Založ si blog

„Jste pyšní, a tak málo víte. . . “

Pred chvíľou som si chcela pustiť obľúbené skladby od Petra Hapku a úplnou náhodu mi začala hrať hudba, ktorú napísal pre film „Akce Bororo“.

Film, ktorý bol natočený keď som mala asi rok, ale videla som ho až ako dospelá a zaujal  ma svojim posolstvom a hudbou. Určite ho mnohí z vás videli. Keď som počula prvé tóny hudby, spomenula som si na jeden dialóg z filmu v ktorom hlavná hrdinka hovorí slová z ktorých mrazí: „Majetek? Ale ten přece obtěžuje! Člověk potřebuje volnost a dokud bude lpět na majetku, nikdy ji nebude mít! — Jste pyšní, a tak málo víte…“

 

Foto: ČSFD.cz

Zamyslela som sa a pozerala von oknom.  Zapadajúce Slnko, ktoré chvíľu vytváralo na horizonte spolu s mrakmi zvláštne  obrazce, lenivo vykuklo spoza mrakov a osvetlilo mäkkým teplým svetlom celú izbu, v ktorej teraz sedím a píšem… Trošku ma oslepilo a tak som nechávam priestor myšlienkam, ktoré mi víria hlavou.

Áno, ľudstvo je veľmi pyšné. Na technický a technologický pokrok, na nové poznatky z vedy, ale aj zbrane  a všetky úspechy v týchto oblastiach, ale zabudlo na skutočné poznanie.

Nič z toho čo dosiahlo práve v technickej a technologickej oblasti nenahradí to, čo robí človeka skutočným človekom. Nenahradí ľudskosť, ktorá sa skrýva v drobných odtieňoch nášho života a nášho správania sa k iným ľuďom, ale aj k životu, ktorý nás obklopuje.

Nehradí úctu k životu ako takému.

Nenahradí obyčajnú ľudskú lásku a jej prejavy. Úsmev, pohladenie, objatie, bozk, či to najkrajšie a najintímnejšie, čo môžu prežiť muž a žena, ktorí sa ľúbia – milovanie.

Nenahradí priateľstvo a kamarátstvo. Môžeme mať na sociálnych sieťach tisíce fiktívnych priateľov, ale skutočných priateľov  a kamarátov nenahradia.

Nenahradí úprimný pohľad do očí a rozhovor dvoch ľudí, teplo ľudského dotyku.

Nenahradí spoločné zdieľanie dobrého, aj toho zlého a náročného.

Nenahradí voľnosť, slobodu o ktorú sme sa dobrovoľne pripravili lipnutím na majetku, ktorý skutočne obťažuje. Veď koľkí z ľudí sa z vlastnej vôle stávajú monštrami, ktoré sú v honbe za majetkom schopní všetkého, aj siahnuť inému človeku na život?

Áno ľudia sú veľmi pyšní a možno je to tým, že skutočne vedia málo. Pretože nechcú vedieť… Pretože, ak by túžili po skutočnom poznaní a múdrosti, vedeli by, že takáto cesta je veľmi ťažká a začína sa zodpovednosťou. Zodpovednosťou za vlastný život a konanie.

Slnko zapadlo a vonku sa začalo stmievať, deň sa končí. Takto rýchlo sa môžu skončiť aj naše životy a mnohí z nás ich prežijú vo falošnej pýche, bez toho aby si uvedomili, že skutočne vedia veľmi málo. Veľmi málo o živote samotnom, o sebe samom, ale aj o ľuďoch, ktorí ich obklopujú…

 

S úctou Devana

 

Hodina býka

22.11.2022

„Čo sa nám to všetkým stalo? Chceme ešte ostať ľuďmi? Chceme vôbec prežiť, alebo sa stať zabudnutou mŕtvou civilizáciou a planétou?“ boli moje prvé myšlienky po prečítaní si jedinečnej knihy Ivana Antonoviča Jefremova „Hodina býka“. Hneď v prvých okamihoch, keď som sa začítala do jej slov, zaplavil ma zvláštny a dôverne známy pocit. Pochopila [...]

Som iba tuláčka…

19.11.2022

Som iba tuláčka, ktorá sa túži vrátiť späť domov, do hviezdnej pavučiny osudu nehľadiac na smútok hmlistých rán utekajúceho života… Som iba tuláčka, utekajúca sama pred sebou v záplave lístia opadaných snov, keď túžim odložiť ťarchu svojich smútkov do tepla Tvojich dlaní… Som iba tuláčka hľadajúca Ťa v hĺbke času a vždy keď Ťa [...]

Ľudia bez cieľa…

18.11.2022

Oficiálne oslavy výročia „Nežného a zamatového prevratu“ sa skončili. Organizátori a pamätníci „revolúcie“ dorečnili v televíziách. Bežným ľudom skončil deň pracovného voľna a dnes sa bývalé Československo opäť ponorilo do „slobody a demokracie“, ktorú priniesol 17. november…. Deň pred výročím osláv „slobody a demokracie“ som [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,287
Celková čítanosť: 4879990x
Priemerná čítanosť článkov: 3792x

Autor blogu