Založ si blog

Zabudnite, už nežijete v socializme – zdravie je najvýnosnejší zdroj biznisu. ..

Nedávno som pozerala v televízii cestovateľský dokument, v ktorom bol spomínaný známy architekt z prvej polovice 20. storočia Adolf Loos, ktorý navrhoval napríklad aj  byt známeho plzenského lekára Josefa Vogla. Áno, to  čo sa z bytu  zachovalo, je architektonickým skvostom, ale aj ukážkou bohatstva.

Lekári v minulom storočí a nielen v ňom,  patrili k privilegovanej spoločenskej  vrstve. Už vtedy bolo zdravie biznisom a tí, ktorí mali bohatú klientelu  si mohli dovoliť  žiť v blahobyte. Lekári patrili k vyššej spoločenskej vrstve aj v socializme, práve preto, že sa starali o zdravie pracujúcich.

 

Ilustračné foto: Pixabay

 

V súčasnosti nenávidený socializmus, zaviedol bezplatnú starostlivosť pre všetky vrstvy obyvateľstva a to najmä pre väčšinu, ktorá si nemohla dovoliť luxus lekárskej starostlivosti, pretože v dobe kapitalizmu naň nemala prostriedky.  Pretože v dobe predvojnového kapitalizmu  platilo to, čo aj teraz: Chceš žiť? Zaplať!

A tento trend pokračoval aj vo vyspelom kapitalistickom  a demokratickom Západnom svete, ktorého kolóniou sme sa stali po Zamatovom prevrate. Obchodníci so zdravím pochopili, že v postsocialistických krajinách sa im aj v zdravotníckom biznise otvorila zlatá baňa v podobe  dôverčivých pacientov, ktorí si mysleli že ponovembrovým vládam a mnohým lekárom ide o ich zdravie.

O tom, že v tomto politicko-spoločenskom systéme sa zdravie  stalo výnosným biznisom píšem dlho. Mnohí dôverčiví pacienti v snahe vyzdravieť užívajú nadmerné množstvá liekov. Veria, že práve tie im zabezpečia vytúžené zdravie. V mnohých prípadoch lieky pomôžu, ale pri nezdravom spôsobe života, ktorý zapríčiňuje mnoho ochorení, nie sú zázrakom v ktorý veria. Dostávajú sa tak do kolotoča závislostí od liekov, na ktorých zarábajú najmä nadnárodné farmaceutické koncerny.  Zabudli, že už dávno neplatí to, na čo boli mnohí zvyknutí z čias socializmu, že zdravotníctvo ľudí liečilo tak, aby sa zdraví a bez liekov mohli vrátiť naspäť do pracovného  procesu. Toto už dávno neplatí. Mnohí sa určite stretli s tým, že do plnej čakárne vošiel reprezentatívne oblečený mladý človek s aktovkou, teraz s počítačom, prednostne vošiel do ordinácie a pacienti museli čakať. Bolo jedno či čakajú na vyšetrenie s malými deťmi, alebo tehotné ženy, či starí ľudia. Biznis mal prednosť.  O tom, že zdravie je skutočne výnosným obchodným artiklom svedčí aj to, že po Zamatovom prevrate sa na Slovensku podnikajú mnohé firmy, ktoré ponúkajú ľuďom „zázračné prírodné lieky“, často za niekoľkonásobné nadhodnotené ceny a zúfalí ľudia platia…

To, čo sa však deje práve v tejto dobe, keď o zdraví a liečbe rozhodujú politici je vrcholom cynizmu chamtivosti vládnej moci a farmaceutických firiem.

Koľko lekárov sa vzoprelo štátnej moci, ktorá podľa Juraja Mesíka zakázala obvodným lekárom  pomocou ministerstva zdravotníctva liečiť pacientov s covidom lacnými a dostupnými liekmi a pacientov skutočne liečili?

Prečo vládna moc presadzuje liečbu drahým, ale neúčinným liekom a vakcináciu, ktorá ako sa ukazuje nie je efektívna a nezabraňuje nákaze a prenosu covidu?

Prečo EÚ objednala obrovské množstvo drahých  vakcín, ktoré zodpovedajú asi 5 vakcínam  na jednu dospelú osobu v únii a nepropaguje lacné spôsoby liečby a prevenciu?

Ako je možné, že  sa v našom štáte  vyhadzujú  horibilné sumy zo štátnych  financií  na reklamné kampane farmaceutických firiem, neefektívnu liečbu a teraz dokonca na pofidérnu lotériu so zdravím a životmi občanov tohto štátu?

Ako je možné, že nedostatok lekárov a sestier, ktorí majú  na Slovensku „nízke platy“ a odchádzajú kvôli tomu za lepším zárobkom do zahraničia, chce minister zdravotníctva riešiť tzv. „optimalizáciou nemocníc“?

Prečo?

Preto, že zdravie je skutočne v súčasnosti najvýnosnejším biznisom.

Preto mnoho mladých ľudí ide študovať medicínu, nie preto, aby liečili ľudí, ale kvôli peniazom a preto po štúdiu aj odchádzajú do zahraničia.

Preto sa môže Igor Matovič verejne tešiť z toho, koľko ľudí sa zapojilo do „očkovacej lotérie“.

Preto, lebo mnohí ešte stále nepochopili, že už dávno nežijú v socializme, ktorý skutočne zabezpečoval bezplatnú lekársku starostlivosť, na ktorú majú aj teraz právo, zakotvené v Ústave SR, ale z ktorej vláda a jej kumpáni urobili použitý toaletný papier.

Preto, lebo ľudia si neuvedomujú, akú skutočnú hodnotu má ich zdravie a životy a  sami  ich ako lacný tovar ponúkajú tým, ktorí na nich bezbreho zarábajú.

S úctou Devana

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Pri akcii Kuriér zaistili kriminalisti vyše 12 ton nelegálneho tabaku za 1,1 milióna eur

27.09.2021 11:25

V rámci akcie Finančná správa zadržala tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti. Hrozí im väzenie na tri až osem rokov.

Grécko, Kréta, zemetrasenie, škody, obeť

Silné zemetrasenie na Kréte má jednu obeť a viacero zranených

27.09.2021 11:23

Silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 5,8, ktoré v pondelok ráno zasiahlo grécky ostrov Kréta, si vyžiadalo najmenej jedného mŕtveho a viacero zranených.

Zuzana  Plačková

Známu influencerku a podnikateľku Plačkovú s manželom zadržali

27.09.2021 10:35

Podnikateľku Zuzanu Plačkovú v pondelok polícia v skorých ranných hodinách zadržala pre drogovú činnosť.

testovanie, koronavírus

Za nedeľu odhalili PCR testy na Slovensku 121 nakazených

27.09.2021 10:10, aktualizované: 10:42

Počet hospitalizovaných klesol o jedného, v nemocniciach tak aktuálne leží 500 ľudí s ochorením COVID-19. Obete nepribudli.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097218x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu