Založ si blog

Čas svetla. ..

Včera večer som chvíľočku pozorovala ako nad obzorom ponad horu  vychádza mesiac. Mäkké svetlo zasvietilo do večernej tmy a presvetlilo ju. Ráno nočnú temnotu úplne vyhnalo slnko a rozospievalo svojím jasom Zem.

 

Ilustračný obrázok: Pixabay

 

Áno, aj v životoch ľudí často býva tma. Tma beznádeje, neistoty, strachu, alebo smútku, nechuti žiť. Tma dní ťažká a hustá  ako desivé nočné mory, ktoré prinášajú len únavu a vyčerpanie, nepokoj a úzkosť.

Tma dní spôsobená útlakom, alebo agresiou, či násilím, neľudskosťou, egoizmom, chamtivosťou a mamonárstvom, ktorá dokáže zničiť nielen ľudské životy, ale aj spoločnosť, či civilizáciu.

A ľudia?

Mnohí strácajú nádej… Vidia a cítia už len tmu samotnú a často pred ňou v obavách zatvárajú oči, čo spôsobuje ešte väčšiu tmu. Tmu strachu  v nich samotných. Neuvedomujú si, že práve tie zatvorené oči im nedovolia vidieť svetlo, ktoré môže vyhnať temnotu z ich životov. Nedokážu vidieť svetlo nádeje, ktoré naplní srdce odvahou postaviť sa temnote zla. Neuvidia hrejivé  svetlo obyčajnej lásky, ktorá dokáže zmeniť ich samotných a vrátiť ľudskosť tam, kde ju ľudia podupali, zdehonestovali a odmietli.

Aj teraz žijeme vo dobe temna, pred ktorým mnohí zo strachu zatvárajú oči a myslia si, že takto sú v bezpečí. Ale zatvárať oči pred páchaním zla a neľudskosti  a tváriť sa, že ich sa to netýka a sú  tak pred ním ochránení a ušetrení je nielen zbabelé, ale najmä hlúpe a sebecké.

Niekedy stačí tie oči trochu pootvoriť, aby znova mohli vidieť svetlo, ktoré sa  skrýva v ľuďoch a v ich konaní. A videli by nielen svetlo nádeje, ale najmä svetlo pravdy, ktorá by im ukázala cestu vlastného života, po ktorej sa so zatvorenými očami nedá kráčať…

Niekedy skutočne stačí otvoriť oči a vidieť vo svetle pravdy skutočnú podstatu temnoty zla, na ktorého páchaní sa podieľajú svojím strachom, zbabelosťou, ale aj vypočítavosťou, či chamtivosťou a egoizmom.

Niekedy stačí otvoriť oči a vidieť seba samého vo svetle pravdy a nádeje. Vidieť to, kým človek v skutočnosti je a kým je pre iných ľudí. A pochopiť tak podstatu dôležitosti času svetla. Času svetla, ktorý dokáže z malých ľudských svetielok vytvoriť veľkú žiaru ľudskosti, odvahy a statočnosti

Niekedy stačí otvoriť oči  zatvorené strachom, nevzdať sa  a darovať kúsok vlastného svetla v podobe lásky iným, pretože čas svetla, tvoria ľudia samotní…

 

S úctou Devana

Kto ešte verí, že Matovičovej chunte ide o zdravie občanov?

23.09.2021

Včera som si prečítala článok o tom, že len v Prešovskom kraji majú byť zrušené nemocnice vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Snine, Kežmarku, Levoči a má byť zrušená pôrodnica v Humennom. O tejto „optimalizácii nemocníc“ sa hovorí už dlho. Mnohé malé nemocnice sú už dávno zrušené a pacienti už teraz dochádzajú na vyšetrenia či hospitalizáciu [...]

Čas ticha. . .

22.09.2021

Dnes sa mi sníval zvláštny sen… Jeden z tých na ktoré sa nezabúda a ktoré sa zaryjú do mysle ostrosťou diamantu tak, že vyvoláva otázky a hľadanie odpovedí. Celý sen bol o prazvláštnom tichu, ale to som si uvedomila až potom, keď som sa prebudila. A najzvláštnejší bol v tom, že som stále videla tie isté tváre v priebehu vekov. Stála som na pokraji [...]

Vedie Hegero-Matovičova vláda otvorenú vojnu voči štátu, jeho obyvateľom, národu?

20.09.2021

Vojny sa nevedú len tak, bez dôvodu. Každá z nich má svoje príčiny. Príčiny, ktoré majú základ v ľudskej chamtivosti, nenásytnosti, egoizme a túžbe po moci. Príčiny, ktoré sa maskujú rôznymi zámienka a vzletnými frázami. Výsledkom vojen je vždy zbytočné utrpenie nevinných ľudí, rozvrat štátov, zničená Zem, Smrť… V súčasnosti sa [...]

ruky, kladivko, rozhovor

Prvostupňové správne súdy by mohli byť v Trnave, Banskej Bystrici a Košiciach

27.09.2021 11:43

Vyplýva to z návrhu zákona o zriadení správnych súdov, ktorý rezort spravodlivosti predkladá do medzirezortného pripomienkového konania.

Jaroslav Haščák

Haščákov advokát: Kolíkovej dovolanie bolo plné chýb a šikanovania klienta

27.09.2021 11:42

Dovolanie ministerky Kolíkovej bolo obyčajnou šikanou obvinených Haščáka a Arpášovej, tvrdí na základe uznesenia súdu advokát Haščáka.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Pri akcii Kuriér zaistili kriminalisti vyše 12 ton nelegálneho tabaku za 1,1 milióna eur

27.09.2021 11:25

V rámci akcie Finančná správa zadržala tri osoby moldavskej, rumunskej a ukrajinskej národnosti. Hrozí im väzenie na tri až osem rokov.

Grécko, Kréta, zemetrasenie, škody, obeť

Silné zemetrasenie na Kréte má jednu obeť a viacero zranených

27.09.2021 11:23

Silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 5,8, ktoré v pondelok ráno zasiahlo grécky ostrov Kréta, si vyžiadalo najmenej jedného mŕtveho a viacero zranených.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,202
Celková čítanosť: 4097242x
Priemerná čítanosť článkov: 3409x

Autor blogu