

Premýšľam o tom, že ak  my, ľudia samotní,  nezastavíme  túto účelovú likvidáciu Zeme,  tak naši potomkovia prídu o všetko.

Politická história…

02.10.2023

„Históriu píšu aj takí víťazi, ktorí písať nevedia.“ Drahoslav Mika Pravda tohto aforizmu môjho priateľa Dražka Miku sa potvrdila aj v týchto voľbách. Politickú históriu Slovenska píšu rôzni víťazi, aj takí, ktorí nemusia ani vedieť písať, hlavne že vedia krúžkovať. Výsledkom je, že z politickej histórie sa napokon [...]

Pavučina moci. . .

01.10.2023

Voľby skončili, napätie mnohých voličov tiež… A výsledky? Tie z mnohých aspektov nie sú až také prekvapivé a ukazujú ako vyzerá politicko-spoločenská situácia v našom štáte. Ak takisto ako vyzerá morálna aj názorová roztrieštenosť občanov, ktorí svojimi hlasmi v každých voľbách pomáhajú vytvárať pavučinu moci na Slovensku. Výsledky takisto [...]

Chuť posledných malín…

29.09.2023

Popoludní som na pár minút vybehla do záhrady. Chvíľku som pozorovala malú čiernu mačičku, ktorá sa zakrádala pomedzi oranžové tekvice ako panter na love. Zbadala ma, zastavila sa a potom sa znova opatrnými krokmi predierala tekvicovou húštinou. V malinovisku som objavila posledných pár krásnych malín, ukrytých pod lístkami. Neodolala som ich [...]

Robert Fico

Fico kritizuje európskych socialistov: Sú autoritárski. Za postoj voči Ukrajine totiž zvažujú vylúčenie Smeru

03.10.2023 11:24

Šéf európskych socialistov sa vyjadril, že ak bude Fico ďalej pokračovať vo svojej politike, postará sa, aby sa začal proces jeho vylúčenia.

HRANICE: Kontroly medzi ?eskom a Slovenskom

Česko a Poľsko zavedú dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom

03.10.2023 10:37, aktualizované: 11:09

Český premiér tento krok zdôvodnil nárastom počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ. Slovensko bude reagovať.

Pápež / František /

Pápež František navrhuje možné požehnanie pre zväzky osôb rovnakého pohlavia

03.10.2023 10:17

Kňazi sa podľa najvyššieho pontifika nemôžu stať sudcami, ktorí len popierajú, odmietajú a vylučujú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,341
Celková čítanosť: 5255640x
Priemerná čítanosť článkov: 3919x

Autor blogu